Nefesli Müzik Aletleri

8 Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri Listesi

Üflemeli Çalgılar İsimleri Nelerdir?

Üflemeli çalgılar orkestrayı orkestra yapan çok önemli ve değerli müzik aletleri arasında bulunmaktadır. Bireyler, bu anlamda öğrenebileceği birçok müzik aleti seçeneğine sahiptir. Müzik tarihi içerisinde de farklı öneme sahip olan ve her geçen gün gelişen üflemeli, nefesli müzik aletleri bulunmaktadır. Çok eski tarihlerde yaşayan medeniyetler tarafından temel düzeyde üflemeli çalgılar kullanılmak adına üretilmiştir.

Üflemeli müzik aletlerinin temel mantığı doğru nefes kullanımı sayesinde sesin ortaya çıkarılmasıdır. Genellikle düz ve uzun bir tabanın üzerine yerleştirilen hava boşlukları neticesinde verilen nefes, sesin ortaya çıkmasına sebep olur. Deliklerin kapatılma durumuna göre ortaya çıkarılacak nota değişiklik gösterir. Üflemeli çalgı da olsa parmakların aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Üflemeli Çalgılar İsimleri

Kişilerin müzik bilgisi ve en önemlisi merakı neticesinde farklı müzik aletleri çalabilmesi mümkündür. Çünkü müzik dünyası geçmişten günümüze çok geniş sınırlara yayılmıştır. Üflemeli çalgılar, bu anlamda en çok etkilenen müzik aleti kategorisi olarak kişilerin karşısına çıkabilmektedir. Dilerseniz seçeceğiniz müzik aleti ile daha duygulu sesler çıkarabileceğiniz gibi dilerseniz batı tarzında müziklere uygun olabilecek müzik aletlerini de tercih edebilirsiniz.

 

Üflemeli Çalgılar İsimleri
Üflemeli Çalgılar İsimleri

İlginizi Çekebilir: Mızıka Çeşitleri Nelerdir?

Müzik bilgisi geliştirmek, doğru müzik aleti tercihi yapabilmek için müzik aleti isimlerini bilmek görsellerini görmek gerekir. Böylece sahip olunan bilgi haznesi de giderek genişleyecektir. Nefesli müzik aletleri arasında:

 • Klarnet,
 • Blok flüt,
 • Yan flüt,
 • Saksafon,
 • Ney,
 • Tulum,
 • Zurna,
 • Trompet gibi çok geniş bir liste bulunmaktadır. Liste elbette genişletilebilmektedir.

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

Bilgilerin yeterince oturtulmaması ya da anlık unutmalar neticesinde müzik aletlerini birbirine karıştırmak mümkündür. Müzik aletlerini öğrenirken de görselleri ile birlikte öğrenirseniz işiniz daha kolaylaşacaktır. Görsel hafızanız neticesinde de kalıcı bilginin oluşması böylece mümkün kılınır. Dilerseniz yazının devamında bahsedilen üflemeli çalgılar isimlerine ve görsellerine ulaşabilirsiniz.

1- Klarnet

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

2- Blok Flüt

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

İlgili Makaleler

3- Yan Flüt

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

4- Saksafon

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

5- Ney Üflemeli Çalgı

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

İlginizi Çekebilir: 4 Farkl Ney Çalmanın Püf Noktaları 

6- Tulum

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

7- Zurna

8- Üflemeli Çalgılar| Trompet

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

Bakır Üflemeli Çalgılar Nelerdir?

Müzik aletlerinin yapıldığı ürüne, maddeye göre kalitesi değişiklik göstermektedir. Seçilecek müzik aletinin kalitesi bu doğrultuda saptanır. Örneğin, gitarın yapıldığı ağaç oldukça önemlidir. Meşe ağacı ile farklı bir ağaç aynı etkiyi yaratmayacaktır. Aynı şekilde üflemeli çalgılar da değişik ürünlerden yapılabilmektedir. Kalite açısından tercih edilen maddeler arasında bakır bulunmaktadır.

Üflemeli Çalgılar İsimleri ve Görselleri

Bakır üflemeli müzik aletleri konusunda bilinmesi gereken bir diğer unsur ise müzik aletinin boyutu ve ağırlığı ile ilgili olmaktadır. Genelde trompetler bakırdan üretilmektedir. Trompet boyutunun bir flüte kıyasla büyük olması da bilek zayıflığı olan kişilerde zorluk yaratabilmektedir. Bakır üflemeli müzik aletleri arasında:

 • Korno,
 • Kornet,
 • Trompet,
 • Trumbon,
 • Tuba bulunmaktadır.

Özellikle tuba diğerlerine kıyasla gerçekten büyük bir müzik aletidir. Büyük olmasının yanı sıra bu müzik aleti için ciddi bir nefes kontrolü ve kapasitesi de gerekmektedir. Eğer Tuba öğrenmek istiyorsanız bire bir özel ders almanız önerilmektedir. Aksi takdirde yanlış nefes vermekten yanaklarınızda ve ağız içinde sorun oluşturabilirsiniz.

Batı Müziği Üflemeli Çalgılar

Müzik, oluştuğu alan ve sahip olduğu özelliklere göre farklı adlandırılmaktadır. Oluşturulan kategorileştirme kimi noktalarda gerekli olmaktadır. Örneğin beğendiğiniz bir müzik tarzı varsa ve buna benzer şarkılara, ezgilere ulaşmak istiyorsanız direkt bu anlamda araştırma yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Batı müziği de geçmişten günümüze gelen diğerlerine nazaran çok daha yeni olan bir müzik alanıdır. Batı müziğinde de farklı üflemeli çalgılar bulunmaktadır.

Batı Müziği Üflemeli Çalglar
Batı Müziği Üflemeli Çalgılar

Batı müziği dinlediğinizde kulağınızda benzer müzik aletlerinin sesini geldiğini fark edeceksiniz. Müzik türleri ayrılmasının temel sebebi de bu olmaktadır. Sahip olunan tını ve ezgiyi elde etmek için benzer müzik aletleri kullanılmaktadır. Batı müziğinde üflemeli müzik aletleri:

 • Flüt,
 • Trompet,
 • Obua,
 • Trombon,
 • Saksafon liste içinde yer alır.

Obua gerçekten çok eski dönemlerden günümüze gelen geleneksel bir müzik aletidir. Flütte ise bilinen blok flüt mantığından ziyade kültürel olarak bulunan, az delikli flütler yer alır.

Üflemeli Çalgılar Orkestrasına Ne Denir?

Orkestra, birden fazla müzik aletinin organize bir şekilde bir araya gelmesi ile oluşmuş müzik topluluğudur. Bir şef öncülüğünde oluşturulan bu grup içerisinde benzer mantığa sahip müzik aletleri bir arada bulunur. Örneğin üflemeliler bir aradayken yaylı çalgılar da ayrı alanda tutulur. Her müzik aleti grubunun ayrılması alt kategoride adlandırılmasına sebep olur. Üflemeli çalgılar orkestrası ismi de fanfar olarak adlandırılır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu