En İyi Müzik AletleriPopüler Müzik Aletleri

Enstrüman Aletleri İsimleri 2021

Enstrüman Aletleri İsimleri

Enstrüman aletleri isimleri Müzik; insanı rahatlatan ve ruhunu dinlendiren mükemmel bir sanat dalıdır.  Müzik icra etmek ve onunla haşır neşir olmak hem bir hobi hem de ciddi bir iş olarak yapılabilmektedir. Müzikle uğraşmak isteyen kişi için piyasada birçok enstrüman aleti bulunmaktadır. Enstrüman aletleri isimleri çalgının yapıldığı malzeme, icadını yapan kişi vb. birçok faktöre bağlı olarak konulmuştur.

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Enstrüman aletleri kullanmak kişinin beyninde bulunan birçok bölgenin daha çok aktifleşmesine katkıda bulunmaktadır.  Özellikle klasik müzikle uğraşmak ve dinlemek insanlarda bazı motor becerilerinin artmasına yardımcı olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konmuş bir gerçektir. Birçok kişi hem klasik müziğin dinlendirici etkisinden hem de sağladığı bazı yararlardan kaynaklı özellikle bu müzik dalına yönelim göstermiştir.

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Klasik müzik dalı diğer türlere göre biraz daha sabır isteyen bir alan olsa da özelikle klasik enstrüman aletleri çalmayı öğrendikten sonra müziğin çalan kişiye yansıttığı o yoğun duygu kendisine büyük bir haz vermektedir. Yeni başlayacak olanlar ve bu alanda profesyonelleşmek isteyen kişiler için en sık kullanılan enstrüman aletleri isimleri nelerdir birkaç başlık altında bir araya getirip açıklayarak onları biraz daha yakından tanımış olalım.

Enstrüman aletleri isimleri |

Klasik Müzik Aletleri Nelerdir?

Klasik müzik, diğer müzik türlerine göre oldukça farklı olup çok sesli tınıların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Klasik müzik aletleri de bu nedenle diğer müzik türlerinde kullanılan aletlerden daha farklı tınılara sahiptir.

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Klasik enstrüman aletleri isimleri olarak baktığımızda diğer müzik türlerinde genellikle kullanılmayan bazı telli müzik aletleri kullanımı burada daha yaygındır. En bilinen klasik müzik aletleri keman, çello, flüt, trompet ve trombon diyebiliriz.

Klasik müzik aletlerini telli, üflemeli ve vurmalı aletler olmak üzere üç gruba ayırabiliriz. Her bir gruptaki enstrüman aletinin müzik üzerine farklı bir etkisi vardır.

Klasik müzik tek bir aletle çalınabildiği gibi birden fazla enstrüman aletleri ile de çalınabilmektedir.

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Klasik müzikte genel olarak kullanılan telli, üflemeli ve vurmalı enstrüman aletleri;

Telli Müzik Aletleri

  • Keman, viyola, çello, kontrbas ve klavsen
  • Üflemeli Müzik Aletleri; Flüt, fagot, trompet, trombon ve tuba
  • Vurmalı Müzik Aletleri; Timpani, zil, çıngırak, trampettir.

Klasik müziğe başlayanlar genellikle ilk başta telli müzik aletlerini tercih etmektedirler. Bu alana ilgisi olan kişiler küçük yaştan itibaren klasik müzik aletleri çalarak kendilerini geliştirseler de yetişkin kişilerde bir zaman sonra ilgi duyup enstrüman aletleri çalmaya başlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Telli müzik aletleri nedir?

Telli müzik aletleri adından da anlaşılacağı üzere teller yardımı ile seslerin oluşturularak müzik yapılmasına olanak sağlayan aletlerdir. Bu müzik aletlerinin çalışma prensibinin temelinde ise enstrüman tellerini bir şekilde harekete geçirmek vardır.

Bu kimi zaman parmaklarınız olur kimi zamanda bir mızrap olur. Kullandığınız alet ekipmana vs. göre enstrüman aletleri isimleri de değişecektir.

Telli müzik aletleri genellikle en merak edilen gruptur diyebiliriz. Bu aletlerin en fazla tercih edileni de gitar, kemençe ya da kemandır. Telli çalgılar her ne kadar birbirine benziyor gibi görünse de aslında birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Telli müzik aletleri çalma prensibine göre üç ana gruba ayrılmaktadır;

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri
  • Yaylı Telli Müzik Aletleri; Bu müzik aletlerini çalarken enstrümanda bulunan kıllara yayın sürtünmektedir. En bilinen yaylı telli müzik aleti keman ve kemençedir.
  • Enstrüman aletleri isimleri
    Enstrüman aletleri isimleri
  • Tezeneli Müzik Aletleri; Bu enstrüman aletleri ise tellerin parmaklar ile tutup bırakılması ya da çekilerek gerilmesiyle çalınır. En bilinen tezeneli müzik aleti mandolin, arp ve kanundur diyebiliriz.
  • Vurmalı Telli Müzik Aletleri; Bu grupta yer alan enstrüman aletleri ise teller üzerine çekiç gibi sert bir cisim ile vurularak ses çıkarma prensibine sahiptir. En bilinen örneği de piyanodur.
Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Enstrüman Aletleri İsimleri

Hangi müzik aleti kolay öğrenilir?

Her müzik aletinin kendine has şekli, telleri ya da parçaları, ağırlığı vardır. Kimi müzik aleti en iyi ayakta çalınırken kimisi de oturarak çalınmaktadır. Kişiler öncelikle hangi müzik aletinin kendisine hitap ettiğine karar vermeli ve ardından çalmayı öğreneceği enstrüman aletleri isimleri ne olacak onu belirlemelidir.

Enstrüman aletleri isimleri
Enstrüman aletleri isimleri

Gitar ve piyano çalmak genellikle ilk öğrenilen müzik aletlerinden biridir. Bunda elbette müzik aletini tam olarak görebilme ve ona daha hakim olabilmenin etkisi vardır. Diğer enstrüman aletleri de elbette tercih edilebilir. Bu başta da dediğimiz gibi tamamen kişinin neyi istediğine bağlı olarak değişen bir şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu