Müzik Aletleri Notaları

3 Müzik Aletinde Jingle Bells Nota Bilgisi

3 Müzik Aletinde Jingle Bells Nota Bilgisi

Geçmişten günümüze en çok bilinen parçanın Jingle Bells nota bilgisi araştırılmaktadır. Herkesin kulak aşinalığı olduğu bu parça genelde yılbaşı dönemlerinde çalınır. Toplumda da yılbaşı filmlerinde sık sık karşılaştığımız ezgilerden olması ile kulağa hoş bir tını bırakır. Ritmi ve hissiyatının güzel olmasının yanı sıra kolay çalınabilmesi birden fazla müzik aletinde çalınmasına sebep olur.

 

Jingle Bells Nota Piyano Nasıl Öğrenilir?

Jingle Bells şarkısına en çok yakışan müzik aletleri başında piyano gelmektedir. Halihazırda neredeyse tüm müzik parçalarının çıkış ve bestelenme noktası piyano olmaktadır. Bu yüzden piyano üzerinde ilerlemek, başlangıç aşamasında bir parça öğrenmek isterseniz bu parçayı tercih edebilirsiniz. Eğlenirken öğrenmek, öğrenirken eğlenmek için öğrenilebilecek parçalardandır.

Jingle Bells nota
Jingle Bells nota

Herhangi bir parçayı doğru şekilde ortaya koyabilmek için iki farklı seçenek bulunur. Bunlardan ilki müzik kulağı gelişmiş kişiler için deneme yanılma yöntemi ile doğru notaları kovalamaktır. İkinci yöntem ise nota bilgisi öğrenildikten sonra uygulama yapılarak öğrenim sağlanmasıdır. İkinci yöntem hem daha net sonuç verir hem de daha kısa sürer. Jingle Bells nota bilgisini bu yüzden öğrenmeniz gerekir.

Jingle Bells nota
Jingle Bells nota

Parçayı çalabilmek için nota bilgisini temel olarak almanız gerekebilir. Ancak acil olarak öğrenmek isterseniz en azından piyanoda hangi tuş hangi nota bilin. Daha sonra notaları öğrendikten sonra en az 3 kere videolar eşliğinde çalın. Bir yandan önünüzde notaların bulunması da adım adım çalmanızı daha sonra kolaylaştıracaktır.

Jingle Bells Piyano Nota

Piyanoda Jingle Bells nota bilgisi benzer notalar üzerinden ilerlemektedir. Bu yüzden piyano konusunda ustalaşmamış ve başlangıç aşamasında bulunan bireylerin zorlanma gibi bir durumu kolay kolay oluşmayacaktır. Özellikle erken çocukluk döneminde öğretimini kolaylıkla sağlayabilir böylece müzik aletini sevdirme çabalarınızı olumlu sonuçlandırabilirsiniz.

Jingle Bells nota
Jingle Bells nota

Piyano ve melodika üzerinde kullanabileceğiniz notalar:

re si la sol ree
re si la sol mi
mi do si la
re re re re
mi re do la sol

İlgili Makaleler

si si sii
si si sii
si re sol la sii

do do doo
do si sii
si la la si laa ree

si si sii
si si sii
si re sol la sii

do do do
do si sii
re re do la soll şeklindedir. Notaların uzatılması basarken de uzun basılacağına vurgulamak için yapılmıştır.

Jingle Bells Nota Gitar

Jingle Bells nota
Jingle Bells nota

Gitarda Jingle Bells nota bilgisi benzerlik göstermektedir. Çalmak için:

Mi mi mi
Mi mi mi
Mi sol do re mi
Fa fa fa
Mi mi mi
Re mi re sol şeklinde devam eder. Daha sonra tekrar aynı döngüyü çalmalısınız. Gitarda genelde parça öğretimleri akor çizgileri üzerinden aktarıldığından sizlerde akorları aktaran videolardan yararlanabilirsiniz.

Jingle Bells Nota Keman
Jingle Bells Nota Keman

 

Jingle Bells gitar ve piyano kadar sık olmasa da kemandan da çalınmak istenebilir. Kemanda çalmak için: la- fa- mi- re- la- la- la -la- fa – mi – re -si- si – sol- fa -mi – do- la- la -sol- mi – fa – la- fa – mi – re -la- la- la – la -fa – mi re – si – si – sol – fa – mi – la – la – la – la si – la – sol – mi – re – la – fa – fa – fa – fa – fa – fa – fa – la – re – mi – fa – sol – sol – sol- sol – sol – fa – fa – fa – fa – la – la – sol- mi- re tekrarlaması ile elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu