Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

B Akoru Nedir, Nasıl Basılır?

Gitarda B Akoru Nedir?

B Akoru Nedir, Nasıl Basılır?

B akoru, gitar çalarken sık sık kullanılan akorlardan sadece birisidir. Gitar çalan kişinin şarkıya göre yüklemesi gereken duygu, şarkıya uygunluk bu akorlar sayesinde olmaktadır. Akorların oluşumu için en az üç farklı notanın bir araya getirilmesi gerekir. B akorunda da aynı durum geçerli olmaktadır. Üç farklı notaya aynı anda basılması ile oldukça duygulu ve hüzünlü his oluşur.

Gitarda B Akoru Nedir?

Gitar çalarken mevcut ezgiye göre uydurulabilecek bazı akorlar mevcuttur. Özellikle hüzünlü ve duygusal şarkılarda B akor çok sık tercih edilir. Doğru çalınması ile birlikte tek bir parça değil, birçok parçada kişilerce kullanılabilmektedir. B akor olarak adlandırılsa da Si majör olarak da bilinmektedir. Her iki adlandırmada aynı şey için geçerli olmaktadır.

Si majör ya da B akoru, üç farklı notanın bir araya gelmesiyle elde edilir. Nota yerleri öğrendikten sonra çalınması oldukça kolaydır. İlk defa öğrenecek bireylerin doğru perdeleri iyice gözlemledikten sonra videolarla tekrar yapması önerilir. Adım adım izlemeler sonunda herhangi bir ortamda pratik yapabilirsiniz. Başlangıçta ellerinizin, parmaklarınızın duruşu sizi zorlasa da zamanla daha kolay hale gelecektir.

Gitar B Akoru Nasıl Basılır?

Akorlar birçok müzik aleti için geçerli olan bir kavram olacaktır. Ancak genellikle araştırma neticeleri ile gitarla bağdaştırılmıştır. B akor, kullanılacağı alana göre nota bilgisi konusunda çoğu zaman değişiklik göstermez. Öğreneceğiniz akoru piyano ya da daha farklı müzik aletlerinde deneyebilir, çıkan sese kulak aşinalığı başlatabilirsiniz.

1-      B Akoru Nasıl Basılır?

Gitarda B akoru daha öncede bahsedildiği üzere üç farklı notanın bir araya getirilmesi ile elde edilir. Mevcut notalar; Si, Mi bemol ve Fa# olmaktadır. Ancak her bir notanın çoğu zaman farklı adlandırılması mevcuttur. Bu yüzden Si, Mi bemolün diğer ismi olarak Re# (Re diyez) ve Sol bemol olarak görebilirsiniz. Her adlandırmada aynı duruma eşlik eder. Parmaklarınızı bu üç notanın denk geldiği perde ve sıralamaya koymanız gerekir.

B Akoru
B Akoru

Akoru net olarak oluşturabilmek adına görseldeki el şeklini oluşturmak gerekir. İkinci parmağınız (işaret parmağı) gitarın ikinci perdesine uzatılmalıdır. Mümkün mertebe tüm tellere değdiğine ve bastığına emin olun. Orta parmağınız 4.perdenin yukarıdan üçüncü tele, yüzük parmağınız ise yine 4.perdenin yukardan aşağı dördüncü tele basmalısınız. Serçe parmağınız da 4.perdenin yukarıdan aşağı beşinci tele basmalıdır.

2-      B Akoru Baresiz Nasıl Basılır?

B akorunun baresiz nasıl basıldığına geçmeden önce barenin ne demek olduğuna değinmek doğru olacaktır. Gitarda bare, tellerin gerilimini arttırarak sesin daha tok ve net çıkmasına sebep olan bir tutuştur. Bir önceki başlıkta değinilen işaret parmağının ikinci perdeyi tamamen kapsaması ile gerilimin artması bu bareyi oluşturur.

B Akoru
B Akoru

Bareli akorlar genellikle basılması zor olarak görülen akorlar olmaktadır. Özellikle gitara ilk defa başlayan kişilerin parmak şekillerini oluşturmak konusunda zorluk yaşadığı bilinir.  Parmakların alışık olmaması ve yeni öğrenilen durumda aşırı baskı uygulanması ağrılara dahi sebep olabilmektedir. Gitar çalmaktan soğumamak ve başlangıçta işi biraz kolaylaştırmak adına baresiz olarak B akorunu ortaya koyabilirsiniz.

B Akoru
B Akoru

Baresiz B akoru için önce işaret parmağınızı birinci tele (en alta) ikinci perdeye, orta parmağınızı ikinci telde üçüncü perdeye, yüzük parmağınızı dördüncü telde dördüncü perdeye ve son olarak serçe parmağınızı da üçüncü telde dördüncü perdeye koymalısınız. Çalarken üstten iki tele (alttan beşinci ve altıncı teli) basmadan yukarıdan aşağı dört-beş ve altıncı tele vurmanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

B Akoru Yerine Ne Basılır? Baresiz B Akorunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

B akoru basamıyorum diyenlerin sayısı ilk defa gitara heveslenmiş kişiler arasında sıklıkla bulunmaktadır. Bareli bir akor oluşu bunun temel sebepleri arasındadır. Başlangıçta baresiz olarak çalmanız mümkündür. Sesler genel olarak birbirine benzediğinden büyük bir uyumsuzluk, dengesizlik oluşmaz. İlk defa çalacağınız beste ve şarkılarda soğumadan içeriği çıkarmanız mümkün olacaktır.

B Akoru
B Akoru

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum bulunur. Her ne kadar gitar çalan kişilerin hevesini kırmamak, kolaylık sağlamak adına bu tarz alternatifler sunulsa da uzun vadede bu durum yanlışa sebebiyet verebilir. Parçaya göre uyumsuzluk oluşabildiği gibi gitarda gelişmenizi de engeller. Basit olduğu için alternatiflere yönelseniz de uzun vadede akorun doğru basımına aşina olmanız ve yapmanız beklenir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu