En İyi Müzik Aletleri

10 Adımda Piyano Öğrenme Rehberi

10 Adımda Piyano Öğrenme Rehberi

Piyano öğrenme konusunda isteğiniz olduğu zaman hemen ders alacak seviyede olmayabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle temel piyano bilgilerini öğrenmeniz gerekir. Aşağıda sizlere piyano öğrenme temel konuların detaylarını anlatacağız.

 

Piyano öğrenmeye başlamak için istekli misiniz? Hemen evde öğrenmeye başlayın! Bu kanıtlanmış ipuçları ve püf noktaları ile piyano öğrenme konusunu detaylıca öğrenin.

Ezberlenecek 88 tuş ve başa çıkılması gereken işlemler ile  piyano çalmak, şüphesiz hem fiziksel hem de zihinsel bir iştir.

Yine de, piyanist bu notalara basıp güzel sesler çıkardığında, tüm bu güzel çalışma buna değer.

Yine de piyanoyu harika yapan tek şey bu değil. Bir araştırmaya göre, piyano öğrenmek çocukların dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

piyano öğrenme
piyano öğrenme

Ayrıca piyanistlerin beyinlerinin farklı (ve etkileyici) bir beyin kapasitesine sahip olduğu gerçeği de var. Yani kendinize piyano öğretmeyi öğrenmek istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Neyse ki, gerçekten sadece 2 şeye ihtiyacınız var: bir piyano ve piyano öğrenme isteği. Notalar gibi şeyler için daha sonra endişelenebilirsiniz.

Aşağıdaki rehber, piyanonuzu alma, alıştırma ve pratik yapma sürecinde size yol gösterecektir.

10 Adımda Piyano Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir enstrümanı öğrenmenin düzenli olarak pratik yapma gerektirdiğini unutmayın. Öyleyse, öğrenmeye hazırsanız ve çok fazla pratik yapmaya kararlıysanız, haydi başlayalım!

İlgili Makaleler

 1. Bir Piyano Alın

İlk adım, kendinize bir piyano almaktır. Bir bütçe belirleyin, farklı piyano türleri üzerinde araştırma yapın ve bütçenize uygun bir piyano alın.

Dikkate alınması gereken bazı şeyler:

Piyano bulamıyorsanız, klavye harika bir alternatiftir. Ekonomiktirler, asla modası geçmezler ve müziğinizi zenginleştirebilecek çok sayıda sese ve özelliğe sahiptirler. Bahsetmiyorum bile, hareket etmeleri çok daha kolaydır ve fazla yer kaplamazlar.

Piyano öğrenme klavyesi, yeni başlayanlar için harika bir araçtır. Bu özel enstrümanlar, şarkıları daha hızlı öğrenmenize yardımcı olmak için belirli bir sırada yanar. Tipik olarak, müzik notalarını öğrenmenize yardımcı olacak kitaplar ve videolar ile birlikte gelirler. Her zaman bir klavyede başlayabilir ve ardından bir piyanoya yükseltebilirsiniz.

 

 

2. Piyanoyu Tanıyın

Artık piyanonuzu veya klavyenizi aldığınıza göre, biraz zaman geçirip onu tanımaya başlayın.

Bunu gerçekleştirmek için: Yeni piyanonuzu dinleyin. Akortlu mu? İlk olarak sizin için birisinin ayarlamasını düşünebilirsiniz.

Anahtarlar ve isimleri hakkında bilgi edinin. Piyanonuz bir kitapla geldiyse anahtarlar piyano kitabında olmaktadır.  Doğru el duruşunun neye benzediğini anladığınızdan emin olun. Her birini gerçekten dinleyin ve diğerlerinden ne kadar farklı olduklarına dikkat edin. Aralarındaki farkı anlayana kadar pratik yapmaya devam edin.

 

3. Kollarınızı ve Ellerinizi Doğru Konumlandırın

 

Kendinize piyano öğrenme konusunun ilk adımı, kollarınızın ve ellerinizin sağ el pozisyonunu korumasını sağlamaktır. Bu, yanınızda asılı bırakıldığında oluşturdukları doğal kaplanmış şekil olan “C Konumu” dur. Ayrıca hem bas hem de tiz nota anahtarlarından bir dizi notayı okuyabilecek ve sol elde bazı basit piyano akorlarını çalabileceksiniz.

 

Kollarınızı ve ellerinizi anahtarların üzerine koyduğunuzda tutmanız gereken pozisyon aynıdır. Bunu yaparken bileğinizin ve kollarınızın düz kaldığından emin olun.

Klavyenin her yerinde ve birçok farklı tuşta beş parmak desenleri çalın. Çok fazla siyah anahtar kullanın!

Tekrarlayan stres yaralanmalarını önlemeye yardımcı olduğu için doğru el ve parmak konumunu takip etmek çok önemlidir. Ayrıca, piyano öğrenme hızlı bir şekilde öğrenmek istediğinizi anlıyoruz bu yüzden pratik çok önemlidir.

4. Piyano Notlarını Ezberleyin

 

Piyano öğrenmek, yeni bir dil türü – müzik dili öğrenmek demektir. Alfabeyi ilk öğrendiğiniz şekle çok benziyor, ancak bu durumda ezberleyeceğiniz not edildi. Sürekli alıştırma ile yakında bunları hafızaya adamış olacaksınız.

Başlamanın iyi bir yolu Piyano Do-Re-Mi  melodisidir. Her biri, C notasından başlayarak piyanodaki bir notayı temsil eder. Bu, notaların perdesini alırken piyanoda hangi tuşlara basacağınızı öğrenmenize yardımcı olur.

 

  • Do – Nota C
  • Re – Nota D
  • Mi – Nota E
  • Fa – F Nota
  • Yani – Nota G
  • La – Nota A
  • Ti – B Nota

C’yi bulmak için, bir çift siyah tuşa bakın (yanlışlıkla). Sağlarında C vardır. Piyanoda birkaç C vardır ve aralarında her zaman sekiz nota (oktav) vardır.

F, başlangıçta ezbere yerleşimini bilmek için başka bir ana nottur. Üçlü siyah anahtarın solundaki anahtardır.

Ayrıca önemli bir noktada  C ve F’lerinizi hemen ezberlemek, notların geri kalanının yerini ezberlemeyi kolaylaştırır.

5. Sivri Uçları ve Düzlükleri Tanıyın

 

Siyah tuşlar ya keskin (#) ya da düz (b) çalar. Çiftler veya üçlüler halinde gelirler.

Bir parçada bir # gördüğünüzde, bu bir sonraki yüksek anahtarı oynamanız gerektiği anlamına gelir. Öte yandan A b, bir sonraki düşük tuşu oynamanız gerektiği anlamına gelir.

Başlamak için piyanonun ortasına bakın. Bir çift siyah ve üç kişilik bir grup görüyor musunuz? Orta C notasını burada bulacaksınız.

Yukarıda bahsedildiği gibi, tüm C’ler iki siyahın solunda görünür. Üç siyahın solunda F. Yani, piyanonuzun ortasında bulduğunuz bunlar Orta C ve Orta F’dir.

6. Bir Uygulama Hedefi Belirleyin

Aklınızdaki nihai hedef ile başlayın. Piyano öğrenmek istiyorsun ama ne çalmak istiyorsun? Ne kadar sürmesini istiyorsun?

Hangi malzemeye odaklanacaksınız? Bu materyal çevrimiçi mi yoksa satın aldığınız bir kitaptan mı?

Hangi anahtarları veya ölçekleri oynayabilmeyi istiyorsunuz?

Kendinize piyano öğretmeyi öğrenmeye ilk başladığınızda kendinizi çalarken hayal ettiğiniz en sevdiğiniz şarkı nedir?

Yedi günde piyanoda ne çalabileceksiniz?

Piyano öğrenme konusuna yeni yeni başlıyorsunuz, bu yüzden muhtemelen henüz bir aydan fazla hedeflere ihtiyacınız yok. İlk 30 güne odaklanın! Her gün ne kadar pratik yapacaksınız?

Bu soruların cevaplarını güzelce belirledikten sonra çalışmalara başlayabilirsin.

7. Çalışmaya Başlayın

İlk üç bölüm en önemli adıma götürüyordu, o da şu: Kendinize piyano öğretmeyi gerçekten öğrenmek istiyor musunuz? Sonra her gün pratik yapın!

Uygulama seanslarınız için bazı ipuçları:

Hedefinize sadık kalın. Aynı ölçeklerden veya akorlardan bir mola vermeniz gerekiyorsa, bazı parmak hızı egzersizlerini deneyin.

Akorları ve ölçekleri uygulayın. Bunlar piyano çalmanızın temelini oluşturacak, bu yüzden bunları her gün yaptığınızdan emin olun. Büyük ve küçük akorlarla başlayın!

 

Başlıca anahtarları öğrenin. Sonunda kulaktan çalmak ve çıkardığınız sesleri belirlemek istiyorsanız, bu önemlidir. “Mary Had A Little Lamb” gibi kolay şarkılar bunun için mükemmel!

Nihai hedefiniz olan piyanoda şarkı çalmaya çalışırken bu kalıpları tanımlamaya ve öğrenmeye başlamak isteyeceksiniz.

Şarkı öğrenmeye hazır olduğunuzda internet arkadaşınız olabilir. Birçok site, notalarının bir kısmını ücretsiz olarak indirmenize izin verir!

piyano öğrenme
piyano öğrenme

8. Parmaklarınızı Pratik Yapın

 

Artık temel bilgilerinize sahip olduğunuza göre, şimdi bunları parmaklarınızla uygulamak. Bu şekilde, parmaklarınızı beceriksizce hemen bilmek için eğitebilirsiniz. Piyano çalmayı ilk öğrendiğinizde, parmakla çalmak çok önemlidir. Piyano çalmaya başladığınızda parmaklarınızın nereye gitmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Başlamak için iyi bir yer, beş ölçekli yaklaşımdır. Beş ölçekler, beş (Penta) nota sahip herhangi bir ölçektir. Şimdiye kadar Orta C’nin nerede olduğunu zaten bildiğiniz için parmak pratiğinize C Majör beş ölçeği ile başlayabilirsiniz.

 

Başlamak için, baş parmağınızı Orta C notasına, dizin D’ye, ortadaki E’ye, F’ye bir halka ve G’ye bir serçe parmağınızı koyun. Bu beş nota bu beş ölçeği oluşturur.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

Bu, tüm parmaklarınızı eğittiği için en kolay parmak pratiği tekniklerinden biridir. Şimdi, yavaş başlamak istiyorsunuz, bu nedenle tüm nota yaklaşımını uygulayın (bir sonraki tuşa basmadan önce dört vuruş sayın). Buradan yarım notalara ve ardından çeyrek notalara geçebilirsiniz.

 

Kendinizi daha rahat hissettiğinizde, bir seferde iki not almak için alıştırma merdivenini yukarı taşıyabilirsiniz. Bu, iki tuşa aynı anda basacağınız için iki parmağınızı kullanmanız anlamına gelir. Biraz daha karmaşıktır, ancak daha gelişmiş parçalara hazırlanmanıza yardımcı olur.

 

9. Zamanlamanızı Doğru Yapın

Her notanın bir sayısı vardır – basılı tutmanız gereken süre. Müzik sayfalarında, aşağıdakileri içeren en sık kullanılan üç tanesini bulacaksınız:

Tam notalar (dört vuruşlu)

Yarım notalar (iki vuruşlu)

Çeyrek notalar (tek vuruşlu)

Bir müzik sayfasında gördüğünüz beyaz daireler tam notlardır. Bunları gördüğünüzde, notayı dört tam vuruş boyunca tutmanız gerektiği anlamına gelir (bir ve iki ve üçte olduğu gibi).

Yarım notalar da beyaz dairelerdir ve bunlara bir sap iliştirilmiştir. Bu notaları iki vuruş için tutuyorsunuz (bir ve iki).

Çeyrek notalar, gölgeli dairelere sahip olmaları dışında yarım notalara benzer. Tek bir atımı temsil ederler.

 

10. Başkalarıyla Oynayın

Bir süre sonra, etrafta veya birlikte çalışacak başka insanlar bulmak iyi bir fikirdir.

Daha deneyimli bir piyanistten bir araya gelip pratik yapmak isteyip istemediklerini veya öğrenmelerine yardımcı olacak kaynakları olup olmadığını sorun.

İlerleme kaydetmeye başladığınızda, aileniz olsa bile insanlar için mini “performanslar” yapın. Size neyin harika geldiğini ve bize ne yapabileceğimizi söyleyebilecekler.

Gerçekte, piyano çalmak yalnızca iki şeye ihtiyaç duyar: enstrümanın sizin için kolayca erişilebilir olması ve pratiğe adanma.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

Piyano öğrenme konusu şu şekilde özetlenebilir:

Bir bütçe belirleyerek başlayın ve sizin için doğru olan aracı bulun. Ardından, yeni enstrümanınızı tanıyın.

Nesnelerin ölçekleri, akorları ve parmak duruşuyla ilgili öğreticileri okuyup izledikten sonra, neyi ve ne kadar hızlı öğrenmek istediğinize karar verin. Piyanonuz için bir hedef belirleyin!

 

Son olarak, pratik yapmaya başlayın – her gün elinizden geleni yapabiliyorsanız. Öğrenmenizi hızlandırmak için, birkaç hafta sonra insanlarla oynamayı hedefleyin. Aile bile olsa, öğrendikleriniz hakkında size geri bildirimde bulunacak ve çalışmaya devam etmeniz için sizi motive edecektir.

Ayrıca, piyano çalmayı öğrenmenize yardımcı olabilecek youtube videoları ve çevrimiçi kurslar aracılığıyla piyano kursları ve google kaynakları da vardır.

 

Piyano çalmayı öğrenmek için daha fazla ipucu ister misiniz? İster yetişkinlere yeni başlayanlar için piyano öğrenimi için olsun, ister küçükler için olsun, blogumuzda daha yararlı gönderiler bulacaksınız!

 

Yeni bir tane satın almaktan bir piyano öğretmeniyle çalışmaya kadar piyano öğrenmeye giden yolculuğunuzda  size yardımcı olabilirsek, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Şimdi pratik yapma ile işlemlere başlayın!

Piyano İle Çalınması En Kolay Şarkılar

Piyano İle Çalınması En Kolay Şarkılar
Piyano İle Çalınması En Kolay Şarkılar
Piyano İle Çalınması En Kolay Şarkılar
Piyano İle Çalınması En Kolay Şarkılar

Hot Cross Buns Piyano Notaları 

Hot Cross Buns da çalması kolay parçalardan biridir. Hot Cross Buns notaları ile duyduğunuz ezgiler karşısında büyüleneceksiniz.

Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

Jolly Old Saint Nicholas Piyano Notaları 

Jolly Old Saint Nicholas notalarını yazımızda sizin için paylaştık.

yuzdeyuzsanat 5 - Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

Mary Had A Little Lamb Piyano Notaları 

Mary Had a Little Lamb notaları ile piyanonun başına oturmaya ne dersiniz?

 Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları
Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

The Emperor Waltz Piyano Notaları 

The emperor Waltz notaları repertuvarınızda çok kıymetli bir yer tutacak.

 Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları
Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

Ode To Joy Piyano Notaları 

Ode to Joy notaları ile çalındığında basit bir şarkıdır. Siz de Ode to Joy parçasını çalabilirsiniz.

- Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

The First Noel Piyano Notaları 

The First Noel notaları ile siz de bu şarkıyı çalabilirsiniz.

yuzdeyuzsanat 9 - Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

He’s Got The Whole World In His Hands Piyano Notaları 

He’s Got the Whole World in His Hands notaları repertuvarınızda güzel bir yer tutacak.

yuzdeyuzsanat 10 - Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

We Three Kings Piyano Notaları 

We Three Kings notaları ile piyano çalmak çok kolay!

Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları
Piyano İle Çalınabilecek En Kolay Şarkılar ve Notaları

4 Yorum

  1. güzel bir yazı olmuş oldukça bilgilendirici işe yarayan bir yazı teşekkür ederiz elinize sağlık

  2. Piyano hakkında geniş bilgi edindim.Piyano çalmayı bende isterim.Vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkür eder,başarılarınızın devamını dilerim.

  3. Piyano hakkında çok kapsamlı ve anlaşılır bir dille yazılmış güzel bür yazı dizisi. Emeğinize ve ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu