Popüler Müzik AletleriVideoVurmalı Enstrümanlar

Bateri Nasıl Çalınır? 3 Adımda Bateri Detayları

Bateri Nasıl Çalınır? 3 Adımda Temel Bateri Bilgileri

Ritim tutma müzik aletinden daha fazlası olan bateri nasıl çalınır? Bateri, genellikle Rock müzik konusunda tercih ediliyor gibi düşünülse de oldukça yaygındır. Bateri sayesinde kişiler müzik parçasının temel alanını oluşturabilmektedir. Bir parçanın kemik olarak adlandırılabilecek iskelet noktasını oluşturmak mümkün kılınır.

bateri nasıl çalınır
bateri nasıl çalınır

Bateri nasıl çalınır temel bilgiler konusunda bir bilginiz yoksa yazı içeriği sizin için uygun olacaktır. Sadece baterinin nasıl çalınmasına yönelik değil aynı zamanda müzik aletine dair genel bilgi de edinmek mümkündür. Bateri görünümü etkileyici gelse de çalma noktasında tereddütler oluşur. Peki bateri çalmak zor mudur kolay mı?

Bateri Çalmak Zor mu?

Bateri nasıl çalınır sorusu öncesi çalmasına dair zor olduğuna yönelik bilgiler yayılmaktadır. Bateri çalmak Ekşi Sözlük gibi farklı tartışma platformları üzerinde konuşulmaktadır. Açılan konu başlıklarında genellikle başarısız senaryolar oluşturulur. Ancak bu durum istekli kişilerin isteğinde azalma ve etkilenme görülür. Bilinmelidir ki müzik aleti öğrenmek kişisel bir durumdur.

Kendi Kendine Bateri Öğrenmek Mümkün mü?

bateri nasıl çalınır
bateri nasıl çalınır

Bateri öğrenimi farklı yöntemler neticesinde gerçekleştirilebilmektedir. Özel dersler bateri gibi bir müzik aleti için oldukça uygundur. Çünkü davul sayısı arttıkça karışıklık oluşacaktır. Bunun yanı sıra duruş, vuruş ve nota bilgisi konusunda alanları yaygındır. Özel bir öğretmen gözetiminde ilerlemek işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Peki kendi kendine bateri nasıl çalınır bu gerçekleşebilir mi? Soruya cevap evet de olabilir hayır da olabilir. Çünkü müzik aleti öğrenmek oldukça kişisel bir durumu yansıtmaktadır. Gerekli özgüven ve çalışma disiplini ortaya koyulduktan sonra ev ortamında da bateri çalınması mümkündür. Sadece sabır ile üzerine gitmek ve en temel noktalardan başlamak gerekir.

Bateri Nasıl Çalınır| 3 Adımda Bateri Öğrenmek Mümkün!

bateri nasıl çalınır
bateri nasıl çalınır

Bateri çalmak adına gerçekleştirilmesi gereken adımlar arasında üç durum başlangıç adına yeterli olacaktır. Kişiler temin edeceği birkaç parça ve gerçekleştireceği adımlar neticesinde bateri nasıl çalınır temel bilgiler konusunda uygulamaya geçebilmektedir. Bu sayede kolaylıkla bateri öğrenimi kısa sürede tamamlanacaktır. Başlangıç noktasında üç adım yazının devamında aktarılmaktadır.

1-      Uygun Baget Tercihi

Bateri çalmanın temel unsuru baget olmaktadır. Bateri nasıl çalınır sorusu baget olmadan gerçekleştirilemez. Bundan dolayı ilk adım eksikleri tamamlamakla gerçekleşmelidir. Piyasa içerisinde farklı baget modelleri bulunur. Başlangıç noktasında bulunan kişilerin tercihi pahalı bagetler olmak zorunda değildir. Ancak kalite noktasında araştırma yapmak gerekir.

2-      Çalışma Pedi Çalma Konusunda Önemli

Çalışma pedleri bateri ve davul çalmayı öğrenme konusunda önemli olmaktadır. Çalışma aşamalarında yastık, yorgan ya da terlik üzerinde dahi denenmektedir. Vurma alıştırması sırasında bir noktaya kadar bu yeterli gelecektir. Ancak gerçek davul setlerinde baget tarafından gerçekleştirilen geri dönüşler bu durumda gerçekleşmeyecektir.

Bateri adına kullanılan çalışma pedleri bagetin gerçek anlamda davulda vurma hissini yansıtacaktır. Baget normalde vurulduğunda davula çok sert gerçekleşmemektedir. Kişi vurduğu anda baget geri dönüş yapmaktadır. Ancak herhangi bir alette bunu sağlamak mümkün değildir. Bundan dolayı çalışma pedi üzerinde denemeler sürdürülmelidir.

3-      Bateri Nasıl Çalınır| Metronom Kullanımı

Bateri nasıl çalınır sorusunun en önemli noktası metronomdur. Metronomlar şarkıların temel yapısını oluşmayı sağlayan ritmi yansıtmaktadır. Bateri denemeleri sırasında ritim olmadan çalışmak doğru değildir. Bir ritim oluşturarak ahenk oluşturmak adına metronom aleti alınabilir. Ancak telefon uygulama mağazalarında da uygulamalar bulunur, indirilip çalışmalara ritim ile başlanabilir.

İlgili Makaleler

Bateri Çeşitleri Nelerdir?

Bateri çeşitleri bulunmaktadır. İki kısma ayrılmaktadır. İlki geleneksel olan akustik bateri olmaktadır. İkincisi ise elektronik bateri olarak adlandırılır. Akustik davullar mevcut doğal seslerin hepsini yansıtmaktadır. Senelerdir de kullanılır. Elektronik bateri daha çok ses kayıt sırasında kullanılır. Elektronik olması sayesinde ses üzerinde oynamalar, gecikmeler sağlanabilmektedir.

Bateriye Yeni Başlayanlar için Şarkılar Listesi

Bateri nasıl çalınır sorusu sonrasında yeni başlayan kişiler tarafından bateri ile çalınabilecek kimi şarkılar bulunur. Basit nota bilgisinin olması ile birlikte gelişimi destekleyen parçalardır. Kişiler bu parçaların nota bilgisi ve ritim konusundaki her duruma internet üzerinden ulaşabilir böylece pratik yapma imkânını bulur. Liste:

  • AC/DC Highway to Hell
  • CCR Fortunate
  • Duman Senden Daha Güzel
  • Mavi Sakal Ne Kadar
  • Mor ve Ötesi Sevda Çiçeği
  • Umut Kaya Gül Güzeli şeklinde oluşturulabilmektedir.

Liste beğeniler doğrultusunda genişleyebilmektedir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu