Popüler Müzik Aletleri

Akordeon Nasıl Çalınır?

Akordeon Nasıl Çalınır?

Ciguli yani Angel Yordanov ile bilip özümsediğimiz akordeon nasıl çalınır? Akordeon hem tuşlu hem de havalı müzik aletleri arasında bulunmaktadır. Kişilerin bu müzik aletine olan ilgisi genellikle çok fazladır. Ancak öğrenim konusunda pek de kolay olmayan bir alet olduğunu söylemekte fayda bulunur.

Akordiyon Nedir?

Akordeon Nasıl Çalınır?
Akordeon Nasıl Çalınır?

Akordeon ya da akordiyon olarak adlandırılır. Müzik aleti bir yandan tuşlarla müdahale etmeyi gerekirken diğer yandan hava gücünden yararlanılır. Basılan notanın sesi akordeonun hava kanallarının açılması ile birlikte açığa çıkar. Hem tuşlu hem de havalı müzik aletleri arasında bulunmasının sebebi de budur.

Akordeon askılar ile birlikte omuzlara asılır ve akordeon nasıl çalınır derseniz askıları neticesinde böylece kullanılmaya başlanır. Kişiler sağ eline ait parmakları ile klavye olarak adlandırılan tuş bölümünde ritim ve ezgi oluşturulur. Sol el ile birlikte tempo oluşturulması sağlanır. Bir yandan da eller ile birlikte havanın çıkışı sağlanır.

Akordeon Nasıl Çalışır?

Akordeon müzik aleti dilcik olarak adlandırılan hava baloncularından oluşmaktadır. Çalışma prensibi bu hava sayesinde oluşur. Bir tarafından alınan hava akımı hareket ve temponun oluşturulması doğrultusunda ses titreşimleri meydana gelir. Ortaya çıkan bu ses titreşimleri diğer uçtan çıkması ise ses tonları ortaya çıkar.

Akordeon Nasıl Çalınır? Akordeon Kursu Zorunlu mudur?

akordeon nasıl çalınır
akordeon nasıl çalınır

Akordeon nasıl çalınır sorusuna cevap olarak birden fazla yöntem belirtilebilir. Kişiler kendisine uygun olan yöntem ve öğretmen eşliğinde bu durumu ortaya koyabilir. Ancak müzik aleti noktasında hiçbir farklılık oluşmaz. Kişiler her zaman sağ eli ile birlikte tuş kısmında bir ahenk oluşturacaktır. Sol eli ise tempo oluşturmak adına geçerlidir.

Kişilerin akordiyon nasıl çalınır sorusu ile birlikte kurslar hakkında araştırma yaptığı bilinir. Müzik aletleri öğrenebilmek adına bulunulan şehirlere göre sayısız kurslar bulunur. Hatta gelişmiş teknoloji ve internet kullanımı neticesinde uzaktan eğitim alabilmek de mümkündür. Kişiler bu seçeneklerden herhangi birisini seçerek öğrenme adına planlamasını oluşturabilir.

Akordeon nasıl çalınır sorusunu öğrenebilmek adına illa kursa gitmek gerekmez. Kişinin daha kısa sürede ve net bilgiler edinebilmesi sürekli alıştırma yapması adına kurs oldukça avantajlı olacaktır. Ancak bu durum kişisel öğrenmenin mümkün olmadığı anlamına gelmez. Pek tabi evde rahatlıkla akordeon öğrenilebilir.

Akordeon Notaları Nelerdir? Kaç Nota Bulunur?

Akordeon notaları müzik konusunda evrensel olan notalarla aynı olmaktadır. Farklı ses oluşumu için değişik perdeler oluşturulmaktadır. Minör ve majörler ile bu tonlar elde edilebilir. Nota sayısında herhangi bir değişiklik bulunmaz. Bundan dolayı nota bilgisi elde edildikten sonra internet üzerinden elde edilen şarkı listeleri rahatlıkla çalınabilir.

Akordeon Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Akordeon Nasıl Çalınır?
Akordeon Nasıl Çalınır?

Kişilerin akordeon nasıl çalınır sorusuna akordeon ne kadar sürede öğrenilir sorusu eşlik etmektedir. Müzik aleti öğrenimi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Akordeon müzik aleti öğrenimi için belirli bir süre gerektiğini söylemek oldukça yanlış olacaktır. Kimi bireyler özgüven ve çalışma azmine göre çok kısa zamanda öğrenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Müzik aleti öğrenimi sırasında aynı şekilde tam tersi bir durumda mümkündür. Her ne kadar üzerine düşme ve azimli şekilde bir çalışma sergilense de alacak olan vakit daha uzun sürebilir. Hem nota bilgisini öğrenmek hem de kullanımı doğru sağlamak zor olacaktır. Akordeon kullanma koşulu hem tuşlu hem havalı olması neticesi ile ilk zamanlarda alışması vakit alır.

Ancak yapılan araştırmalar neticesinde bir insanın yeni bir alışkanlığı elde edinebilmesi altı ay gibi bir süreye bağlıdır. Literatür araştırmaları ile birlikte sadece müzik aleti değil birçok konu üzerinde altı ay gibi bir ortalama süresi verilmektedir. Genel olarak ortalama bu süre zarfında bıkmadan usanmadan ilerlerseniz tam öğrenme gerçekleşmese de ilerleme sağlayacağınız kesindir.

Akordeon Fiyatları Nelerdir?

Akordeon Nasıl Çalınır?
Akordeon Nasıl Çalınır?

Akordeon nasıl çalınır sorusuna yanıt verdikten sonra fiyatları konusunda bilgi vermek gerekir. Müzik aletleri oluşturulan malzemeleri ve yardımcı aletlerine göre değişiklik gösterir. Marka değerine göre de aletlere ekstra fiyatlandırma eklendiği bilinmektedir. Diğer müzik aletlerine nazaran akordeonların daha pahalı olduğu görülür. Ortalama olarak en az 4 bin TL gibi bir ücreti gözden çıkarmak gerekir.

Eğer daha kaliteli bir müzik aleti almak isterseniz fiyatlandırma da giderek artacaktır. Keza fiyatlandırma aralığı 30 bin TL gibi ücretlere de rahatlıkla ulaşmaktadır. Tercihlerinizi kaliteli müzik aleti anlayışınıza göre seçebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu