En İyi Müzik Aletleri

En İlginç 10 Değişik Müzik Aletleri

Dünyanın En İlginç Değişik Müzik Aletleri

Son zamanlarda çoğu kişinin merak ettiği en ilginç değişik müzik aletleri hakkında bir yazıyı sizlere sunuyoruz. İnsanların zamanla ellerindeki imkanlarla icat ettikleri bu müzik aletleri çokça ilginç duruyor.  Yazımız içerisinde resimleri ile sizlere aktaracağımız Dünyanın en ilginç değişik müzik aletleri hakkında bilgiler bulabilceksiniz.

Değişik Müzik Aletleri İsimleri

Dünyada adı az da olsa bilinen değişik müzik aletleri isimleri aşağıda liste halinde inceleyeceğiz. Şimdi gelelim dünyanın en ilginç 10 değişik müzik aletlerine;

 

1.  Çağlama| Bağlama da Gitar da Değil

Çağlama müzik aleti rock müzik gruplarından ismi bilinen Ömür Kılıçarslan müzisyeninin icadıdır. Post modern müzik aletidir denilebilir.

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

2.  Delirten Müzik Aleti Glass Armonica (Glasharmonika)

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

İlk çıkış zamanın 18.yüzyıl olarak bilinen Glass Armonica Benjamin Franklin tarafından icat edilerek ortaya çıkmıştır. Müzik aletine detaylı baktığımız zaman yatay da 37 kase ve demir dingile oturtulmuş şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca müzik aletinin yasaklanması da oldukça ilginç gelen konuların başında geliyor. Almanya da Friedrich Rochlitz müzik bilimci müzik aletinin kullanımından sonra delirdiği için kullanımı yasaklanmıştır. Değişik müzik aletleri içerisinden en çok merak edilen müzik aleti olarak öne çıkıyor.

3. Temassız, elektronik, ilk müzik aleti Theremin

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

Türkiye de ilk defa Yeteneksizsiniz Türkiye yarışmasında gördüğümüz Theremin çok az kişi tarafından çalınan değişik müzik aletleri arasında yer alıyor. İcat edene baktığımız zaman Termen isimli çello öğrencisi olduğunu görüyoruz. Müzik aletinde bir anten bulunuyor. Aynı zamanda manyetik dalgalarla seslerin ortaya çıkmasını sağlayan müzik aletidir.

4. Elastik bantlardan Oluşan Müzik Aleti Elasticsynth

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

 

İlk olarak New York Üniversitesi’nde ortaya çıkmıştır.  Ayrıca elastik bantları kullanarak yapılan bir müzik aleti olduğu görülüyor.  Müzik aletinde elastik şeritlerin esnemesinin ölçen bir algılayıcı kullanılıyor. Ardından esnemeden oluşan sinyaller sesleri ortaya çıkarıyor.

5. Büyük Bir orkestranın Tüm Elemanları İçinde AlphaSphere

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

 

İngiltere’de bulunmuş olan müzik aleti çok fonksiyonlu olarak icat edilmiş gibi görünüyor. Jason Hou performansı ile AlphaSphere çok popüler hale gelmiştir.

İlgili Makaleler

 

6.  Tuşlu, telli, üflemeli müzik aleti: Eigenharp

Değişik müzik aletleri
Değişik müzik aletleri

 

Değişik müzik aletleri içerisinde yer alan ilginç bir müzik aletidir. John Lambert’in icat etmiştir.

Müzik aleti sayesinde harika işler yapabilirsiniz. Ancak biraz pahalı bir müzik aletidir. Piyano, saksafon ve gitar 3 ü 1 arada düşünün ne güzel olur dimi. İşte size bir videolu örnek,

 

7.  Misketle çalışan, müzik aleti: BeatBearing

Peter Bennett icat ettiğini değişik müzik aletleri içersinde yer alan alet misketlerle çalışıyor. Mühendislik harikası diyebiliriz.

BeatBearing özel gösteri videosu sizlerle..

 

 

8. Hydraulophone Su Fışkırtısı İle Ses Çıkaran Müzik Aleti

Su basıncı sayesinde ilginç sesler çıkaran bir müzik aletidir. Sınırları zorlayan bir alet olarak görülüyor.

Hydraulophone’in en popüler örneği burada…

 

9. Tenori-On İlginç Müzik Aleti

Japon sanatçılar tarafından üretilmiş bir müzik aletidir. Dokunmatik bir özellik barındırıyor. Dokunuşlarınızla sesleri çıkarıyorsunuz.

Bjork’ün Tenori-On eşliğinde oluşan video sizlerle

 

10. Hipnotik bir çalgı: Hang

 

İsviçre’de üretilen bir müzik aleti olan Hang çelikten üretilmiştir. Kucağınıza alıp parmaklarınızla çalabiliyorsunuz.  Ayrıca üst kısmında bulunan bulunan küçük çukurlara vurularak titreşim yoluyla farklı sesler ve notalar elde ediliyor.

 

8 Yorum

  1. Müziğe merakım var guZel bir makale olmuş bilgilendirici gerçekten müzik aletleri ile ilgili .

  2. Hydraulophone Su Fışkırtısı İle Ses Çıkaran müzik aleti hayatımda ilk defa burada karşılaştım bu bilgiye çok değişik ve büyüleyici geldi bana. Ayrıca Glass Armonicanın 37 kasenin bir dingile geçirilip oturtulması durumu da çok ilginç. Çok değişik güzel bilgiler. Gerçekten çok ilgimi çektiler.

  3. Çok ilgi çekici bir yazı olmuş. Birkaçının adını duymuştum ama çoğunu ilk defa görüyorum. Hepsinin çıkardığı sesi merak ettim. Oldukça detaylı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu