Müzik Aletleri Nasıl ÇalınırNefesli Müzik Aletleri

​ Kaval Nedir? Nasıl Çalınır?

​Kaval Nedir? Nasıl Çalınır?

Kaval nedir? Üflemeli çalgılar arasında yer alan kaval, bazı kaynaklarda ağız sazları olarak bilinir. Ülkemizde yıllardır çoban sazı olarak veya düdük olarak tanınan kaval büyük gözle yayıldığı toplumlarda ise farklı isimlerde anılmıştır. Kaval, boş şey anlamına gelmekte birlikte üflemeli bir çalgıdır. Çalgıya yüzyıllar önce yakıştırılan bu isim genelde tüm nefescilere özgü ortak bir kavramı içermektedir.

Kavalın Kısımları Nelerdir?

Üflemeli çalgılar arasında olan kaval iki kısma ayrılır. Bunlar ise dilli ve dilsiz kaval olarak belirlenmiştir. Ayrıca üst yüzlerinde yedi alt yüzlerinde bir olmak üzere toplam sekiz ses deliği bulunan Kavallar 2-5-3 oktav ses sahası bulunmaktadır. Ayrıca her yarım ses içinde yapılmış kavallar da bulunuyor .

​Dilli Kaval Nedir?

Dilli kaval türünde kavalın ucunda ses üretimini sağlayan bir düdük mevcuttur. Dilsiz kaval ise içi boş bir boru olup çalan kişi nefes teknikleri ile istenen sesi çıkarmaktadır. Ayrıca çobanların kaval üflemelerindeki bir amaç da otlanan koyunların sakin kalması ve sürüden ayrılmaması içindir. Bu gelenek hala günümüzde uygulanmaktadır.

kaval nedir
kaval nedir

​Dilsiz kaval üfleme tekniği

Dilsiz kaval üfleme tekniklerinde bakıldığı zaman Ney’e benzerlik göstermektedir. Ancak bazı farklılıkları bulunmaktadır. Dilsiz kavaldan ses çıkarmak için dudaklar U şekline getirilmektedir. Ayrıca çeneye paralel tutulan kaval 100 ekseninden yaklaşık 45° sağa veya sola çevrilerek ses çıkarılmaya çalışılır. Dilli kaval üfleme tekniğinde ise ses çıkartmak daha kolaydır. Ancak ses çalmak için horlatma denilen alt üst çene kemiklerinde kullanıldığı kolay bir yöntem uygulamak gerekir. Yapı olarak oldukça basit olan kaval nefese büyük özgürlük imkanı sunduğu için çok değişik yükleme tekniği geliştirilmektedir.

Kaval kaç oktav?

Kaval kaç oktav? Sorusunun cevabına bakacak olursak 2-5-3 oktav sahaları bulunduğunu söyleyebiliriz.,

Kavalın kaç tane deliği vardır?

Kavalın 8 deliği bulunmaktadır. 7 üst kısımda 1 alt kısımda toplam 8 deliği bulunmaktadır.

​Kaval Nasıl Çalınır?

Bu konuda sizlere aşağıda vereceğimiz videodan hocamız takip ederek kavaldan ses çıkarma ile başlayabilirsiniz. Sizin gayretiniz ve azminizle kaval çalmaya başlayabilirsiniz.

Kaval nasıl çalınır? Sorusunun cevabı ile devam edelim. Bütün nefesi çalgılar gibi geleneksel enstrümanlar arasında olan kaval nefes üflenerek ve dil hareketlerin yardımıyla çalınmaktadır. Kısmen Ney’in üfleme tekniklerini benzeyen kaval müzik aleti kökleri eski çağlara uzanan kendine özel çalma stilleri bulunuyor.

kaval nedir
kaval nedir

Bütün nefesi çalgılar gibi geleneksel enstrümanlar arasında olan kaval, nefes üflenerek ve dil hareketlerin yardımıyla çalınmaktadır. Tüm kaval modellerinde enstrümanın minimalist tasarımı ve sade yapısı sayesinde çalan kişiye oldukça geniş bir hareket alanı bırakmıştır.

İlgili Makaleler

Yüzyıllar içerisinde geliştirilen üfleme ve çalma teknikleri sayesinde isterim notalar kolayca elde edilmektedir. Horlatma tekniği sayesinde oktav aralıklara iki ses ile oluşturduğu tonik bir ahengi sağlamaktadır. anlatma tekniği ile birlikte kavala titretme gibi uygulamalarda devreye girmektedir.

Daha sonra ise yükselen ses çok daha yanık ve etkileyici bir hal almaktadır basit yapıda bir enstrüman olmasına rağmen özel üfleme çalma teknikleri ile güzel bir etkiler ortaya koyuyor. enstrüman da üfleme işlemi dudak nefes parmak ve dil olmak üzere dört ana unsurdan oluştuğu bilinmektedir. Daha sonra ise enstrümandan yükselen ses çok daha yanık ve etkileyici bir hal almaktadır. Dudakların kavala doğru biçimde yerleştirilmesi parmak hareketlerinin gereken ritme ve akışa sahip olması dilim bağlı ve bazı notaları seslendirmesi önemlidir.

Ayrıca nefesin olması gerektiği gibi yüklenmesi doğru enstrüman çalmanın temelini oluşturuyor. Kavalın flüt özellikleri arasında en yalın ton dudakların kavala doğru biçimde yerleştirilmesi, parmak hareketlerin gereken üretime akışa sahip olması dilim bağlı ve bazı notaları seslendirmesi önemlidir. Ayrıca nefesin olması gerektiği gibi üflenmesi doğru enstrüman çalmanın temelini oluşturur.

Kaval müzik aleti fiyatları ve aksesuarları

Kaval müzik aleti fiyatlarına baktığımız zaman markasına kullanıldığı malzemenin türüne ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Dilli ve dilsiz ve modeli arasında fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Profesyonel müzisyenler için üretilen modeller arasında daha üstün malzeme kalitesi ve yüksek işçilik standartları sunduğu için yüksek fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Standart Kavallar çok uygun fiyatlara satın alınmakla birlikte yüksek kaliteli modellerde daha uygun fiyat bandında yer almaktadır.

Sert plastik malzemeden üretilen ve son dönemde herkesin kolay bir sabit fiyat düzeyinde olduğu bilinmektedir. Kaval çalgısı çantası ve diğer gereken aksesuarları birlikte satın almanız mümkündür. Bakım ve temizlik ürünlerinin yer aldığı ve tonlardaki setler daha uygun koşullarda kullanıcılara sunmaktadır .İçerisinde farklı ses tonları ile üretilmiş pek çok ürünün yer aldığı özel kaval çantaları setleri sayesinde profesyonel müzisyenlerin tercih listelerinde ilk sıralarda yer aldığı bilinmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu