Müzik Aletleri Notaları
Trend

Flüt Notaları Nelerdir?

Yan Flüt Nota Yerleri

Üflemeli çalgılar arasında en popülerlerinden biri olan flüt, sevilen bir müzik aletidir. Kendi arasında blok flüt, yan flüt, pikolo flüt gibi çeşitleri bulunmaktadır. Peki, nefesli çalgılar arasında yaygın olarak çalınan flüt notaları nelerdir? Bu sorunun cevabını vermeden önce flütün şeklinden biraz bahsetmek gerekir. Flüt, üzerinde parmakların etli kısmını kaplayacak boyutta 8 adet deliğe sahiptir. Bu deliklerin her biri farklı bir ton çıkarmaktadır.

Kalından inceye doğru; do, re, mi, fa, sol, la, si ve ince do notaları vardır. Bu notalar flüt üzerindeki deliklerin açılıp kapanmasıyla ve o esnada flüte üflenmesiyle duyulur hale gelmektedir.

Yan Flüt Nota Yerleri

Yan flüt, blok flütün aksine düz değil yan tutularak çalınan bir üflemeli çalgıdır. Ayrıca blok flütten farklı nota yerleri vardır. Yan flüt notaları nelerdir konusuna gelecek olursak; ilk olarak si, la, sol daha sonra ince do ve en son olarak fa, mi, re ve kalın do notalarından meydana gelmektedir. Şekil itibariyle blok flütten daha uzundur.

Flütte Notaların Yerleri Resimli

Flüt notaları nelerdir sorusunun ardından flüt notalarının yerlerine değinebiliriz. Flüt notalarını çalabilmek için çalmak istediğiniz notanın olduğu deliğin açık bırakılması, diğer deliklerin parmaklarla kapatılması gerekmektedir. Flütte bulunan notaların yerleri ise aşağıdaki gibidir.

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/4-adimda-flut-notalari/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]Yan Flüt Şarkı Notaları için tıklayın.[/button]

Flüt Sık Sorulan Sorular

Flüt Notaları
Flüt Notaları

Flüt ile ilgili en sık sorulan sorular genellikle flütün çeşitlerinden yan flüt hakkında merak edilmektedir. Pek çok müzik aletine kıyasla estetik bir görünümü ve hoş bir tınısı olan yan flüt, oldukça merak edilmektedir.

Yan flüt öğrenmek ne kadar sürer, yan flüt pahalı mı gibi özelliklere ihtiyaç vardır gibi sorular sıklıkla sorulan sorulardandır. Öncelikle yan flüt çalmayı öğrenmek için temel eğitim ortalama 3 aydır. Ayrıca bir enstrümanın pahalı olup olmaması markasıyla yakından alakalıdır. Örneğin Yamaha marka yan flüt fiyatları 15bin TL olabilirken, Bohemia markası fiyatı 2bin TL olabilmektedir.

Yan Flütte Kaç Nota Var?

Yan flütte toplam 7 nota bulunmaktadır. Yan flüt notaları nelerdir saymak gerekirse, en kalın olan do notasından sonra re, mi, fa, sol, la ve en ince olan si notası bulunmaktadır. Kalın ince ve orta oktavlar arasında kromatik ve diyatonik sesler elde edilmektedir.

İlgili Makaleler

[button color=”red” size=”medium” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/4-adimda-flut-notalari/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]Yan Flüt Notaları Yerleri[/button]

Flüt Çalmak Zor mu?

Nefesli çalgıların zorluğu veya kolaylığı, çalan kişinin yeteneği ve özellikleriyle alakalıdır. Örneğin yan flüt çalmak için çok ince veya çok kalın dudağa sahip olmanız sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Aynı şekilde nefes problemleriniz varsa yine zor gelecektir. Beceri ve özellikleriniz dışında, sabırlı olur ve düzenli çalışırsanız flüt çalmak zor gelmeyecektir.

Yan Flüt Kaç Oktav?

Yan flütte kalın, orta ve ince olmak üzere toplamda 3 oktav bulunmaktadır. Flüt notaları nelerdir, yerlerini iyi bilirseniz oktavlar konusunda da yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Üfleme ve hava basıncı oktavlardan çıkan sesi doğrudan etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu