Müzik Aletleri Notaları

Gitar Nota Yerleri Nelerdir? 2 Farklı Gitarda Nota Yerleri

Gitar Nota Yerleri Nelerdir? 2 Farklı Gitarda Nota Yerleri

Gitar öğrenmeye gitar nota yerleri ile başlamak doğru olacaktır. Nota bilgisi müzikle ilgisi olan kişilerin öğrenmesi gereken durumlar olduğu gibi müzik aleti öğrenme sırasında da gerekli olmaktadır. Gitar öğrenirken sadece akor öğrenerek kısıtlı öğrenim sağlarsınız. Halbuki nota bilgisini genişletmek, herhangi bir parçanın notalarını öğrendikten sonra kolay bir şekilde ortaya çıkacaktır.

https://www.nota.gen.tr/elektro-gitar-notalari.html

Gitar Nota Yerleri Öğrenme

Notalar tüm müzik aletleri için aynı olacaktır. Do ile başlayan dizi yine do ile biter. Elbette mevcut notaların seslerinde değişiklik yapabilmek adına tam, yarım ses çıkarmalar ve bu seslerin diyez ve bemol halleri bulunur. Diyez yarım ses inceltme, bemol yarım ses kalınlaştırma anlamına gelir. Notalar öğrenilirken bahsedilen durumların şekillerine de bakmak gerekir.

Gitar Nota Yerleri
Gitar Nota Yerleri

Gitar nota yerleri öğrenme farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. En çok başvurulan yöntemlerden birisi bedava olarak sunulan videolar olmaktadır. Youtube videoları bu konuda sizlere yol gösterici olabilmektedir. Aynı şekilde PDF indirerek, bizzat kitap alarak da nota bilginizi genişletebilirsiniz. Kendinize uygun öğrenme yönteminiz ile gitar notaları öğrenebilirsiniz.

Gitar Nota Parmak Yerleri

Müzik aleti kullanımı sırasında aletin kullanım şeklinde göre şekil almak gerekir. Gitar söz konusu olduğunda da notaların seslerini doğru ve tam çıkarabilmek adına parmaklarınızı koymanız gereken tel ve perdelere dikkat etmeniz gerekiyor. İlk defa nota bilgisi öğrenecekseniz örneğin tek bir tel üzerindeki notaları ve bu notaları ortaya çıkarırken kullanılacak parmakları öğrenmelisiniz.

Gitar Nota Yerleri
Gitar Nota Yerleri

Başlangıçta gitar nota yerleri öğrenilirken parmak yerleşimi en kolay işaret parmağı ile yapılmaktadır. Önemli olan notanın denk geldiği perde ve tel olacaktır. İlk öğrenim esnasında gitardan uzaklaşmamak, kolay şekilde sesi ortaya koymak için yapabilirsiniz. Ancak sonradan özellik akor bilgisi de öğrenmeye başladıkça doğru parmakları kullanmalısınız. Aksi takdirde zorlanırsınız.

1-      Klasik Gitar Nota Yerleri

Klasik gitar en çok öğrenilmek isteyen gitar türlerinden birisidir. Klasik gitarda nota öğrenmek için değerlendirebileceğiniz kaynak fazladır. İnternette en çok klasik gitar için öğretimler sağlanır, kaynaklar paylaşılır. Nota yerleri çok kısa süreli olmadığı gibi çok uzun süreli de vakit almadan öğrenebilmektedir. Yapmanız gereken kendinize hitap eden bir video ya da kitap kaynağı almak olmalıdır.

2-      Elektro Gitar Nota Yerleri

Elektro gitar nota yerleri de en az klasik gitar kadar önemlidir. Elektro gitarın ortaya çıkardığı ses ve kullanıldığı parçalar değişiklik göstermektedir. Gitarın bulunan tellerinin her biri bir notaya denk gelmektedir. Tellerin sağladığı nota bilgisini öğrenmek en doğru adım olacaktır. Elektro gitarda altıncı tel alanı mi notasına denk gelir.

Gitar Nota Yerleri

İlgili Makaleler

Birinci tel yine mi notası olarak adlandırılır ancak bu kalın mi değil, ince mi olarak adlandırılır. İkinci tel si, üçüncü tel sol, dördüncü tel re ve son olarak beşinci tel la notası olmaktadır. Basımı ile birlikte ortaya çıkan sesler tam ve yarım çıkarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu