İncelemelerEn İyi Müzik Aletleri
Trend

Condenser Mikrofon Nedir?

Condenser Mikrofon Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

 

 

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber condenser kullanımına oldukça fazla ihtiyaç doğmaya başlamıştır. Bazı sosyal platformlar için ses ve video içerikleri hazırlayan ya da müzik sektöründe çalışan pek çok insan, projelerinde kaliteli işler ortaya çıkarabilmek için üst düzey mikrofonlar tercih etmektedir. Peki, condenser mikrofon nedir? Kullanımı nasıl olur? Dinamik mikrofonlar ile arasındaki farklar nelerdir?

Oldukça hassas yapıda olan bu mikrofonların özenle kullanılması büyük önem arz etmektedir. Dinamik mikrofonlara oranla düşürme, çarpma gibi durumlarda çok daha fazla hasarla karşılaşabilirsiniz. Elbette dayanıklılığı kalitesine göre de farklılık göstermektedir. Oldukça hassas yapıda olduklarından shot mouth gibi yardımcı ekipmanlar kullanılması gerekmektedir.

 

Condenser Mikrofon

Condenser Mikrofon Nedir? 1 – image3 2

 

Condenser mikrofon, ses kayıtları, vokaller ve bazı müzik aletleri için kullanılan bir mikrofon çeşididir. Diğer mikrofonlara kıyasla oldukça hassas ve duyarlıdır. Duyarlı yapıda olmasından dolayı stüdyo ortamında ya da herhangi bir yalıtımlı ve izole ortamda kullanılması uygundur. Fiyatıyla paralel olarak kalitesinde de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kalitesine göre en küçük seslere karşı duyarlılığı artmaktadır.

Şiddetli ve güçlü ses kayıtları almak için uygun olmayan bu mikrofonların vokaller için tercih edilmesi daha uygundur. Frekansının veya tonunun bozulmaması için hassas bir kullanım gerekmektedir. Mikrofon tutucu, pop filtre ve sünger ile bu hassasiyeti sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda, tozlanmaması için üzerinin örtülmesi yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

 

Condenser Ne Demek?

Kelime anlamı olarak condense, yoğunlaştırma anlamına gelmektedir. Condenser ya da kondenser ne demek diyorsanız, yoğunlaştırıcı yani daha hassas ve yoğun olarak sesleri algılayan mikrofon şeklinde tanımlayabiliriz. Yapısı gereği kullanımı da hassas olan mikrofonu bir shock mount yani mikrofon tutucu yardımı ile kullandığınız takdirde, çok daha rahat bir kullanım elde edeceğinizi ve mikrofonunuzu olası bir kazaya karşı koruyarak daha uzun soluklu kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Condenser Mikrofon Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

 

Condenser Mikrofon Nasıl Çalışır?
Condenser Mikrofon Nasıl Çalışır?

Son yıllarda Youtube gibi sosyal ağların çok daha fazla popüler olması ve kullanımının artmasıyla birlikte, pek çok insan daha kaliteli projeler hazırlama yoluna gitmiştir. Günümüz teknoloji çağının yarattığı iş olanakları arasında oldukça fazla tercih edilen podcast hazırlama da bunlardan biridir. Hal böyle olunca condenser mikrofon kullanımı bir açıdan zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu mikrofonun bilgisayara bağlı olarak kullanımı için bazı ihtiyaçlar bulunmaktadır.

Mikrofonun sorunsuz bir şekilde çalışması ve kaliteli ses alabilmesi için ek olarak bir ses kartına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ev stüdyo için ses kartı olmazsa olmazlardandır. Mikrofona ses kartınızı taktıktan sonra, ses kartını bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Usb yapıda olmayan Condenser mikrofon için ses kartınızın +48V phantom power olması gerekmektedir. Usb yapıda olanlarda ise ekstra ses kartına ihtiyaç duyulmamakta ve kolaylıkla bağlanabilmektedir.

Condenser Mikrofon Nasıl Çalışır?

Condenser Mikrofon Nedir? 2 – image5 1

 

Yapısı gereği dışarıdan bir güç gerekmektedir. Kimilerinde pil, kimilerinde elektrik kullanılmaktadır. İçerisinde amplifikatör bulunduğu için dışardan güç olmadan çalışmaları mümkün değildir. Çeşitlerine göre tek diyaframlı ve çift diyaframlı olarak ayrılmaktadırlar. Tek diyaframlı mikrofon yalnızca belli bir açıdan ses almaktadır. Çift diyaframlı mikrofonda ise 360 derecelik ses alma potansiyeli bulunmaktadır.

Tek diyaframlı mikrofonlarda, diyaframın ses dalgalarına doğru dönmesi gerekmektedir. Çift diyaframlı mikrofonlarda ise böyle bir zorunluluk yoktur. Alınan ses dalgaları diyafram tarafından alındıktan sonra dönüştürülerek ses kartına yollanır. Bu esnada bilinmesi gereken en önemli husus, mikrofonun ses dalgalarını gürültüsüz bir şekilde dönüştürmesi, mikrofonun kalitesiyle doğru orantılıdır.

 

Condenser Mikrofon Nasıl Bağlanır?

Condenser mikrofon
Condenser mikrofon

 

Condenser çeşitlerine göre bilgisayara bağlanma işlemi farklılık göstermektedir. Bazıları pil ile çalıştığı gibi bağlandığı gibi bazıları da ses kartına ihtiyaç duymaktadır. Mikrofonunuzu bilgisayarınıza bağlayabilmeniz için Phantom power destekli ses kartının olması gerekmektedir. +48 phantom güç olmadan mikrofonunuzun çalışması mümkün değildir. Bu sayede mikrofona ihtiyacı olan güç yollanır ve bilgisayara bağlandıktan sonra çalışır hale gelmesi sağlanmış olur.

Condenser Ne İşe Yarar?

Kullanım alanı oldukça fazla olan bu mikrofon, gitar, keman gibi çeşitli müzik aletlerinin yanı sıra vokal kayıtları için de kullanılmaktadır. Ne işe yaradığını belirtmeden önce dinamik mikrofon nedir bunu açıklamak daha doğru olacaktır.

Güçlü ve kuvvetli seslerin kaydı için kullanılan dinamik mikrofonlar genellikle metal ve rock müzikler için tercih edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında ses şiddetine daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Elektrogitar, trampet gibi sesler için daha uygundur. Ancak hassas sesleri ayırt etmeleri güçtür.

Condenser ise akustik ses kayıtları, gitar, piyano, keman gibi müzik aletleri için daha kullanışlıdır. Ancak yalıtımlı ve izole ortama ihtiyaç duyarlar. En ufak bir çıtırtıyı bile algılayabilecek kadar hassas mikrofonlardır. Cardiyoit yapıdadır ve bu nedenle frekans ağı oldukça geniştir.

Usb Condenser Mikrofon

Usb özelliği sayesinde harici bir ses kartına ihtiyaç duyulmadan bilgisayara rahatlıkla bağlanabilen mikrofonlardır. Bu açıdan çok daha kullanışlı olduğu söylenebilir. Çalışma prensiplerinde ise herhangi bir farklılık yoktur. Kendi aralarında mini usb mikrofon ve stüdyo usb mikrofon olarak 2 çeşidi vardır.

Condenser Mikrofon Fiyatları

Condenser fiyatları mikrofonun kalitesine göre farklılık göstermektedir. Müziğe ilginiz varsa veya çeşitli sosyal platformlar üzerinden ses ve video içerikleri için projeler hazırlıyorsanız her bütçeye uygun yoğunlaştırıcı mikrofon bulabilmeniz mümkün. 300 TL – 30.000 TL arasında yoğunlaştırıcı mikrofon bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar için elbette 300-1000 TL arasında bir mikrofon da işinizi görecek kadar kaliteli olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu