Popüler Müzik Aletleri

8 Başlıkta Çocuk Müzik Aletleri Nelerdir?

Çocuk Müzik Aletleri Nasıl Seçilmeli?

Çocuk müzik aletleri kullanarak çocuğunuzda ya da öğrencilerinizde müzik bilgisini geliştirmek ister misiniz? Müzik notaları ve ezgisi küçük yaştan itibaren insanların maruz kaldığı olayların başında yer alır. Her ne kadar bebeklikte dahi çocukların müziğe tepki verdiği veya dans ettiği görülse de basit eğitimlerle çocuklardaki müzik bilgisi geliştirilebilmektedir. Ancak bu bilginin gelişebilmesi adına çocukların yaşına ve gelişimine uygun çocuk müzik aletleri seçilmelidir.

Bebek Müzik Aletleri Nelerdir? Bebeklerde Müzik Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Bebek Müzik Aletleri Nelerdir? Bebeklerde Müzik Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Bebeklerin daha anne karnındayken sesleri çok iyi duydukları ve zamanla bu sesleri ayırt ettiği bilinmektedir. Ancak her ne kadar kulakları gelişmiş olsa da bebeklerin el motor kaslarının gelişmesi belirli bir süre gerektirir. Bu yüzden,  ellerini kullanabileceği uygun psikomotor davranışları göstereceği müzik aletlerini seçmelisiniz. Bebeklerin başlangıç aşamasında kaba motor kasları geliştiğinden büyük parçaları olan aletlerden yana şansınızı kullanmalısınız. Bunlar; davullar, piyano, bateri olabilir. Özellikle piyanolarda çıkan sesler değişiktir ve müzik kulağı geliştirir.

Çocuk Müzik Aletleri| 7 Yaş için Uygun Müzik Aleti Nelerdir?

7 yaşına gelmiş bir birey için çocuk müzik aletleri seçerken çok da zorlanmazsınız. Hatta artık tercih yapabilecek yaşta olduğu için çocuğun da fikrine danışarak hareket etmek gerekiyor. Çünkü bu yaştaki bireyler özerkliğini de kavuştuğundan dolayı anne ve babanın isteğine göre değil kendisi de hareket etmek ister. 7 yaşına sahip bir çocuğun müzik aletlerine yatkınlığı daha geniştir. El motor kasları da daha fazla geliştiğinden dolayı davul, piyano seçiminin yanı sıra artık üflemeli müzik aletlerini de sunabilirsiniz. Flüt, yan flüt hatta çocuk klarnetleri uygundur. Telli çalgılar da ise küçük boyutta üretilmiş gitarlar tercih edilebilir.

Çocuk Müzik Aletleri| 7 Yaş için Uygun Müzik Aleti Nelerdir?
Çocuk Müzik Aletleri| 7 Yaş için Uygun Müzik Aleti Nelerdir?

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Gitar Eğitimi Nasıl Alınır? Gitar Eğitimleri Olanakları Nelerdir? 

8 Yaş için Uygun Müzik Aletleri Nelerdir?

8 Yaş için Uygun Müzik Aletleri Nelerdir? 

7 ve 8 yaş arasında tersine bir durum yaşanmadığı müddetçe bilişsel ve psikomor davranışlar benzerlik gösterir. Bu yüzden 7 yaş için tercih edilebilecek tüm müzik aletleri, 8 yaşında bireylere sunulabilmektedir. İlgisi dahilinde üflemeli ya da vurmalı çalgılar tercih edebilirsiniz. Gitar, piyano, bateri ya da tek davullar, flüt tercihinde bulunabilirsiniz. Burada önemli olan kısım çocuğun ilgisinin hangi kategoride yer alan müzik aletlerine karşı ilgisi ve yeteneği olduğudur.

2 Yaş Müzik Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Müzik eğitimi anne ve babalar tarafından istekli olmak koşulu ile çocuklara aktarılmak istenir. Doğru bir çocuk müzik aletleri seçildikten sonra çocuğunda ilgisi dahilinde öğretimler erken yaşta başlanabilir. 2 yaşında olan bir çocuğa müzik eğitimi verirken dikkatli ve sabırlı olmakta fayda vardır. Müzik notaları gibi bilgileri öğretmekte acele edilmemeli, müzik tınısının kulağı tarafından algılanması hedeflenmelidir. Aynı zamanda mevcut eğitimi eğlenceli hale getirmek adına oyunsallaştırma yapılmalıdır.

2 Yaş Müzik Eğitimi Nasıl Verilmeli? 

İlgili Makaleler

İlginizi Çekebilir: Çocuk Müzik Aletleri 

Ahşap Müzik Aletleri Tercih Edilebilir mi? Farkı ve Faydası Var mı?

Ahşap Müzik Aletleri Tercih Edilebilir mi? Farkı ve Faydası Var mı?

Ahşap müzik aletleri, üretim aşamasında kullanılan malzemenin ahşaptan yapılmasından kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Anne, baba ya da çocuğun bakımını üstlenen kişi müzik aletleri seçiminde sağlık açısından da dikkatli olmalıdır. Bütçe uygunsa ahşap müzik aletlerinin tercih edilmesi plastik müzik aletlerine göre daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kansorejen bir madde içermediği gibi güvenilir bir markadan alındığı müddetçe daha doğru sesler çıkaracaktır.

Kalimba Müzik Aletleri de Çocuk Müzik Aletleri Arasında Düşünülebilir

Kalimba son dönemin en yaygın müzik aletleri arasında yer alıyor. Kalimba çalınması, öğrenilmesi ve sesi açısından da çok uygun bir müzik aletidir. Çocuk müzik aletleri arasında bulunmasının nedeni ise çocuklara özel olarak üretilmesidir. Küçük boyutlarda elle rahatlıkla tutulabilecek düzeyde, kedi ve köpek şekillerinde üretimleri yapılmaktadır. Nota bilgisi olmadan tamamen sese yönelikte parçalar ortaya koyulabilir.

Kalimba Müzik Aletleri de Çocuk Müzik Aletleri Arasında Düşünülebilir 

İlginizi Çekebilir: En İyi Çocuk Klavyeleri 2021 

Okul Öncesi Müzik Aletleri Yapımı Nasıl Gerçekleşir?

Okul Öncesi Müzik Aletleri Yapımı Nasıl Gerçekleşir? 

Okul öncesi eğitimi; çocukların psikomotor, bilişsel ve duyuşsal anlamda gelişiminde etkili olmaktadır. Okul öncesi öğretmenleri çocuklarda müzik algısını geliştirmek veya müzik eğitimi vermek için basit araçlarla üretimler yapabilir. Örneğin, kavanozlar kullanılarak ses algısı oluşturulabilir. Birden fazla kavanozun içerisinde farklı miktarda su eklediğinizde her birinden farklı ses çıkacaktır tüm bunlar çocuğun ilgisini çektiği gibi sesleri algılamasında da faydalı olacaktır.

Masal Müzik Aleti ile Okunduğunda Daha Eğlenceli Olabilir

Masal Müzik Aleti ile Okunduğunda Daha Eğlenceli Olabilir

Masal anlatımlarınızı daha zenginleştirmek, çocuğunuzla hayal dünyasını arttırmak istemez misiniz? Eğer yeteneğiniz varsa bizzat müzik aletini sizler çalabilirsiniz. Ancak çocuk müzik aletleri doğru seçilerek masal anlatımı esnasında çocuğunuzu da oyuna dahil edebilirsiniz. Masalın anlatımına, duygusuna ve olay örgüsüne göre mevcut müzik aleti ile kendince duygular vermesi çocuğunuzun duygu gelişimine de katkıda bulunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu