En İyi Müzik Aletleri

Dünyanın En Popüler Müzik Aletleri | 2021

Dünyanın En Popüler Müzik Aletleri | 2021

Dünyanın en popüler hobileri arasında yer alan müzik aletleri, kuşkusuz insanoğlu için apayrı bir yere sahiptir. İnsanoğlu için hobi haline gelen söz konusu müzik enstrümanları, yüzyıllar boyunca gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Hatta bu süre içerisinde müzik enstrümanlarının çeşitlerini incelemek için Organoloji ismi verilen bir bilim dalı da kurulmuştur.

 

Her ne kadar dünya genelinde onlarca farklı müzik enstrümanları bulunsa da bazı enstrümanlar her zaman insanoğlu için daha önemli olmuş ve tercih edilmiştir. Dilerseniz, sizler için hazırladığımız dünyanın en popüler müzik aletleri listesini gelin ayrıntılı ve detaylı olarak birlikte inceleyelim.

müzik aletleri
müzik aletleri

 

Dünya Tarihinin En Popüler 10 Müzik Aleti

En İyi Müzik Aletleri platformu olarak, sizler için dünyanın en popüler müzik aletleri listesini hazırladık. Dilerseniz, hazırladığımız bu listeyi inceleyebilir ve listede bulunan müzik enstrümanlarını denemeye başlayabilirsiniz. İşte, sizler için hazırladığımız o liste…

müzik aletleri
müzik aletleri

 

1.      Günümüzün En Popüler Müzik Enstrümanı Gitar

En popüler müzik aletleri listemizin en başında hiç kuşkusuz gitar yer alıyor. Gitar, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan telli bir çalgı türüdür. Hemen hemen her müzik türü ile uyumlu olan bu enstrüman, kendi arasında oldukça farklı türlere de sahiptir.

 

Bu türler ise şu şekildedir; Klasik gitar, akustik gitar, elektrogitar, basgitar, perdesiz gitar, lap steel gitar, 7 telli gitar, 12 telli gitar, wissenborn gitar ve jazz gitar’ dır. Kuşkusuz bu türlerin arasında son dönemlerde en popüler olanı ise elektrogitardır.

 

İlgili Makaleler

2.      Rock Müziğin Olmazsa Olması Bateri

 

Vurmalı müzik aletleri listesinde yer alan bateri, geçmişten günümüze kadar popülerliğini koruyan müzik enstrümanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde milyonlarca kişinin kullandığı bu enstrümanı çeşitli çalgılardan oluşmaktadır. Standart olarak kabul edilen bir bateri içerisinde 5 farklı davul ve 3 parça zil yer almaktadır.

 

Diğer müzik enstrümanlarına göre bateri hızlı, dengeli ve oldukça akıcı bir şekilde çalınması gereklidir. Özellikle Rock müzik türü ile uyumlu olan bu enstrümanın en popüler çalgıcısı ise Neil Peart olarak kabul edilmektedir. Neil Peart, 1974 yılından 2015 yılına kadar aktif bir şekilde bu müzik enstrümanını çalmıştır.

3.      En Popüler Müzik Aletleri Listesinde Kemanda Yer Alıyor

Eski müzik aletleri listesinde de yer alan Keman, hiç kuşkusuz yıllardır popülerliğini koruyan enstrümanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Uzunluğu yaklaşık 60 cm olan ve yaylı çalgı grubunda yer alan bu enstrüman, kendine has sesiyle de dikkat çekmektedir.

İlk olarak 14. Yüzyılda Kuzey İrlanda tarafında üretilen keman, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek dünya geneline yayılmıştır. Viyola ailesine mensup olan bu çalgı türünün en önde gelen müzisyenleri ise şu şekildedir; Farid Farjad, Niccolo Peganini, Itzhak Periman ve Mustafa Sayandır.

 

4.      Klasik Müziğin Vazgeçilmesi Piyano

 

Tuşlu çalgılar grubunda yer alan piyano, dünyanın en popüler müzik aletleri arasında gösteriliyor. Söz konusu enstrüman her ne kadar taşınabilir bir müzik aleti olmasa da yaygın olarak dünya genelinde kullanılıyor. Caz ve klasik müziğin vazgeçilmezlerinden biri olan söz konusu enstrümanın geçmişi ise 1700’lü yıllara kadar uzanıyor.

 

Dünya genelinde piyano çalan ve oldukça popüler olan birtakım piyanistler bulunuyor. İşte, dünya genelinde popüler olan piyanistlerin bazıları; Alfred Brendel, Martha Argerich, Murray Perahia, Fazıl Say ve Krystian Zimerman…

 

5.      Dünyanın En Eski Müzik Enstrümanlarından Biri Olan Darbuka

 

Anavatanı Mısır olan Darbuka, hiç kuşkusuz dünyanın en popüler müzik enstrümanları arasında yer alıyor. İlk olarak M.Ö 1100 yıllarında Babil de üretilen bu enstrüman, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek dünya geneline yayılmıştır. Yöreden yöreye göre değişen isimlere sahip olan darbuka, ilk klasik Fransız besteci tarafından 1856 yılında Avrupa getirilmiştir.

 

Dünya genelinde popüler olan darbuka müzisyenleri ise şu şekildedir; Setrak Sarkisyan, Sail El Artist, Hossam Ramzy, Rony Barak, Carmine Guida ve Pettik Adam’ dır. Ülkemizde ise Mısırlı Ahmet ve Güngör Hoşses en popüler darbuka sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

 

6.      En Popüler Müzik Enstrümanlarından Biri Trompet

 

Taşınabilir müzik aletleri arasında yer alan Trompet, son dönemin en popüler enstrümanları arasında yer almaktadır. İlk olarak M.Ö 1480 yıllarında Mısırda icat edilen ve kullanılmaya başlanan bu müzik enstrümanı, oldukça kısa bir süre içerisinde hem Avrupa ülkelerine hem de dünya geneline yayılmıştır.

 

Dünya genelinde aktif bir şekilde kullanılan bu müzik enstrümanı, Naturel Trompet ve Kromatik Trompet olmak üzere 2 farklı türe ayrılmaktadır. Her iki trampetin de çalma şekilleri birbiriyle aynıdır.

 

7.      Klasik Müzik Enstrümanların Lideri Akordeon

 

Değişik müzik aletleri arasında yer alan Akordeon, geçmişten günümüze kadar popülerliğini koruyan enstrümanlardan biridir. Havalı çalgı grubunda yer alan bu müzik enstrümanı, dünya genelinde ve ülkemizde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak 1822 yılında Almanya’ nın Berlin şehrinde icat edilen müzik enstrümanı 1940 yılına kadar farklı isimler ile anılmıştır.

 

8.      Ülkemizin Vazgeçilmez Enstrümanı Bağlama

 

En popüler Türk müzik aletleri arasında yer alan Bağlama, telli bir çalkı türüdür. Ülkemizde oldukça popüler olan bu müzik aleti, halk arasında farklı isimlerle de anılmaktadır. Mızrap veya parmak ile çalınan bu çalgı türünün oldukça farklı çeşitleri de mevcuttur. En çok bilinen ve popüler olan bağlama çeşitleri ise şu şekildedir; Cura, çöğür, kısa saplı bağlama, tambura, divan sazı ve meydan sazıdır.

 

Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya da aktif bir şekilde kullanılan bu enstrümanın en popüler müzisyenleri ise şu şekildedir; Aşık Veysel, Muzaffer Sarısözen, Mehmet Nida Tüfekçi ve Neşet Ertaşdır.

 

9.      Tarih Sayfalarında Yerini Alan Müzik Enstrümanı Mızıka

 

En eski müzik aletleri arasında yer alan Mızıka, popülerliğini geçmişten günümüze kadar korumaktadır. İlk olarak İtalya da üretilen ve Armonika olarak da adlandırılan bu müzik enstrümanı, üflemeli bir çalgı türüdür. Blues, Country ve Western gibi müzik türlerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan mızıkanın üç farklı ses tekniği de bulunmaktadır.

 

Dünyanın en eski ve en popüler müzik enstrümanları listesinde yer alan mızıka, kendi arasında çift kamış mızıka, kromatik mızıka ve on delikli armonikalar olmak üzere 3 farklı türe ayrılmaktadır. Söz konusu türlerin çalış biçimi ise birbirine oldukça benzemektedir.

 

10.  Piyanoya Benzeyen ve Oldukça Popüler Olan Müzik Enstrümanı Org

 

Dünyanın en popüler müzik aletleri arasında yer alan Org, ilk olarak 13.yüzyılda icat edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa da kullanılmaya başlanan bu müzik enstrümanı, tiyatrolar da ve sirklerde yapılan gösterilerde dış müzik için tercih edilmiştir. Tasarımsal olarak piyanoya oldukça benzeyen bu müzik enstrümanı, son derece kolay ve pratik bir şekilde taşınabilmektedir.

 

Klasik müzik tarihinin en eski enstrümanlarından biri olan Org, klavyeli bir çalgı türüdür. Her ne kadar dünya genelinde popüler olan bir çalgı türü olsa da Org, genellikle ilk kez müzik aleti çalmaya başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu