Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Em Akoru Nedir? 5 Dakikada Em Akorunu Basabilirsiniz!

Em Akoru Nedir? 5 Dakikada Em Akorunu Basabilirsiniz!

Em akoru, gitarda en sık tercih edilen ve kullanılan akorların arasında bulunmaktadır. Akorlar, gitar ile ya da diğer müzik aletleri ile çalınacak parçaların farklı ezgilere sahip olmasını sağlayacaktır. Birkaç akor öğrenimi ile birlikte istediğiniz parçaların doğru seste çıkmasını sağlayamayabilirsiniz. Bu durumda akor kapasitenizi ne kadar genişletirseniz, parçaların doğru seste ortaya çıkmasını elde edebilirsiniz.

 

Gitarda Em Akoru

Gitarda birden fazla akor bilgisi bulunmaktadır. Akor öğrenimi başlangıç seviyesinde en kritik aşamalardan birisini oluşturmaktadır. Özellikle nota bilgisini de geliştirerek öğrenmeye çalışırsanız ileride zorlanma olasılığınız daha düşecektir. Direkt olarak akor ezberi yapmak ileride herhangi bir parçayı öğrenirken zorluk yaşamanıza sebep olabilecektir.

Gitarda Em Akoru
Gitarda Em Akoru

Gitarda Em akoru, aslında Mi minör olarak adlandırılmaktadır. Şifreleme, kodlaması ise G şeklinde gösterilmekle birlikte diğer akorlar gibi elde edilir. Akor denilebilmesi için üç farklı notanın bir araya gelmesi gerekir. Mi minör içinde aynı durum oluşmakla birlikte üç notayı aynı anda basarak bu sesi elde edebilirsiniz. Notalara doğru perdeden ve tam bastığınıza emin olun. Aksi takdirde net sesi duymakta zorlanabilirsiniz.

Em Akoru Nasıl Basılır?

Akor öğrenimi sırasında öncelikle bilinmesi gereken temel bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilere sahip olmak akor okuma, çalma konusunda kolaylık sağlayabileceği gibi ileri düzeye gelişinizi de hızlandıracaktır. Pratiklik kazanmanın yanı sıra oluşturduğunuz yanlışların da farkına varmanızda etkili olacağı düşünülmektedir. Sadece Mi minör değil, diğer akorlarda da aynı durum geçerliliğini sürdürür.

Em akoru basmadan önce yapılması gerekenler, teller üzerinde yansıtılan numaraların ne anlama geldiğini öğrenmek olmalıdır. İleride karşılaşacağınız ve açıklık getirme fırsatı bulamadığınız durumlarda böylece kısa sürede anlayabilir, parmaklarınızı buna göre yerleştirebilirsiniz. İlk defa gitar öğrenmeye başlıyorsanız gitar eğitmenleri tarafından bareli gibi zor akorların daha sonralara bırakılması yönünde olmaktadır. Bareli akorların parmak yerleştirmesi başlangıçta zor geleceği için sizleri gitardan soğutmaması gerekir.

Em Akoru Nedir? 5 Dakikada Em Akorunu Basabilirsiniz!
Em Akoru Nedir? 5 Dakikada Em Akorunu Basabilirsiniz!

Çalmak istediğiniz akor eğer bareli bir akor ise bunun anlamı şudur: Bir parmak (işaret parmağı) tüm temellere basılır ve böylece tellerde gerginlik elde edilir. Başlangıçta bu basım kolay gelse de diğer parmaklarında perdelere yerleştirilmesi ile birlikte elinizin şekil alması zorlanabilir. Zorlanma durumunda genellikle gitardan uzaklaşma görüleceğinden bir iki defa bareli basımı deneyin. Ancak olmuyorsa parçalarda baresiz olarak çalınabilecek alternatif akorlara yönelebilirsiniz.

Em Gitar Akoru Nasıl Basılır?

Akorların üç farklı notadan oluştuğundan bahsetmiştik. Em akoru; mi, si ve sol notasından oluşmaktadır. Bu üç notanın basımı oldukça basit olmaktadır. Görselde gösterildiği üzere iki farklı parmak yerleşimi ile sesi elde edebilirsiniz. Parmakların yerleşimine işaret parmağından başlayarak tam bastığınıza emin olarak ilerlerseniz işiniz kolaylaşacaktır.

İlgili Makaleler
Gitarda Em Akoru
Gitarda Em Akoru

Akor okumayı bilmiyorsanız, basit bir şekilde açıklamaya çalışalım. Görselde de yansıtıldığı üzere yatay çizgiler telleri temsil etmektedir ve numaralandırması yukarıdan aşağı olmak kaydıyla 6,5,4,3,2 ve 1 şekilde ilerlemektedir. Yatay çizgileri bölen dikey çizgiler sayesinde ise perdeler oluşmaktadır. 3 ve 2 olarak adlandırılan bölüm 2.perde olarak geçmekle birlikte tek perde üzerinden çalma işlemi sağlanmaktadır.

Gitarda Em Akoru
Gitarda Em Akoru

Tel üzerinde yerleştirilen rakamlar ise hangi parmağınızı yerleştireceğinizi gösterecektir. İşaret parmağı 2, orta parmak 3, yüzük parmağı 4, serçe parmağı 5 olarak adlandırılır. Eğer bir telde sıfır görüyorsanız parmağınızı yerleştirmemeli ancak o tele vurmalısınız. Em akoru incelendiğinde 2.perde de beşinci tele işaret parmağınızı, dördüncü tele ise yüzük parmağınızı koymalısınız. Tam bastığınız takdirde akor sesini elde edebilirsiniz.

Em Akoru Bareli

Bareli akorlar daha net ses çıkarabilmek için tercih edilen akorlardandır. Baresizlere göre gerçekleştirmesi daha zor olabilmektedir. Bunun yanı sıra parçada kullanacağınız akor yerine göre bareli Em akorunu çalarak geçişleri kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda akor bilginizi de böylece geliştirebilirsiniz. Bareli çalabilmek için tüm parmaklarınızı kullanmanız gerekiyor ve işaret parmağınızla belirtilecek perdede tüm tellere basmalısınız. Zorlanıyorsanız yazının öncesinde bahsedilen Mi minör çalınabilir.

Em Akoru Bareli
Em Akoru Bareli

Bareli Em akoru basımı görselde aktarıldığı şekilde oluşturulmalıdır. Perde kıyaslaması yapıldığında gövde kısmına yakın olacak şekilde gitar çalınır. 7. Perdede işaret parmağınızı 6.tele gelmeyecek şekilde yerleştirin. Sırasıyla 8.perdeye orta parmağınızı, 9.perde dördüncü tele yüzük parmağınızı, aynı perde de dördüncü tele serçe parmağınızı yerleştirebilirsiniz. Beşinci telden itibaren vurarak sesi oluşturabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merak ettiğim bir konuydu benimde bayağıdır arıyordum düşündüğüm kadar zor değilmiş sitenizden bilgi almış oldum teşekkürler.

  2. Tskr ederim degerli bilgilerinizi bizim icin paylastiginiz icin.Yeni gitar calmaya basladim yeni yeni akorlarini ogreniyorum bu bilgi cok iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu