Müzik Aletleri Notaları

4 Adımda Flüt Notaları Nelerdir?

2 Parçanın Flüt Notaları ile Sizler de Çalabilirsiniz!

Üflemeli müzik aletleri arasında flüt notaları en çok dikkat çeken, bilinmesi gereken bilgiler arasında yer alır. Notalar temel olarak tüm müzik aletleri için ortak ve evrensel oluşturulmuştur. Ancak müzik aletleri arasında akor bilgileri, notaları ortaya koyuş şekli değişiklik gösterir. Flüt ailesinin de kendi içerisinde ayrışması dolayısıyla bu konuda ilgili olan kişilerin öğrenmesi gereken birçok bilgi bulunmaktadır.

Yan flüt gerek görünümü gerekse ortaya koyduğu ezgiyle birçok bireyin dikkatini çekmektedir. Her yaştan bireyin çalmaya başlayabileceği bu müzik aletinin sınırları da çok geniştir. Normal blok flüt ile başlayan okul macerası sonrası kendisini geliştirmek isteyen çocuklarda da yan flüt kullanımı tercih edilmektedir. Biraz zaman ve sabır sonucunda flüt ile sanıldığından daha geniş bir performans ortaya koyulabilmektedir.

Yan Flüt Notaları Yerleri

Yeni başlayan bireyler için yan flüt notaları, başlangıç aşamasında kavranması gereken konu başlıkları olmaktadır. Yan flüt görünüm açısından blok flütle farklılaşmaktadır. Deliklerin yanı sıra bu delikler yanında da boşluklar bulunduğundan ses skalası oldukça geniştir. Ancak tutuş açısından blok flütten bir farkı yoktur. Kişiler sağ elleri ile altta kalan beş noktayı, sol elle üstte kalan üç boşluğu kapatarak kullanım sağlamaktadır.

Yan Flüt Nota Yerleri
Yan Flüt Nota Yerleri

Yan flütte aynı gitarda olduğu gibi şifrelemeler, akor bilgileri mevcuttur. Kişiler çalmak istediği ses yapısını bu şifrelemeler sayesinde çözerek diledikleri şarkıları ortaya koyabilmektedir. Öncelikle, flütü doğru tutuş kapsanmalı daha sonra nota bilgileri araştırılmalıdır. Aksi takdirde öğrenim sırasıda zorluklar yaşanabilmektedir. Aynı zamanda nefesinizi doğru kullandığınıza da emin olmalısınız. Yoksa fazla nefes durumlarında baş dönmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Yan Flüt Notaları

Yan Flüt Notaları
Yan Flüt Notaları

Yan flüt notaları blok flüt ve diğer üflemeli aletler gibi benzerdir. Do ile başlayan ezgi bir tamlama yaparak tekrar do ile buluşur. Temel ve başlangıç aşamasındaki parçaları sadece bu notaların yerlerini öğrenerek de yerine getirebilirsiniz. Blok flüt gibi do yukarı doğru çıkarken incelmektedir. Ancak yanda bulunan ufak hava aralıkları sayesinde daha farklı seslerin çıkabilmesi, parçaya göre ezgi belirlenmesi yapılabilmektedir.

Yan Flüt Notaları PDF

Yan Flüt Notaları PDF
Yan Flüt Notaları PDF

İlginizi Çekebilir: Ney Notaları Nelerdir? 

Flüt notalarının öğrenmesi konusunda pdf dosyaları sizlere kolaylık sağlayabilmektedir. Yan flüt nota pdf araması yaparak özellikle görsel ile bütünleştirilmiş bir bilgiyle karşılaşırsanız kullanabilirsiniz. Müzik aletlerinde görsel önemli olduğundan doğru basılış şekillerini böylece kavramak kolaylaşacaktır. Parmak yerleşiminin doğru olduğuna emin olduğunuz kadar tam basmaya da dikkat edin. Başlangıçta seslerin yanlış doğru çıkması konusunda emin olamasanız da zamanla farkı daha iyi kavrayacaksınız.

Yan Flüt Şarkı Notaları

Flüt notaları öğrenildikten sonra yan flüt ile ortaya koyabileceğiniz birçok farklı parça bulunmaktadır. Her bir parçanın kolay nota bilgisi olmasının yanı sıra internet üzerinde videolarının da bulunması işinizi kolaylaştırabilir. Hem video eşliğinde öğrenme sağlarken hem de kendiniz çalma sırasında videodaki kişi sayesinde kontrol mekanizması oluşturabilirsiniz. Böylece sesin ne derece doğru şekilde ortaya koyulduğu, doğru ritmin uygulanıp uygulanmadığını saptayabilirsiniz.

Yan Flüt Şarkı Notaları
Yan Flüt Şarkı Notaları

Genelde blok flüt ve yan flüt arasında büyük farklar oluşsa da blok flüt için oluşturulmuş ezgilerin notalarını yan flütte de deneyebilirsiniz. Bu size doğru parça ezgisini vermese de parmak kullanım pratikliği, ses kulağı gelişimi sağlayacaktır. Hız da kazanacağınızdan her türlü kârınıza bir işlem ortaya koyabilirsiniz. İnternette en çok aranan flüt notalarını sizler için yazımızda paylaşıyoruz.

İlgili Makaleler

1- Bana Bir Masal Anlat Baba Flüt Notaları

Bana Bir Masal Anlat Baba, Yeni Türkü müzik grubu tarafından ortaya koyulmuş dinlediğinizde adeta bir ninni hissi uyandıran, yılların eskimeyen parçasıdır. Rahatlatıcı bir ezgiye sahip olmasıyla günümüzde birçok anne ve baba tarafından ninni olarak uykuya dalmadan önce kullanılmaktadır. Sizler de blok ya da yan flüt kullanımı ile flüt notaları öğrendikten sonra çalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kaval Nedir? Nasıl Çalınır?

Bana Bir Masal Anlat Baba flüt nota bilgisi: mi-sol-fa-sol-fa* fa-fa-fa-fa-sol-la-sol* mi-mi-mi-mi-fa-sol-fa-mi * soooool * mi-sol-fa-sol-fa * fa-fa-fa-fa-sol-la-sol * mi-mi-mi-mi-fa-sol-fa-re-mi* şeklinde ortaya koyulabilir. Bu notaları sadece blok flüt değil, yan flüt ve kemanda da deneyebileceğinizi unutmayın. Kolay bir şekilde parçayı yerine getirebileceğinizi görebilirsiniz. Videodan da yararlanabilirsiniz.

2- Hababam Sınıfı Flüt Notaları

Hababam Sınıfı ülkemiz adına klasikleşmiş ve Rıfat Ilgaz tarafından kaleme alınan kitabın senaryoya dökülmüş halidir. Birçoğumuz içinse şarkısı hala hafızalarımızda yerini almaktadır. Flüt notalarına videodan erişerek sizler de bu parçayı kolayca çalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu