En İyi Müzik AletleriPopüler Müzik AletleriYaylı Enstrümanlar

Adım Adım Çello Nasıl Çalınır?

Çello Nasıl Çalınır?

” Çello nasıl çalınır? ” Sorusu genellikle çello müzik aletine gönül vermiş kişilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda tüm detayları ile ele alacağımız çello boyut olarak büyüktür. Öncelikle pik kısmı açıldıktan sonra boyunuza göre getirilir ve bacaklarınızın arasında koyarak tutulmaktadır.

Seçtiğimiz müzik gerçekte kim olduğumuzu Müzik İle İlgili Sözler yansıtır. -Jodi Picoult

Müzik aletlerinin her birinin oturuş pozisyonu bulunuyor. Çello da oturuş pozisyonunda çok fazla geriye yaslanmadan ön tarafa yakın şekilde oturmanız gerekiyor. Bunun nedenine baktığımız zaman tuşe üzerinde bulunan sol elinizin daha rahat çalışmasını sağlamaktır.

Diğer önemli bir konu da sağ elin tutum konumudur. Müzikal anlamda yay hareketi olan bu kavram çello çalarken önemli olan bir konudur.

” Çello nasıl çalınır? ” sorusunun cevabına baktığımı zaman 3 ana maddede toplayabiliriz.

  • Çello müzik aletinde oturuş biçimi tutma ve yay hareketi ile başlar
  • Dada sonra sol el tuşe çalışması ile devem eder.
  • Bu durum çeşitli yay tekniklerinden faydalanarak son bulmaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 3 madde bizlere kısaca çello nasıl çalınır sorusuna cevaptır. Tabi ki süreç bu kadar da kolay olmadığını söyleyebiliriz.  Öncelikle çello Fa anahtarı sayesinde çalınan bir müzik aletidir. Bu yüzden nota okumak ve tartımlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Daha kısa zamanda çello öğrenmek istiyorsanız tüm detayları en iyi şekilde analiz etmelisiniz. İsterseniz bu arada popüler müzik aletleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Çello Nasıl Çalınır | Çelloda Duruş ve Oturuş

Çello Nasıl Çalınır
Çello Nasıl Çalınır

Çello çalarken duruş hareketi önemlidir. Çünkü sol elinizin rahat bir şekilde gezinmesi ve yay hareketlerinin kolayca yapılması için önemlidir. Aynı şekilde sağlık açısından da duruş şekliniz ağrı yaşanmaması için de önemlidir.

Çello da oturuş olarak sizlere dediğimizi gibi tabure ve sandalyelerin olabildiğinde ön kısmına oturmanız gerekiyor.  Yani kısaca duruşunuz dik olmakla birlikte boyunuza göre pik yardımı ile ayar yapmalısınız. Sonuç olarak bunlara dikkat ederek çello çalmaya çalışırsanız herhangi bir ağrı ve sorunla karşılaşmazsınız.

 Çello nasıl çalınır? ” sorusunun en mantıklı cevapları arasında ağrı yaşamadan bu müzik aletinin doğal bir şekilde çalmak denilebilir. Bu yüzden müzik aletini çalarken duruşunuza oldukça fazla dikkat etmelisiniz. En iyi verimde çello öğrenmek için oldukça önemlidir.

Kendi kendine çello öğrenmek için yola çıkanlarda genelde ağrılar ortaya çıkabiliyor.  Bu yüzden çelloyu öğrenmek için uzmandan yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Adım Adım Çello Nasıl Çalınır?

Adım Adım Çello Nasıl Çalınır ?
Adım Adım Çello Nasıl Çalınır ?

Çello da ilk adım olarak tutuş geliyor. Tutuş eğitimi çellonun temelini oluşturmaktadır. Doğru bir şekilde oturuş sesin ve doğru ses çıkarılmasını sağlar. Bu durumda başlangıçta yaşanan endişelerin önüne geçiyor. Bundan dolayı oturuş ve tutuş çello eğitimi temelleri arasında yer almaktadır.

Diğer bir önemi adım ise çelloyu tutarken rahat ve dik bir şekilde oturulmalıdır. Vücudunuzda kasılma olmaması gerekiyor.

Çelloyu doğru açıda tutmak için bacak boyuna göre altında bulunan pick boyunu ayarladıktan sonra doğru açıya ulaşmış olursunuz.

Çello müzik aletinin gövde kısmı da göğüs hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda parmaklarınızı perdeye daha dik açıda gelerek seslerin basılması sağlanmaktadır.

Çello nasıl çalınır? ” konusunda önemli bir durum da parmakların klavyeye dik şekilde basmasıdır. Seslerin en iyi şekilde çıkması için dik basmak oldukça önemlidir.

Çelloda Yay Çekme ve Parmak Egzersizleri

Çello parmak egzersizlerinde notaların perdedeki yerini öğreniyoruz. Ayrıca doğru ses çıkarma eğitimi yapıyoruz. Ayrıca avantaj olarak parmaklarınızın açılması ve esnekliğidir.

Çello müzik aletinde pozisyon geçişlerin genelde geniş bir aralıkta çıkar. Bu durumda parmak açma egzersizi yapmanız gereklidir. Bu yapılan çalışmalar çello da alt yapınızın oluşmasını sağlar.

 

Çello Tel Notaları Nedir?

Çelloda kort olarak boş olan teller kalında inceye doğru gider. Yani Do – Sol – Re- La olacak şekilde çello akortlanır. Örneğin en üst kısımda telinde RE-Mİ-FA seslerinin çıkarmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken işaret parmağınız RE, yüzük parmağı Mİ serçe parmağı FA notasında olmalıdır. Kısaca 1-3-4 parmaklarından sesleri ve notaları çıkarırız.

Böyle olunca da yapılan çalışmalar  çello nasıl çalınır konusunda ciddi bir alt yapı edinmenize imkan sağlar. Bahsetmiş olduğumuz durumu diğer tellerde de kullanabilirsiniz.

Bu egzersizin günden güne tekrarlanması oldukça önemlidir. Böyle olunca hem elleriniz çelloya alışacak hem de kolayca doğru sesleri çıkarabileceksiniz.

Ayrıca çello tel notalarını en iyi şekilde öğrenmek eğitiminizin başlangıcıdır. Boş olan tel notalarını çelloyu ezber yapmadan FA anahtarındaki karşılığı olarak çalmaya başlayabilirsiniz.

Çello Nasıl Çalınır – Çelloda Yay Tutuşu

” çello nasıl çalınır ? ” konusunda yay tutuşumuz oldukça önemlidir. Çelloyu doğru şekilde icra etmek buna yönelik çalışmalar yapmalısınız. Eğer elinizde gerekli aletler yoksa temin etmelisiniz.

 

Çello Çalmak Zor Mu ?

Çello müzik aletinde çoğu kişi tarafından bir soru da . ” Çello çalmak zor mu ? ” , ” Ne kadar sürede çello öğrenirim? ”  Şimdi bu soruların cevaplarına kısaca cevaplayalım.

Hobi amaçlı çello çalmak isterseniz birkaç parça öğrenmek size yetecektir. Eğer kendinizi çello çalma noktasında geliştirmek isterseniz uzun süre düzenli bir şekilde çalışmalara devam etmelisiniz.

Çello çalmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Fakat perdesiz bir müzik aleti olmasından dolayı sesleri temiz şekilde çıkarmak başlangıçta zor olacaktır. Sonuç olarak herkes çello çalabilir. Ancak hangi seviyede çalmak istediğiniz size kalmış bir durumdur.

 

Çello Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Çello Nasıl Çalınır
Çello Nasıl Çalınır

Çello yaylı sazlar ailesinde yer alan müzik aletidir. Ayrıca perdesi olmayan bir müzik aleti olmakla birlikte 16.yy da Fransa’da ortaya çıkmıştır. İlk üretiminde 5 teli bulunan müzik aleti daha sonraları 4 tel ile çalınmaya başlanmıştır.

Aynı zamanda ses yönünden Viyoladan sonra gelmektedir. Gövde yapısında kullanılan ağaç ile saplarında kullanılan ağaçlar farklıdır. Kişilerin isteğine göre değişkenlik göstermektedir.

Çello gövdesinde genelde ladin kullanılır. Saplarında da abanoz tercih edilir. Bunun en önemli nedeni zamanla eskimesinden çekinildiği içindir.

Dönemlerine Göre Çello Nasıl Çalınır ?

Çello öğrenmede iki çalım bulunuyor. Pizzicato ve geleneksel çalım olarak iki kısımda incelenir. Ayrıca  geleneksel çalım tekniğinde yay önerileri kullanılmaktadır. Pizzicato yöntemine baktığımız zaman arşenin yerine parmakla tele vurulma yöntemi kullanılmaktadır.

Çello nasıl çalınır konusunda iki farklı yöntem karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemlerden biri ile öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Çello Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Herhangi bir müzik aletinin öğrenilmesi genelde bireyin gelişimi onun pratiğine ve isteğine bağlıdır.  Böyle olunca çello öğrenmek kısa sürede olur dememiz doğru olmaz. Düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışma ile öğrenmeniz mümkündür.

Çello Nasıl Çalınır
Çello Nasıl Çalınır

Dilerseniz bu konu hakkında yazdığımız detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Çello hakkında tüm detayları sizlerle paylaştık. Bir sonraki müzik aleti tanıtım yazımızda görüşmek dileği ile. Sağlıkla ve müzikle kalın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu