Nefesli Müzik Aletleri

4 Farklı Ney Çalmanın Püf Noktaları

4 Farklı Ney Çalmanın Püf Noktaları

Çoğu bireyin heves ettiği ancak çalmak konusunda zorlandığı ney çalmanın püf noktaları bulunur mu? Kolay yoldan ney çalmak mümkün mü? Ney, sesi ile kişileri huzura sürükleyen üflemeli bir müzik aletidir. Kişiler büyük bir hevesle çoğu zaman müzik aletini temin eder. Ancak sonrasında birkaç denemenin olumsuz olması tüm hevesi kırabilir.

Üflemeli müzik aletlerine yönelik toplum arasında ‘kolay çalınır’ gibi bir algı bulunabilir. Ancak durum göründüğü gibi değildir. Ney çalmak zor denemez ancak çalabilmek adına büyük bir özveri gerektirir. Düzenli çalışma ve ney calmanin püf noktasi konularında araştırma yapmak gerekir. Emek verilmeden sonuç almanın mümkün olmadığı müzik aletleri arasındadır.

Ney Çalmak Zor mu? Herkes için Ney Öğrenmek Mümkün mü?

ney çalmanın püf noktaları
ney çalmanın püf noktaları

Ney çalmanın püf noktaları bilindikten ve biraz azim gösterdikten sonra müzik aletini öğrenmek mümkündür. Yalnız ney öğrenmek konusunu sadece nota bilgisi ile sınırlı bırakmamanızı öneririz. Gerekli bir nefes kapasitesi ney çalmak için önemlidir. Bunun yanı sıra duruş, hareket ve en önemlisi duyguyu yaşamak gerekir.

Uygun koşullar sağlandığı müddetçe her yaştan birey ney öğrenebilir. İlk olarak bir ney temin etmek gerekir. Plastik ney olabileceği gibi maliyetli bir neyde elde etmek mümkündür. Ancak başlangıç aşaması için uygun fiyatlı olan markaları tercih etmeniz önerilir. Kendinizi geliştirdikçe daha üst modellere geçiş yapabilirsiniz. Ney öğrenmek için püf noktaları öğrenmeniz ile ilerleme sağlayacaksınız.

Ney Üflemenin Faydaları Nelerdir?

Ney çalmanın püf noktaları
Ney çalmanın püf noktaları

Ney çalmanın püf noktaları hakkında bilgi vermeden önce faydalarına değinmek doğru olacaktır. Ney çalmanın kişiye nesnel ve öznel olarak farklı avantajları görülebilmektedir. Sayılabilecek durumlar arasında:

  • Müzik aleti öğrenmenin verdiği öz güven,
  • Akciğer nefes kapasitesinin genişlemesi,
  • Sesinden dolayı bir sakinleşme sahibi olmak,
  • Vakit değerlendirmesi adına bir hobi edinme bulunur.

Büyük bir hevesle başlandıktan sonra bırakılan ve vazgeçilen ney çalma eylemini geliştirdiğiniz müddetçe birçok avantaj elde edebilirsiniz. Bıkmadan usanmadan ve doğru bir öğretici sayesinde net notaları, tutuş ve üfleme konularında yeterli bilgi edinebilirsiniz. Nota bilgisi öncesi üflemeye dair konuları bilmek yeterli olacaktır.

Ney Çalma Programı Nasıldır? Ney Çalmanın Püf Noktaları!

Ney çalmanın püf noktaları
Ney çalmanın püf noktaları

Ney çalma programı içerisinde ney çalmanın püf noktaları eklendiğinde kolay bir ilerleme elde edilebilir. Programın başlangıç aşamasında ağır ve hızlı hareketi bulundurmamalıdır. Çünkü ney gibi bir müzik aleti zaman içerisinde tabiri caizse ‘demlenerek’ yerine oturacaktır. Tam anlamıyla oldum demek için bir miktar beklemelisiniz.

1- Ney Üflemenin Sırrı Neden Önemlidir?

Ney temin edilmesi kolay ancak çalması biraz uğraştırıcı olmaktadır. Kimi kişiler sadece üflemek ve doğru duruşu elde etmek için aylarını harcamaktadır. Ney, oluşum itibari ile ağaçtan elde edilecek bir üflemeli alettir. Genellikle baş kısmında bulunan ‘baş pare’ doğru konumlandırılmalıdır. Yanlış hareket neticesinde sesin çıkmadığı görülür. Peki üflemenin püf noktaları nelerdir?

2- Ney Üfleme Püf Noktaları

Ney çalmanın püf noktaları arasında üflemek yer alır. Öncelikle neyi üflemek için sahip olmanız gereken dudak şeklini bilmelisiniz. Sonrasında kolay ney notaları öğrenerek kendinizi geliştirmeniz kolaylaşacaktır. Islık çaldığınızı düşünün. ‘O’ şeklini alacak olan dudaklarınız ney çalmak için istenen doğru duruşu temsil eder.

Ney çalarken dudaklarınızın şeklini değiştirmemelisiniz. Dudaklarınız ileride ve ‘o’ şeklinde kalmalıdır. Nefes almak için ağzınızı değil burnunuzu tercih edeceksiniz. Bu sayede dudak yapısında bir bozulma olmayacaktır. Üflerken ise tamamen gücü vererek çalmayın. Kısa kısa yormayacak şekilde nefesinizi neye iletin.

İlgili Makaleler

3- Ney Çalmanın Püf Noktaları: Ney Tutuşu Nasıl Olmalı?

Ney çalmanın püf noktaları
Ney çalmanın püf noktaları

Ney çalma sırasında zorlanılan durum alınan şekilden kaynaklanır. Ney çalmanın püf noktaları konusunda tutuşunuza karar vermek sizlere yeterli olacaktır. Kesin olarak sağ el üste olmalı ya da sol el üste olmalı gibi bir kural bulunmamaktadır. Bu tamamen alışık olduğunuz durumdan kaynaklanır. Üstelik neyin arka kısmında bulunan delik durumuna göre duruşu belirleyebilirsiniz.

4- Dik Duruş Güçlü Nefes için Gerekli!

Ney çalmanin püf noktası olarak dik duruş öğreticiler tarafından dile getirilir. Kambur oturmak akciğerin kapasitesine etkilidir. Aynı zamanda diyafram kullanımını da etkiler. Ancak düz bir alanda dik oturmak alınacak nefesin kapasitesini arttıracaktır. Yalnız dik olmak adına aşırı bir uğraşa girmeyin. Dik durma stresi bir yerden sonra sizi engelleyebilir. Neyden ses çıkmıyor neden diye soruyorsanız sebebi duruştan dolayı olabilir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu