Telli Enstrümanlar

3 Adımda Ukulele Gitar Nedir? Ukuleleye Dair Bilgiler

Ukulele Gitar Nedir? Ukuleleye Dair Bilgiler

Gitarın küçük versiyonu olarak karşımıza çıkan Ukulele gitar nedir? Kimler tarafından neden tercih edilir? Ukulenenin son zamanlarda oluşturduğu beğeni ile kullanım alanı artmaktadır. Bireyler gerek boyutu gerekse çalma kolaylığı neticesi ile ukulele 2.el ya da sıfır müzik aleti alarak denemelere başlamaktadır.

Ukulele Gitar Nedir?

Ukulele gitar nedir
Ukulele gitar nedir

Ukulele gitar, isminden de anlaşılacağı üzere gitar şeklinde bulunan telli bir müzik aletidir. Kullanım zamanları son yüzyıl içerisine dayanmaktadır. Klasik gitar ve diğer gitar çeşitleri oluştuktan sonra yaygınlaşmaktadır. Aslında Ukulele gitar geleneksel bir müzik aleti olarak ortaya çıkmıştır. Keşfi sonrasında dünya geneline yayılmıştır.

Ukulele gitar nedir diye sorulacak olursa klasik gitarlara nazaran daha küçük boyutlar ile karşımıza çıkar. Gitarın toplamda klasik gitar gibi altı değil, 4 teli bulunmaktadır. Yapılış malzemeleri değişiklik gösterir. Telleri plastik olacağı gibi çelik olarak da tercih edilir. Müzik aletinin kalitesi doğrultusunda değişse de geleneksel olması neticesi ile doğada bulunan yapılar ile meydana getirilmeye çalışılmıştır.

1-      Ukulenenin Anlamı Nedir? Ukulele Gitar Nedir?

Ukulele gitar konusuna açıklık getirdikten sonra kişiler tarafından ukulele nedir ne anlama gelir merak edilmektedir. Ukulele başlangıçta Portekiz’de ortaya çıkmıştır. Portekiz ülkesine bağlı olan Madeira adası üzerinde bulunan yerel halk tarafından kullanılmıştır. Gitarın kullanım sırasında parmak hareketlerinin hızlı olmasından ötürü ‘Zıplayan Pire’ ismiyle adlandırılmıştır.

2- Ukulele Boyutları Nelerdir?

Ukulele gitar nedir
Ukulele gitar nedir

Ukulele gitar nedir boyutları nelerdir gibi merakların oluşması oldukça doğaldır. Genel olarak bilinen boyutlarından ötürü göze oldukça küçük gelir. Estetik açısından tercih edilme sebepleri bundan dolayı fazladır. Boyutları konusunda seçilen türleri noktasında değişimler görülmektedir. Mevcut Concert ukulele modelleri:

  • Soprano,
  • Konser,
  • Tenor,
  • Bariton olarak ayrılır.

 

Ukulele nasıl alınmalı hangi boyutları tercih edilmeli konusu kişiden kişiye değişmektedir. Kişiler ses aralıkları ve rengine göre ukulele modelleri arasında tercih yapabilmektedir. Ukulele gitarın boyutları bu modeller arasında değişir. Soprano ukulele 53 cm, Konser 58 cm, Tenor 66 cm ve Bariton 76 cm olarak üretilmektedir.

Ukulele Gitar Farkı Nelerdir?

Ukulele gitar nedir
Ukulele gitar nedir

Ukulele gitar nedir araştırması yapan kişiler gitar ile oluşan farklarını merak eder. Ukulele her ne kadar gitar ailesi içerisinde yer alsa da kişiler fark edecektir ki gitar ile farkları oldukça fazladır. Öncelikle Ukulele gitar boyutu ile göze çarpmaktadır. Ukulele modelleri arasındaki soprano klasik olarak tercih edilen en küçük olandır. Normal bir gitara göre oldukça küçüktür.

İlgili Makaleler

Ukulele gitarlarında 4 farklı tel bulunmaktadır. 4 tel naylon ya da çelik tercih edilebilmektedir. Naylon kullanımı daha yaygındır. Çünkü çelik tellerden daha az ve cılız ses gelmektedir. Gitarın ise toplamda 6 teli bulunur. Tellerin yapısı mevcut modelin farklılığına göre belirlenir. Aynı zamanda kişiler tarafından da değişimi yapılabilmektedir.

Gitarların iki farklı modeli bulunur ancak ukulele gitar nedir diye soracak olursanız 4 farklı model karşınıza çıkacaktır. Gitarlar klasik ve elektro olarak ayrılır. Ukulele yazının önceki kısmında belirtildiği gibi soprano, konser, tenor ve bariton olarak dörde bölünür. En çok tercih edilen modeli ise soprano olarak adlandırılan klasik gitar olmaktadır.

Ukulele Nasıl Çalınır?

Ukulele gitar nedir
Ukulele gitar nedir

Ukulele çalabilmek normal bir gitara göre oldukça kolaydır. Şayet el yapınız daha küçük ise klasik gitara göre öğrenim sağlamanız daha hızlı olacaktır. Normal gitarda kontrol edilmesi gereken perde aralığı ve tel sayısı fazladır. Ancak ukulele de bu durum söz konusu değildir. Kontrol altında bulunan 4 tel daha kolay ses çıkartabilmektedir.

Ukulele gitar nedir sorusundan sonra nasıl çalınması gerektiği hakkında bilgiler oldukça geneldir. Ukulele gitarın öncelikle yapısı ve tutuş şekilleri konusunda bilgi edinmelisiniz. İnternet üzerinde buna dair ücretsiz bilgiler bulunur. Özel ders veren kişiler de elbette bulunur. Tutuş ve temin etme sonrasında bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ukulele gitarda klasik gitar gibi notaları bulunur. Daha küçük yapıya sahip olan soprano seçilirse nota bilgisi de daha çabuk elde edilecektir. Herhangi bir zorlanma olmadan nota bilgisini perdeler üzerinde de öğrenip buna göre hareket edebilirsiniz. Tabi nota bilgisinden ziyade günlük olarak alıştırma yapmak ve parmak egzersizlerini ilerletmek önemlidir. İsminden de anlaşılacağı üzere ‘zıplayan pire’ adını almasından dolayı hızlı hareket etmek ve parmak geçişlerini sağlamak gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu