En İyi Müzik AletleriMüzik Aletleri Nasıl ÇalınırVurmalı Enstrümanlar
Trend

Elektronik Bateri Tavsiye

Elektronik Bateri Tavsiyeleri

Elektronik Bateri Tavsiye yazımızı, siz değerli okurlarımız için derleyip kaleme aldık. Bu yazımızda elektronik bateri hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Keyifli okumalar.

Bateri Nedir?

Bateri başlıca, rock ve jazz gibi müzik türleri için çalışır. Davullar, ziller gibi perküsyon aletlerinin bir araya gelerek meydana getirdiği bir ritim müzik aletidir. Bateri, hızdan ziyade denge ve sirkülasyon isteyen bir müzik aleti olup fazlasıyla pratik istemektedir.

Oldukça komplike bir yapıda olan bateri bir o kadar da emek ister. Davula bir pedal monte haldedir ve sağ ayağınız bu pedalı kullanarak davuldan ses alır. Sol ayağınız ise hi-hat adı verilen zilin pedalına basarak ve bu zilleri açıp kapatarak ses alır. Aynı zamanda iki elinizin de işin içinde olması hayli karmaşık bir ritim düzeni meydana getirmenizi gerektirecektir ve bu durum da tahmin edildiği kadar kolay değildir. İcra etmesi çok meşakkatli bir müzik aletidir. Eğer yeni başladıysanız ve öğrenme aşamasındaysanız, düzenli bpm(metronom) pratikleriyle kendinizi temel anlamda çok iyi geliştirebilirsiniz.

Bateri Yakın Tarihçesi

Modern olarak bateri, ilk olarak 20. Yüzyılın başlarında, Fransa’da Vodvil akımından, o dönemdeki olaylardan etkilenip, esinlenerek meydana getirilmiştir. Fransızcada vurmak fiili anlamına gelen battre kelimesinden dilimize giriş yapmıştır. Bugün bahsettiğimiz müzik türleri için icrada bulunan grupların vazgeçilmezi konumundadır. Neredeyse her yazımızda değindiğimiz gibi, teknoloji bateriye de uğramıştır. Günümüzde elektronik olarak türevleri üretilmeye başlanmıştır.

Bateriyi Oluşturan Materyaller

Standart düzeydeki bir bateri, genellikle 5 adet davul ve 3 adet zilden meydana gelir.

Davullar:

Tom 1 (High Tom)

Tom 2 (Mid Tom)

Floor Tom (Low Tom)

İlgili Makaleler

Trampet (Snare)

Bass Drum

Ziller:

3 adet Crash (Hi-Hat)

Bu materyaller standart olarak verilmiştir. İcra edecekler kişinin arzularına göre de değişkenlik gösterebilir.

 

Elektronik Bateri Nedir?

İsminden de anlaşılabileceği gibi Elektronik Bateri, tamamen elektronik aksamlardan oluşan ve güç kaynağı(elektrik) yardımıyla çalışabilen bir bateri türevidir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte revaçta olan bu bateri türü, profesyonel davulcular tarafından da kabul görülüp, tercih edilmeye başlanmıştır.

Elektronik Bateri Özellikleri

Elektronik baterilerin, aksamlarının hepsi elektronik olduğundan dolayı yönelimlerini hep elektronik algılarının yardımıyla yaparlar. Vuruş gücünüzden tutun vurduğunuz bölgeleri belirleyebilecek teknolojiyi, kendi içinde barındırmaktadır.

Akustik Baterilerin aksine, çıkarmış olduğu sesler dijital ve elektronik olup icra ederken kulaklığınızı taktığınız andan itibaren dış dünyayla bağlantınızı tamamen kesmiş olursunuz. Bu durum hem sizin icra etmiş olduğunuz eserden çok daha fazla haz almanızı ve tatmin seviyenizi arttırmanızı hem de çevrenizde bulunan insanları, rahatsız etmemenize olanak sağlar.

Snare, crash ve ride gibi özellikleri çift tetikleyicileri ile destekleyip, akustik baterilerde ulaşmakta zorlanabileceğiniz sertliğe kolayca ulaşmanıza yardımcı olur. Depolama hafızası ile eserlerinizi bir kütüphane görevi görüp içerisinde barındırabilir ve ayrı olarak harici eserleri de hafızasına yükleyebilir. Böylelikle pratik yaparken sizlere büyük bir konfor alanı yaratarak, işinizi kolaylaştırır. Davul disklerinde hassasiyet parametrelerinin ayarlanmasına olanak sağlar.

Eğer siz de bir Elektronik Bateri sahibi olmak istiyorsanız, yukarıda sizlere aktarmış olduğumuz bilgiler ışığında kendinize en uygun bateriyi tercih etmelisiniz. Baterinizi alırken temin edeceğiniz tedarikçi firmanın işinde ve ürün kalitesinde ne kadar iyi olduğunu mutlaka araştırmanız gereklidir.

Son olarak, bu yazımızda sizlere elektronik bateri tavsiyesi adı altında bilgilerimizi ve tecrübelerimizi iletmeye çalıştık. Umarız siz değerli okurlarımız için faydalı bilgiler olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu