Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Eb Akoru Nedir? Nasıl Basılır?

Eb Akoru Nedir? Nasıl Basılır?

Eb akoru, gitar başta olmak üzere net ses çıkarmak istenen parçalar için farklı müzik aletlerinde uygulanmaktadır. Akorların temel mantığında olan şarkıyı çeşitlendirmek, parçaya uygun sesleri çıkarmak adına uygun olan akorların başında gelmektedir. Popüler şarkıların nota bilgileri arasında en çok bulunması ile birlikte öğrenme konusunda çaba harcanması gereken akorlardan sadece birisidir.

 

Nota bilgisi temelini geliştirmek adına değerlendirilebilecek bu akor, başlangıçta çalması zor gibi görünse de zamanla pratiklik kazanılabilecektir. Burada detaylı ve mükemmele yakın çalmayı başta beklemek mantıksız olacaktır. Temel amaç çalmak için yeterli olacak şekilde çalmak, her gün düzenli olarak çalışmak ve günler içinde daha iyiye ulaşmak olmalıdır.

Eb Akoru Gitar

Akorların kendine özel şifrelenmesi, anahtar olarak gösterilmesi bulunur. Eb akoru da bu konuya uygun olarak şifrelenir. Eb akorunun diğer adlandırması Mi bemol majör olmaktadır. Eb genel kullanımı olsa da temel kodlanması Ebm olacaktır. Burada m harfinin küçük yazılmasının dahi nota bilgisinde bir mantığı bulunmaktadır.

 

Eb Akoru Gitar
Eb Akoru Gitar

Ebm yazımında mi bemol ve minör olacaktır. M harfi büyük yazılsaydı majör olarak adlandırmak mümkün olacaktır. Mevcut akor, diğer tüm akorlar gibi üç farklı notanın bir araya gelmesiyle çalınacaktır. Temel olarak mi bemol, sol ve si bemol notalarının birleşmesi ile ses ortaya çıkacaktır. Notaların yerlerini başlangıçta öğrenerek akoru öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Eb Akoru Nasıl Basılır?

Akoru okumak konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsanız direkt olarak çalmaya başlayabilirsiniz. Ancak akorları okumayı bilmiyor ya da eksiklik yaşıyorsanız öncelikle bu eksik kısmı tamamlamanız yararınıza olacaktır. Aksi takdir de bu akoru öğrenseniz de farklı bir akorla karşılaştığınızda problem yaşayabilirsiniz. Eb akoru, akor okuma konusunda size bir başlangıç olabilecektir. Hangi parmağın hangi tele denk geleceği konusunda emin olmanız gerecektir.

Eb Akoru Nasıl Basılır?
Eb Akoru Nasıl Basılır?

Anahtar üzerinde oluşturulan akorların numara sistemi ile parmak yerleri gösterilmektedir. Dilerseniz videolarla dilerseniz fotoğraflarla bu bilgiye yazı içinde erişebilirsiniz. Gerekli görsele eriştikten sonra önce tek tek işaret parmağından diğer parmaklara doğru yerlerini öğrenmeli, yerleştirmelisiniz. Sesi çıkardıktan sonra eli hızlandırmak amacıyla akor yerlerini bozup tekrar parmaklarınızı aynı yerlere koymalısınız.

Eb Gitar Akoru Nasıl Basılır?

Re majör olarak adlandırılan bu akoru oluşturmak için gerekli notaları daha önce öğrenmiştik. Önce mi bemol daha sonra sol ve si bemol yeterli olacaktır. Eb akoru oluşturmak adına aslında bareli notalar kadar zorlanmayacaksınız. Daha pratik bir görünüme sahip olması parmakların yerleştirilmesine kolaylık oluşturacaktır.

İlgili Makaleler
Eb Gitar Akoru Nasıl Basılır?
Eb Gitar Akoru Nasıl Basılır?

Görselde de görüldüğü üzere Eb akorunun ya da re majör, D# adlandırması ile görebileceğiniz akorun çalma şekli mevcuttur. İşaret parmağı (birinci parmak) üçüncü perde de alttan üçüncü tele gelecektir. Orta parmak ise yine üçüncü perde de alttan ikinci tele gelecek şekilde basılır. Son parmak olan yüzük parmağı dördüncü perde de en alt tele gelecek şekilde koyulur. Çalma esnasında ise üstten ilk üç tele basılmaz, son üç tele basılmaktadır.

Eb Akoru Nasıl Basılır Resimli?

Eb akoru basılırken diğer akorlar gibi adım adım sıra izlerseniz daha kolay sesi çıkarabilirsiniz. Öncelikle sesin çok net, baskın çıkacağını bilin. Basık bir ses olmadığı için parmaklarınızı tellere tam oturtmalısınız. Eğer ses çok silik çıkıyorsa burada parmaklarınızı basma konusunda problem olduğu görülmektedir.

Eb Akoru Nasıl Basılır Resimli?
Eb Akoru Nasıl Basılır Resimli?

İlk adım olarak perde ve tel sayısı konusunda bilgili olmak gerekir. Perde, dikine çekilen çizgilerin ayrımları olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda altı ayrı tel bulunmaktadır. Bu tellerin numaralandırması yukarıdan aşağıya 6,5,4,..1 olarak gitmektedir. İlk adımda görseldeki gibi üçüncü perdenin üçüncü teline işaret parmağını yerleştirin.

Eb Akoru
Eb Akoru

İkinci adımda görselde oluşturulduğu üzere Eb akoru aynı perde üzerinde ilerlenmektedir. Aslında her ne kadar aynı perdede bulunmak kolay gözükse de parmakların yakınlığından dolayı şekil almak, tele tam basmak zor olabilmektedir. Orta parmağınızı üçüncü perdede birinci tele basmalısınız. Doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Aksi takdir de ikinci tele doğru parmağınız kayabilir.

Son adımda ise bir sonraki perde yani 4.perde de yüzük parmağınızı yerleştirmeniz gerekir.

Si bemol notasını çıkarabilmek için dördüncü perdede alttan ikinci tele parmağınızı yerleştirin. Parmaklarınızı yerleştirdikten sonra çalmak için son üç tele parmağınızı vurun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu