Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

GM Akoru Nedir? 4 Adımda Sol Minör Nasıl Basılır?

GM Akoru Nedir? 4 Adımda Sol Minör Nasıl Basılır?

GM akoru başta gitar olmak üzere birçok müzik aletinde bilinen ve uygulanan akorların sadece birisidir. Akorlar en az üç notanın bir araya gelerek aynı anda çalınması ile birlikte elde dilmiş ahenkli bir sestir. Elde edilen bu ses uyumlarının çoğu zamanda birkaç akor bilinmesi ile birlikte sayısız parça çalınabilmesi mümkündür. Başlangıç aşamasında sabırla akor öğrenimine devam edilmelidir.

https://www.youtube.com/watch?v=kirtt0kw4fE

Gitar öğrenmeye, çalmaya hevesli olan birçok kişi özellikle akor okuma ve çalma konusunda isteklerinin kırıldığını belirtmektedir. Mevcut motivasyonunuzun azalmaması adına birden fazla akoru aynı anda öğrenmeye başlamamalısınız. Aksi takdirde tüm bilgiler birbirine karışabileceği gibi ciddi anlamda zorlanmanız ile beraber gitarı bırakabilirsiniz.

GM Akoru Nasıl Basılır?

Gitar çalarken çok çeşitli akorları kullanmak, parçalara göre akorları tercih etmek için bilgi skalasını genişletmek gerekir. Ne kadar fazla kor öğrenilirse çalınabilecek parçaların sayısı da artabileceği gibi doğaçlama ilerleyişiniz de kolaylaşır. GM akoru nasıl basılır, nasıl çalınır konusunda bu noktada değerlendirebileceğiniz farklı kaynaklar bulunacaktır.

1-      Gitarda GM Akoru Nasıl Basılır?

Gitarda GM akorunun farklı adlandırmaları da bulunmaktadır. Sol minör olarak bilinen ve GM olarak şifrelendirilen bir yapıdır. Çoğu akorda olduğu gibi en yaygın bilinen çalınma şeklinde üç farklı nota bulunmaktadır. Bu noktaların aynı anda basılması ile birlikte hedeflenen sol minör akoru çalınacaktır. Ritim, kullanım alanına göre hüzünlü şarkılarla uyumlu olabileceği gibi hareketli parçaları da zenginleştirebilir.

GM Akoru
GM Akoru

Gitarda GM akoru olarak şifrelenmesi sağlanan, üç farklı notadan oluşan bu akor genel anlamda kullanılmaktadır. Oluşumunda etkili olan üç farklı nota; sol, si bemol, ve re notaları olmaktadır. Notaların farklı adlandırılması ile birlikte bu sıralamayı daha değişik şekillerde görebilmeniz de mümkündür. Sol, la diyez ve re yine sol minör için yapılan bir farklı adlandırma olmaktadır. Aynı dumu temsil etmektedir.

1-      GM Akoru Nasıl Basılır Resimli

Resim ve fotoğraflar gitar öğrenme konusunda oldukça etkili bir unsur olmaktadır. Küçük yaştaki çocuklar gibi yetişkinlerinde öğrenme stili doğrultusunda değerlendirebileceği unsurlardan birisidir. Akor öğrenme ve özellikle akor okuma için resimlerin bulunması gerekir. Bu resimlerin elde tutulması ile istediğiniz zaman diliminde notayı okuyabilir ve egzersiz yapabilirsiniz.

GM Akoru Nasıl Basılır Resimli
GM Akoru Nasıl Basılır Resimli

Gitarda GM akorunun görseldeki gibi çalındığı görülmektedir. Burada temelde akor okumak için temel bilgilere sahip olmalısınız. Yukarıdan aşağıda 1,2,3..6 olarak teller adlandırılır. Her bir bölüm de perde olarak adlandırılmaktadır. Görsellerde tel üzerine yapılan numaralandırmalar hangi tele hangi parmağınız ile basmanız gerektiğini ifade eder. Sol minör için; işaret parmağı üçüncü perdede bare olacak, ikinci (orta parmak) boş kalacak, yüzük parmağı beşinci perde ikinci telde, serçe parmağı beşinci perdede üçüncü telde basılı tutulacaktır.

GM Akoru Baresiz Nasıl Basılır?

GM akoru, bareli olan akorlar arasında bulunmaktadır. Bareli basımlar genelde gitara ilk defa başlayanların en çok zorlandığı unsurların başında yer almaktadır. Bare, bir parmağın (işaret parmağı) tüm perdelere aynı anda basarak gerilim elde etmesiyle oluşur. Başlangıçta bu durum kolay gelse de parmak yapısını henüz uygun olmayan kişilerin diğer parmak kontrolleri oldukça zor olacağından çekinilen akorlar olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

GM Akoru Baresiz Nasıl Basılır?

Peki baresiz sol minör çalınabilir mi? Elbette bareli akorlara tam olarak alışamayan kişiler için benzer ses yapısına sahip baresiz akorlar oluşturulmaktadır. Bu baresiz akorları her zaman değil ancak başlangıç aşamasında başvurabilirsiniz. Kolay çalmak için görselde görüldüğü üzere üçüncü perdenin sadece 1-2-3 tellerine basılmalı, ikinci parmak (orta parmak) boş kalmalı, yüzük parmağı ile beşinci perdenin 4.teline basmanız gerecektir. Çalarken son iki tel (5 ve 6.tel) basılmamalıdır.

GM Akoru Yerine Ne Basılır?

Baresiz GM akoru basmayı denemesine rağmen yine de daha basit yöntemler arayışında olabilirsiniz. Yarım bare dahi olmayan çalması oldukça kolay yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemleri uzun vadede değil, bareli akor basmayı öğrenene kadar kullanmanız önerilmektedir. Sesler ne kadar benzerlik taşısa da akorları öğrendikçe ses uyumsuzluğunu fark edeceksiniz.

Sol majör yerine basabileceğiniz bu akor için son iki tel (beş ve altıncı tel) gerekir. Birinci perde, beşinci telde işaret parmağınızı basın. Üçüncü perde altıncı telde ise orta parmağınızı yerleştirdiğinizde akor artık hazırdır. Burada dikkat etmeniz gereken unsur; birinci ve ikinci tele (en üst iki tel) basmadan, diğer tellere basmaktır. Üçüncü ve dördüncü telde herhangi bir perde basımı yoktur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu