Müzik Aletleri Notaları

10 Dakikada Gülpembe Akor Nedir?

10 Dakikada Gülpembe Akor Nedir?

Barış Manço tarafından bestelenen ve senelerin şarkısı olan Gülpembe akor bilgisi öğrenerek sizler de çalmak istemez misiniz? Gülpembe 7’den 70’e birçok bireyin severek dinlediği parçalar arasında yer almaktadır. Özellikle Manço gibi değerli bir sanatçı tarafından bestelenmesi, seslendirilmesi şarkıyı daha değerli kılmaktadır. Her ne kadar çıkışı yıllar öncesine dayansa da günümüzde hala dinlenmekte ve müzik aletleri aracılığı ile çalınmaktadır.

 

Gülpembe Gitar Akor

Akor bilgisi edinmek istediğiniz parçayı gerçekleştirebilmek için yeterli olacaktır. Ancak öncesinde belirli başlı akorları bilmiyorsanız, herhangi bir parçanın bilgisi karşısında donup kalmanıza sebep olabilir. Örneğin şarkı sözü altına gelen şifrelerin hangi akora ait olduğunu bilmeli, sonrasında akorun hangi notalarla nasıl basıldığını bilmeniz gerekir.

Gülpembe Akor
Gülpembe Akor

Gülpembe akor öğrenimi internet üzerinden gerek sözel gerekse görsel olarak elde edilebilmektedir. Öğrendikten sonra biraz sabır gösterdiğiniz takdirde sonuçları elde edebilirsiniz. Ancak çok başlangıç aşamasındaysanız, ilk günlerde zorlanabilirsiniz. Çok sayıda akor bilgisinin bulunması zorluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ancak zamanla gelişebildiğinizi görebilirsiniz.

Barış Manço Gülpembe Akor

Barış Manço tarafından bestelenen senelerin başyapıtı Gülpembe, 5 farklı akordan oluşmaktadır. Akorların şifrelenmesi: Em, Am, G, D ve F olarak gösterilmektedir. Besteyi çalabilmek için öncelikle bu akorların isimlendirmesini bilmek gerekiyor. Em akoru mi minör, Am akoru la minör, G akoru sol majör, D akoru re majör ve son olarak F akoru fa majör olarak adlandırılmaktadır.

Barış Manço Gülpembe Akor
Barış Manço Gülpembe Akor

Gülpembe akor bilgisini ve adlandırmalarını öğrendikten sonra eğer akor bilginiz yoksa öncelikle belirtilen bu akorların hangi parmaklarla, nasıl çalındığına bakmanız gerekir. Hatta çok yeniyseniz belirli bir müddet bu akorların basımı konusunda pratiklik kazanmalısınız. Daha sonra geçişlerde rahatlık sağlamak için mutlaka vakit ayırmanız gereken bir konu olmaktadır.

Gülpembe Sözleri Akor

Akor bilgisi araştırırken Gülpembe parçasının sözlerinin altında akor isimlerine denk gelirsiniz. Bu simgeler hangi sözde hangi akorun basıldığına dair bilgi vermektedir. Akor bilginiz varsa sözler üzerindeki çalma şekli aşağıdaki gibidir:

Em               Am
Sen gülünce güller açar Gülpembe
Em                             D           G    F        Em
Bülbüller seni söyler, biz dinlerdik Gülpembe
                    Am
Sen gelince bahar gelir Gülpembe
Em                           D        G   F        Em
Dereler seni çaglar, sevinirdik Gülpembe

D                                 Em
Güz yağmurlarıyla, birgün göçtün gittin
D                            Em
İnanamadik Gülpembe
D                           Em
Bizim iller sessiz, bizim iller sensiz
D                       Em
Olamadı Gülpembe

İlgili Makaleler
Gülpembe Sözleri Akor
Gülpembe Sözleri Akor

Em               Am
Dudağımda son bir türkü Gülpembe
Em                              D           G     F     Em
Hala hep seni söyler, seni çağırır Gülpembe

N

Em               Am
Dudağımda son bir türkü Gülpembe
Em                              D           G     F     Em
Hala hep seni söyler, seni çağırır Gülpembe
Em               Am
Gözlerimde son bir umut Gülpembe
Em                           D           G    F      Em
Hala hep seni arar, seni bekler Gülpembe

 

Gülpembe Akor Tab

Gülpembe akor kapsamında 5 farklı şifreden oluşmaktadır. Her bir akor üç ayrı notadan oluşmakla birlikte farklı perdeler üzerine yerleşmektedir. Bahsedilen akorların isimlerinden yola çıkarak nasıl çalındığına dair görsel ve videolardan yararlanabilirsiniz. Daha sonra üst başlıkta yer alan sözlere denk gelen akorları çalarak parçayı seslendirmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu