En İyi Müzik Aletleri

İşte Birbirinden Güzel 3 Farklı Gitar Çeşitleri!

İşte Birbirinden Güzel 3 Farklı Gitar Çeşitleri!

Gitar Çeşitleri!
Gitar Çeşitleri!

Ud müzik aletinin geliştirilmesi ile ortaya çıkan gitar günümüzde birden fazla gitar çeşitleri ile bulunur. İlk olarak Orta Asya’da udun bulunması geçen zaman içerisinde Avrupa’ya taşınmasına sebep olur. Avrupa üzerinde bu alet üzerinde yapılacak değişiklikler ile günümüzdeki gitar şeklinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Gitar çeşitleri ve adları ise bundan sonra gerçekleştirilen tel takma, tel sayısını arttırma ve elektronik durumlardan yararlanma ile ortaya çıkar. Günümüzde bahsedebildiğimiz çeşitliliğin oluşması geniş bir zaman dilimini oluşturur. Temel gitar ‘klasik gitar’ olarak adlandırıldı ve sonraki yenilikler yerini buldu. İstediğiniz modeli kurs ve online olarak öğrenebilirsiniz.

Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Gitar çeşitleri ve özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Değişiklik göstermelerinin her birisinde sebebi bulunur. Gerek fiziksel görünüm gerekse perde durumları sebep olmaktadır. Her bir çeşit ortaya koyulacak olan müzikal zevki farklılaştırmaktadır. Değişik tonlamaların oluşması ise bu müzik aletlerinin alıcısını değiştirmektedir.

1-      Klasik Gitar

Klasik gitar, kullanım alanı en geniş olan gitarlardandır. İlk oluşturulan model olması bu konuda etkili olmaktadır. Görüntüsünün mimarı ise İspanyol Antoino Torres’tir. Kendisi tarafından ortaya atılan bu gitar 6 telden oluşur. 3 tel naylon 3 tel ise çeliktir. Piyasa içerisinde farklı renklerde bulunur. Her yaştan birey tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Gitar çeşitleri ve fiyatları da oldukça merak edilmektedir. En çok gitar çeşidi olması sebebiyle ortalama olarak 250TL ve üzerinde bulunurlar. Kişisel olmasını isteyenler ise daha yüksek fiyatlarda el yapımı olarak elde edebilmektedir. Aynı zamanda çok bilindik markaların fiyatları da ortalama üzerinde olabilmektedir. Her bütçeye uygun bulunabilir.

2-      Akustik Gitar

Daha sakin ve hoş sesleri seven bireylerin yöneleceği gitar modelidir. Bu model üzerinde fiziksel benzerlik klasik gitar ile neredeyse aynıdır. Sadece akustiklerin gövde kısmı biraz daha büyüktür. Asıl farklılık ise tellerinde gerçekleşir. Akustiklerin tüm telleri çeliktir. Çelik teller doğrudan sesin farklılaşmasında tabi ki etkilidir.

Sakin ve akustik şarkıların vazgeçilmesi olan gitar çeşitleri arasındaki Akustik gitarın kullanımı da farklılaşır. Klasik gitarlar parmaklar ile çalınırken akustikler ‘pena’ adı verilen ufak bir yardımcı araç ile çalınır. Aynı zamanda akustikler yeri geldiği zaman elektro gitar olarak da kullanılabilmektedir. Kullanım alanı yine oldukça geniştir.

3-      Gitar Çeşitleri Arasında En Farklısı: Elektro Gitar

gitar çeşitleri
gitar çeşitleri

Gitarlar arasında fiziksel ve ses olarak tamamen farklı olan elektro gitar bulunur. Elektro gitar normal gitara kıyasla manyetikler sayesinde daha değişik bir ton elde eder. Sakinlik bir müzik içerisinde de kullanılabileceği gibi metal gibi şarkılarda kendisine yer bulabilir. Günümüz kullanım alanları değişiktir.

Fiyatları normal gitar çeşitleri ile kıyaslandığında daha yüksektir. Ayrıca amfi olmadan bu gitardan faydalanamayacağınızı bilmelisiniz. Çalarken parmak kullanabileceğiniz gibi genel olarak pena ile çalınması tercih edilmektedir. Kendi içerisinde de farklı modellere ayrılır.

 

İlgili Makaleler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu