En İyi Müzik Aletleri

Çav Bella Kalimba Notaları 

Çav Bella Kalimba Notaları 

 

Çav bella kalimba notaları konusuna geçmeden önce kalimba hakkında detaylı bilgileri sizlere aktaracağız. 100’den fazla farklı türde geleneksel Afrika piyanoları vardır.  Bunlar arasında mbira, kalimba, sansa bulunur.

Kalimba Tarihi Gelişimi

1954’te Hugh Tracey, yakında tüm dünyaya göndereceği enstrümanın versiyonu için bu isimlerden biri olan kalimba’yı seçti. 1961’de “Mbira İsminin Vakası” başlıklı bir makale yazdı ve mbira’yı geleneksel Afrika piyanoları için genel bir isim olarak kullanmamızı önerdi. Bugün, Afrika dışında, kalimba geleneksel olmayan herhangi bir başparmak piyano için de jenerik olarak kullanılmaktadır.

 

Kalimba’yı gören ilk Avrupalı, 1586’da bugün Mozambik’te olan Portekizli kaşif ve misyoner Peder Dos Santos’du. “Ambira” adını verdiği 9 notalı demir teneke enstrümanın çalınmasını belgeledi.

Oyuncular, çalmak için başparmağını uzatırdı ve enstrüman “akordeon seslerin tatlı ve nazik bir uyumunu” üretirdi. Zaman geçtikçe, her grup enstrüman tasarımında, enstrümanın kaç dişine sahip olduğu veya mbira’yı monte etmek için ne tür bir tahta veya su kabağı kullanıldığı gibi değişiklikler yaptı. Mbiras’a ayrıca her grup tarafından benzersiz müziklerini desteklemek için özel akortlar verildi. Kalimba gerçekten esnek bir araçtır.

Çav Bella Kalimba Notaları 
Çav Bella Kalimba Notaları

Bu enstrümanların çoğalmasının önemli bir yolu, köleleştirilmiş Kongolular Afrika’nın çevresine taşındığında ve 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında Belçikalı esirleri tarafından taşıyıcı olarak (temelde insan sürü hayvanları) kullanıldığında gelişti. Bu insanlar kendi kalimbalarını taşıdılar ve onları hiç görmemiş birçok Afrikalı grubuyla tanıştırdılar. İzole ve göçebe olan Kalahari Çölü’nün Bushmenleri, 1950’lere kadar kalimba’ya maruz kalmadı. Gürültülü olmadığından genellikle kralın sarayında çalınırdı.

Bazı Afrika kültürlerinde, mbira (ve onun modern soyundan gelen kalimba), sığırlara bakarken veya otobüse binerken zamanınızı geçirmenize yardımcı olacak kişisel bir araçtır. Bazı yerlerde düğünler için bir kutlama aracı ya da krallar için çalmak için bir enstrümandır.

kalimba öğrenme
kalimba öğrenme

Sese eşlik edecek bir enstrüman olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalimba  tarihi ve ön tarihi çeşitli ve zengindir. 21. yüzyılda ayakta durarak, geçmişe bakıp geleneksel şarkıları öğrenmeyi seçebiliriz ya da ileriye bakıp yeni bir şeyler icat etmeyi seçebiliriz, tıpkı Afrikalıların başından beri yaptığı gibi.

İlgili Makaleler

Hem ileriye hem de geriye bakmayı seçiyorum ve bunun kalimba deneyimimi çok daha zengin hale getirdiğini gördüm. Kalimba tarihini öğrendikten sonra sizlere aşağıda Çav bella kalimba notaları sayılarını paylaşıyoruz.

Çav Bella Kalimba Notaları 

 

Çav Bella Kalimba Notaları kalimba çalmak isteyenlerin kolay bir şekilde öğrenebileceği notalar arasında yer alır. Çav bella farklı dillerde söyleyen şarkı İtalya’ya özgü bir şarkıdır.

Ayrıca La Case De Papel adlı yabancı dizide de kendisini iyice tanıtmış sonrasında da tüm dünyada söylenmeye başlamıştır.

Bizlerde bu yüzden Çav Bella Kalimba Notaları ile bu şarkıyı kolayca çalabilirsiniz.

 

Çav Bella Kalimba Notaları Sayı İle

3-6-7-1′-6
3-6-7-1′-6
3-6-7-1′-7-6 1′-7-6 3′-3′-3′ 1′-2′-3′-4′-4′-4′
4′-3′-2′-4′-3′-3′
3′-2′-1′-7-3′-1′-2′-3′
3′-1′-2′-3′-4′-4′-4′
4′-3′-2′-4′-3′-3′
3′-2′-1′-7-3′-1′-7-6

Daha değişik bir şarkı düşünüyorsanız Gülpembe Kalimba Notaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Kalimba Nasıl Çalınır? yazımız sayesinde kalimba çalmak hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu