En İyi Müzik Aletleri

Gitar Tabları Nelerdir? 5 Farklı Gitar Tab Bilgisi!

Gitar Tabları Nelerdir? 5 Farklı Gitar Tab Bilgisi!

Gitar öğrenme aşamasında ve çalışmalarında gitar tab bilgileri oldukça önemlidir. Öğrenilecek melodi ya da şarkının hangi sırayla ve hangi perdede çalınacağını göstermektedir. Geçmişten günümüze kadar telli çalgıların çoğunda bu tab sistemi kullanılmaktadır. Evrenselleşmiş bilgiler ışığında sizler de öğrenmek istediğiniz şarkının ismini ve gitar tabları yazarak nasıl çalınacağını öğrenebilirsiniz.

Gitar Tab Nedir? Gitar Tabları Ne İşe Yarar?

Gitarların bilindiği üzere klasik modellerinde 6 teli bulunmaktadır ve bu tellerin perdeleri mevcuttur. Eğer nokta bilgisinden ziyade kısa sürede bir parça çalmak istiyorsanız tabları kullanmanız doğru olacaktır. Herhangi bir şarkının nasıl çalınacağına dair bilgiler bu tablar aracılığı ile elde edilmektedir. Örneğin, hani tellere aynı anda basılacağı ya da basılmayacağı bilgisi alınır.

Gitar tab inceleme yaparken dikkat edilmesi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bilmelisiniz ki, teller yukarından aşağıya doğru 1,2,3…6 olarak sıralanır. Sizler de herhangi bir tab bilgisi ile karşılaştığınızda buna dikkat etmelisiniz. Böylece hangi tele basmanız gerektiğini daha iyi anlar ve doğru ezginin çıkmasına yardımcı olursunuz. Böylece tablar sayesinde kesintisiz bir dinleti ortaya koyabilirsiniz.

Gitar Tabları
Gitar Tabları

Gitar tabları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda çizgiler üzerinde belirtilen rakamlar olmaktadır. Belirtilen rakamlar o tel üzerindeki perdeleri ifade eder. Örneğin, ikinci sıranın yani telin üzerinde eğer 3 rakamını görüyorsanız bu üçüncü perdeye basmanız gerektiğini ifade edecektir. Eğer rakamlar alt alta aynı hizada duruyorsa ezgiyi çalarken bu perdelere aynı anda basılması gerektiği anlamına gelecektir. 0 var ise perde kullanılmadan tele vurulması gerekir.

Gitar Tab Örnekleri ve Gitar Tabları Öğrenilebilecek Alanlar Nelerdir?

Gitar öğrenmek adına değerlendirebileceğiniz başlıca alanlar arasında elbette internet yer almaktadır. İnternette sayısız şarkının tablarına erişebilmek mümkündür. Şarkı ismi + gitar tab olarak aratma yapmanız yeterli olacaktır. En çok aranan gitar tablarını ve tab bulabileceğiniz birkaç siteyi sizler için düzenledik. Yazının devamında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gitar Tabları
Gitar Tabları

1-      Gitar Tab Akor Merkezi

Gitar tablarına dair geniş bir bilgi bulabileceğiniz alanlar arasında yer alıyor. Çok eski bir kullanıcı kitlesine sahip olan site üzerinde birden fazla şarkının tab bilgisi bulunmaktadır. Siteyi kısa sürede inceleyerek tablara dair gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Elinizde olan tabları da siteye ulaştırarak farklı kullanıcılara ulaşması adına paylaşabilirsiniz.

2-      Burak Tab Örnekleri

Burak tab, gitar tab konusunda değerlendirilebilecek sitelerden sadece birisidir. Gitar tabları denildiğinde direkt olarak çıkan paylaşım noktalarındandır. İnstagram hesabı olması daha kolay takip edilebilir olmasını sağlar. Güncel şarkılardan geçmişe kadar birçok tab bilgisine rahatlıkla ulaşabilir, çalmayı öğrenebilirsiniz.

3-      Çav Bella – Gitar Tab

Çav Bella özellikle La Casa De Papel dizisi ile ünlü olmuştur. Dizi kültürünün yaşam içerisine etkisi oldukça geniştir. Şarkının 7den 70e herkesin dile takılması gitar çalanlar için bir tutku haline geldi. Gitar solo olarak çalanlar olduğu gibi, klasik gitarda da çok rahat bir şekilde ezgiyi ortaya koyabilirsiniz. Bunun için bol pratik yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

4-      Kendine İyi Bak – Gitar Tab

İlgili Makaleler

Gitar tabları arasında en çok araştırılan ve kulağa hoş gelen şarkılar arasında Kendine İyi Bak şarkısı bulunuyor. Ahmet Kaya’nın en ünlü şarkılarından birisidir ve çoğu kişi tarafından da bilinir. Çalma açısından üst üste binen perdelerin olmaması şarkıyı daha çalınabilir kılmaktadır. Bu tarz ilk defa öğrenilecek parçaları, deneyiminiz yoksa video eşliğinde aynı ritmi tutturarak çalmaya uğraşırsanız kısa sürede uyumu yakalayabilirsiniz.

5-      Mihriban Gitar Tab

Klasik gitar tab arşivi sitelerinde mutlaka denk geleceğiniz parçalar arasında Mihriban bulunuyor. Çok eski bir türkü olmasının yanı sıra yakın zamanda Çukur gibi ünlü dizilerde tekrar gündeme gelmesi popüler olmasını sağlamıştır. Bu yüzden çalmak isteyen gitar sahipleri mevcuttur. Mihriban türküsünü özellikle solo gitar ile çaldığınızda alacağınız müzik duygusu daha yoğun olacaktır.

Video başlangıcında da görüldüğü üzere aslında parçanın ritmi normale nazaran biraz daha hızlıdır. Ancak başlangıç seviyesinde bu hıza gelmeniz sizi zorlayabilir. Bu yüzden öğrenme aşamasında videonun ikinci kısmında olduğu gibi oldukça yavaş bir ritimde varsa metronom kullanarak çalmayı deneyin. Zaman içerisinde hızınızı arttırarak normal türkü ritmini yakalayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu