Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Basit Piyano Notaları

En Kolay Piyano Notaları

Kimileri için piyano çalmak bir tutku haline gelmiş durumdadır. Notaların eşsiz uyumuyla kulağa hoş gelen tınılar ruhunuzu okşarken, bu tınılar zamanla sanat eserine dönüşebilir. Bunun oluşabilmesi için öncelikle basit piyano notaları bilinerek işe başlanması gerekir. Kolaydan başlayıp zora doğru giden öğrenme biçimi, adım adım ve kaliteli öğrenmenin temellerini oluşturmaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin Piyano Notaları

Piyanoya adım atmak isteyenlerin yapacağı ilk iş öğrenmeye basit piyano notaları ile başlamalarıdır. Bunun için çeşitli notalar bulunmaktadır. Baa Baa Black Sheep piyano ile çalınabilecek en basit şarkılardan biridir.

Çoğu kişinin bildiği ve söylediği Jingle Bells isimli şarkı da oldukça kolay notalarıyla rahatlıkla çalınabilmektedir. Bunun yanında Hot Cross Buns, London Bridge ve Ode to Joy gibi şarkılar da piyanoya yeni başlayanların en sık tercih ettiği şarkılardandır.

Çav Bella Piyano Notaları

Çav bella piyano notaları piyanoya yeni başlayanlar için basit piyano notaları arasında yer almaktadır. Çav bella’nın notaları şu şekildedir;

Mi la si/ do la_ mi la si / do_ la mi la si /do_ si la do_ si la /mi_ mi_ mi re mi

Fa fa fa_ fa mi re /mi mi mi_ mi re do/ si_ mi_ do_ re_/ mi__ re mi

Fa fa fa_ fa mi re/ mi mi mi _ mi re do /si_ mi_ do_ si_ /la

Gülpembe Piyano Notaları

Piyano severlerin çalmayı en çok sevdiği şarkılardan biri de şüphesiz Barış Manço’ya ait Gülpembe şarkısıdır. Üzerinden yıllar geçse de değerinde bir şey kaybetmeyen şarkı basit piyano notaları arasında yerini almaktadır. Gülpembe kolay piyano notaları yazılı şu şekildedir.

Fa mi re/mi_ si la si fa mi re /mi_ la sol la fa mi re/ mi_ sol fa sol fa mi re/ mi

Mi si si do si la si/ la sol la la sol la si si la/ sol fa sol_sol la sol fa sol

İlgili Makaleler

Fa mi fa mi fa sol fa mi re /mi fa mi re/ mi fa mi re/ mi mi si si do si la si

Mi/ fa sol la la sol_fa /fa sol la si si la sol_/fa sol la la sol la si

Fa sol la la sol_ fa_/sol la si si la sol_/fa sol la la sol fa/mi

Mi si si do si la si/ la sol la la sol la si si la

Sol fa sol_fa sol la sol fa sol /fa mi fa_mi fa sol fa mi re /mi

Piyano Notaları

Basit Piyano Notaları
Basit Piyano Notaları

Piyanoya yeni başlayanların tercih ettiği basit piyano notaları piyano üzerinde yer alan tuşlar aracılığıyla oluşturulmaktadır. Piyano üzerinde 88 tuş bulunur ve bu tuşlar La-0 ile başlayarak Do-8 ile son bulur. Piyanoda bulunan 7 adet nota eşsiz tınıların oluşturulmasında yardımcı olmaktadır.

Basit piyano notaları çalmak için gerekli notalara piyano notaları pdf dosyasını indirerek de ulaşılabilir. Bu dosyalarda bulunan birçok nota, müziğin hayat bulması için önemli olmaktadır.

Basit piyano notaları do re mi şeklinde notalarla başlayarak şarkıya göre şekillenir. Piyanoda 7 notanın yanında yer alan sıra bemol ve diyez gibi 5 adet yan nota, diğer notalarla birleştirilerek birbiriyle uyumlu bir müzik haline dönüşür. Piyano notaları kolay olarak çalınmasına yardımcı olur.

Melodika Notaları- Kolay ve Kısa

Basit piyano notaları arasında en sık kullanılanlar genelde en çok sevilen melodiler olmaktadır. Samanyolu, Kör olası çöpçüler, küçük kurbağa gibi şarkılar hem kolay hem de kısa notalar arasında yer almaktadır. Kolay piyano çalmak bu melodiler yardımıyla basit bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum

  1. Piyano ve şan dersi almaya başladım, henüz çok başındayım. Bana fayda sağlayacak bilgiler ararken sitenize rastladım. Caz müzik aletleri yazıları ve kolay nota paylaşımları için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu