En İyi Müzik AletleriPopüler Müzik Aletleri

Bağlama Dersleri

Bağlama Dersleri

Bağlama dersleri, farklı bağlamalar hakkında gerekli bilgilerin verilerek öğretimin sağlandığı vakit dilimidir. Dersler kişilerin öğrenme koşulları ve imkânları neticesinde değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle dersi alacak kişinin yaşı da burada önemli olmaktadır. Bağlama tek bir şekilde akıllara gelse de uzun ve kısa sap olarak ayrılmaktadır. Dersler de buna göre değişecektir.

Bağlama öğrenmek birçok kişinin hayali ve isteği olmaktadır. Temelde telli çalgıların atası olarak gösterildiğinden dolayı bağlama öğrendiğiniz takdirde diğer müzik aletlerini de öğrenebilirsiniz. Öğrenme olasılığınız daha çok kolaylaşacaktır, böylece birden fazla müzik aleti konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Müzik aleti öğrenmeniz için değerlendirebileceğiniz çeşitler fazladır.

Bağlama Çalma Dersleri

Bağlama çalma dersleri bu alanda kendini geliştirmiş kişiler, eğitimciler tarafından verilmektedir. Bağlama dersleri konusunda temel olarak verilen ilk dersler, bağlama tutuşu ve nota öğrenimi şeklinde ilerlemektedir. Elbette eğitimci kişinin de kendi planlamasına göre bu durum değişiklik gösterecektir. Ancak belirlenen süre zarfında bilgi aktarımı ve gerekli egzersizler neticesinde öğrenim tamamlanır.

1-      Uzun Sap Bağlama Dersleri

Uzun sap bağlama toplum arasında en çok bilinen bağlama türüdür. Bağlamanın sap kısmı diğer kısa modele göre daha uzundur. Daha uzun olması perde sayısının artmasına sebep olur. Perdelerin artmasıyla da akor öğrenimi fazlalaşır. Ses aralıkları daha geniş olacağından öğrenimi daha uzun sürebilmektedir. Yalnız kişinin emeği doğrultusunda ders süreleri azalacaktır.

Uzun Sap Bağlama Dersleri
Uzun Sap Bağlama Dersleri

Uzun sap bağlama dersleri temelde tutuş pozisyonları, sağ ve sol el uyumu, parmak egzersizleri şeklinde bağlayacaktır. Özellikle sap boyutunun uzamasıyla birlikte tutuş konusunda zorluklar ortaya çıkabilecektir. Kol ya da parmak yetişmemesi, yüksekliğin doğru sağlanmaması bu noktada zorlayıcı bir engel olabileceğinden bu tarz temel noktalara eğilmek gerekir. Daha sonrasında ise nota bilgilerine geçilebilmektedir.

2-      Kısa Sap Bağlama Dersleri

Kısa Sap Bağlama Dersleri
Kısa Sap Bağlama Dersleri

Kısa sap bağlamaların genelde küçük yaşta bireylerin ve çabuk öğrenmek isteyenlerin başvurduğu aletler olduğu görülür. Kısa bir sap ile oluşturulmuş bağlamalarla elbette farklı ses aralıkları elde etmek mümkün olacaktır. Ancak buna çok fazla gerek kalmadan çok kısa sürede belirli akorları öğrenerek şarkıları, türküleri çalmaya başlayabilirsiniz.

 

Kısa sağ bağlama dersleri, eğitimcinin sahip olduğu tecrübe ve planlama neticesinde ders sayısı olarak değişiklik gösterebilmektedir.  Ücretli dersler alabileceğiniz gibi internet aracılığı ile de ücretsiz dersler alabilirsiniz. Oldukça kolay derslerinizi sürekli egzersizler yaparak da kolaylaştırmanız mümkün olacaktır. Hangi müzik aletini öğreneceğiniz fark etmez, günlük 10-15 dakika pratiklerinizi sürdürmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bağlama Dersleri PDF

Bağlama derslerinizi sadece video, görseller şeklinde almak zorunda değilsiniz. İnternetten kısa sürede elde edebileceğiniz PDF yani kısaltılmış yazılar ile bilgi edinebilirsiniz. Özellikle okuyarak anlama konusunda daha iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, PDF değerlendirebilirsiniz. Görselleştirilmiş, nota bilgisi verilen yazıların daha iyi sonuçlar alabilmenizde etkisi olacaktır. Okumanın yanı sıra görsel desteğinin bilgi almada önemi oldukça büyüktür ve önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu