En İyi Müzik Aletleri

En Kolay Keman Notaları

En Kolay Keman Notaları

 

Uzun yıllardan beri varlığını sürdüren keman, ta ki o zamanlardan beri hala en popüler müzik aletleri arasında yer almaktadır. Keman çalmayı merak edenler ve öğrenmek isteyenler ilk iş olarak keman notaları öğrenmeye başlıyor. Son zamanlarda popülerliği giderek artan kemanlar, hoş tınıları ve naifliğiyle kulakların pasını silerek sizi çok uzaklara getirmeyi başarıyor.

Birçok çalgı aletinde olduğu gibi keman notaları do re mi şeklinde notalardan oluşmakta ve eşsiz sanat eserlerine dönüşmektedir. Keman tutkunları en güzel notalar hakkında araştırma yaparak, en güzel şarkıları çalmayı hedeflemektedir. Başarmanın istemek olduğu düşünüldüğünde bu hiçte imkansız değildir.

Keman Notaları Öğren

keman notaları
keman notaları

Keman çalmayı öğrenmek artık sanıldığından çok daha kolaydır. Birçok program ve uygulama aracılığıyla öğrenilebileceği gibi kurslar yardımıyla öğrenmek de oldukça hızlı ve kolay olmaktadır. Pandemi de yaşanan zorlu şartlar evde öğrenmeyi daha da zorunlu kılmaktadır. Ayrıca keman nota yerleri bilinmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Keman çalmayı öğrenmeye başlamak için keman notaları 1 ile başlanarak kolaydan zora bir eğitimle oldukça başarılı keman çalmak mümkündür. Keman çalmak bir tutku işidir. Bunu başaranlar da en çok isteyenler olmaktadır.

Keman çalmaya başlayanların ilk yaptıkları iş keman notaları kolay ve en popüler şarkıları bulmaktır. Hem çalması oldukça kolay, hem de pek çok kişinin çalmaktan mutluluk duyduğu şarkılardan biri de Barış Manço’nun Kol Düğmeleri adlı şarkısıdır. Bu şarkı en eskimeyen şarkılardan biridir.

Eskilerde sıkça dinlenen Duydum ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini adlı şarkıda her dinlenildiğinde büyük haz veren en hoş şarkılar arasındadır. Bu şarkının da Barış Manço’nun şarkısıyla ortak özelliği kolay çalınabilir notalardan oluşmasıdır.

Mor ve Ötesi Keman Notaları

keman notaları
keman notaları

Eski şarkılardan ziyade günümüz şarkılarında da dinlenmekten haz duyulan ve kolay notalara ait bazı şarkılar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Mor ve Ötesi keman notaları olmaktadır. Günümüz gençliği bu tür şarkılara daha fazla ilgi duyarak keman başta olmak üzere, birçok müzik aletinde çalmaktadır.

Yerli müziklerin yanı sıra birçok yabancı müzik de kolay çalınabilirliği ve hoş ezgilere sahip olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse, John Williams a ait olan Hedwig’s Theme adlı şarkı, Amazing Grace adlı şarkı örnek verilebilir.

İlgili Makaleler

Çav Bella Keman Notaları

Çav Bella müziği birçok müzik aletinde çalınabilen ve en sık tercih edilen şarkılar arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni keman notaları oldukça kolay olması ve keman çalmaya yeni başlayanlara keman çalmayı daha basit hale getirmesidir.

Keman Tel Notaları

 

Keman çalmak sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Her müzik aletinde olduğu gibi bunda da bazı temel kuralların bilinmesi, öğrenmeyi etkili kılarak hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Keman çalmanın tekniği öğrenildiğinde notalar kemanınızdan edata kayıp gidecektir.

Keman tellerindeki notalar kemanda sol, re, la, mi olarak bulunmakta ve her birinin ayrı bir sesi ve tınısı bulunmaktadır. Keman çalmada en dikkat edilecek nokta sakin bir şekilde bıkmadan ve sabırla çalmayı denemektir.

Hemen çalayım hemen öğreneyim tarzında bir düşünce tarzı daha fazla hata yapmaya sebebiyet verecek ve geç öğrenmeye neden olabilecektir. Sabırlı ve acele etmeden öğrenmek en doğru yöntem olmaktadır.

Kemanlar çeşitli boyutlarda bulunmaktadır. Bunun için en önemli etken yaştır. Her yaş aralığı için farklı boyutlarda kemanların bulunması keman çalmayı daha kolay hale getirmektedir. 4/4 keman nota yerleri 13 yaş ve üzerini kapsayarak yetişkinlerin çaldığı kemanları ifade etmektedir.

Kemanlar yaşlara göre gruplandırıldığı gibi türlerine ve üretiliş biçimlerine göre de değişiklik göstermektedir. İstenilen yaş grubuna göre hangi türde keman alınacağına karar vererek, kulakların pasını silecek keman notaları ile eşsiz müzikler üretmek tamamen kişinin yeteneğine kalmıştır. Yazımızı içerisinde sizlere keman nota yerleri konusunda detayları sizlerle paylaşmış olduk.

 

 

 

 

 

Bir Yorum

  1. Yazı için teşekkürler sayenizde keman öğrenme sürecim daha da kolaylaştı buradan bakarak kolaylıkla basit parçalar çalabiliyorum teşekkürler herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu