Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

KALİMBA NEDİR?

Hatırla Sevgili Kalimba notaları konusunda geçmeden önce kalimba hakkında kısa bir bilgi ile başlayalım.

Kalimba nedir, şeklindeki sorular son dönemlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Pek çok müzik türünde kullanılabilen bu müzik aleti, muhteşem sesi ve kolay kullanımı ile müzik severlerin dikkatini çekmeye başladı.

Güney Afrika kökenli bir müzik aleti olan Kalimba, pek çok metal çubuktan oluşmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde ve diğer çoğu ülkelerde Kalimba ismi ile anılan bu müzik aleti başka ülkelerde farklı isimler ile de anılmaktadır. Bunlar; Mbira, sansa, likembe ve nyunga olarak bilinmektedir.

 

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları
Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

 

Tuşlu müzik aletleri grubuna has olan bu müzik aleti, halk arasında başparmak müzik aleti veya başparmak piyanosu olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni muhteşem tınıların başparmaklar ile yansımasındandır.

İki elin birleşimi ile avuç içine alınacak boyutlarda özel olarak tasarlanan bu tahta taban kıymetli ağaçlardan elde edilmektedir. Tahta tabanının üzerine de metal levhalar çeşitli boyutlara göre sıralanır. Sesin çıkması adına tasarlanan metal levhalar tınılara göre boyutlandırılmaktadır. Bu sayede çoğu müziğin melodisine eşlik edebilme şansı yakalanılmaktadır.

 

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları
Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

 

İlgili Makaleler

İlk olarak Doğu veya Güney Afrika bölgelerinde kullanıldığı bilinmekle birlikte 1900’lü zamanlarda Nijarya’nın Nsukka bölgesinde doğduğu tahmin edilmektedir. Kalimba, daha çok özel anlara şahitlik etmek adına kullanılmıştır. Düğün, kutlama, dini tören ve özel günlere uygun bir melodi eşliğinde zevklere hitap etme amaçlanmıştır.

Başparmak piyanosu denilen bu müzik aleti 1950 senelerinden itibaren Afrika’dan yurt dışına doğru yayılma gösterdi. Fakat Türkiye’de henüz yeni duyulmuştur. Yine de bu müzik aleti muhteşem sesi sayesinde insanları büyülemiş ve kullanım alanları yaygınlaştırılmıştır. 17 tuşlu, 8 tuşlu ve daha farklı tuş sayılarından oluşabilen tasarımları da mümkündür.

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları
Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

 

 

Hatırla Sevgili Kalimba notaları gibi Türk müziğinde değer kazanmış çoğu şarkıların notalarının arayışına giren kişiler, kendileri de bir melodi oluşturabilmektedirler. Hatta bu sayede müziğe ait yeteneklerin ortaya çıktığı da görülmektedir.

Tınısı ve sesi ile kendine hayranlık bırakan bu değerli müzik aletini günümüzde çok fazla kişinin elinde görmek mümkündür. Çocuk, genç ve yetişkin demeksizin herkes bu aleti istediği tınıda rahatlıkla kullanabilmektedir. Evlere girmeyi başaran Kalimba, tuşlu müzik aletlerine ait olsa da vurmalı çalgı olarak da adlandırılabilmektedir.

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

Çok fazla müzik melodisine eşlik edebilen Kalimba müzik aleti, kullanım ve nota kolaylığı ile insanların ilgisini çekmektedir. Bizler de sizlere hatırla sevgili Kalimba notaları hazırlayıp sunmak istedik. Aşağıda sayı ve harf notları birlikte verilmiştir. Tatlı ve enfes dinletiler için bu nota listesini takip edebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte keyifli anlara hazır olun.

·        Hatırla Sevgili Kalimba Sayı Notaları

6  1′  3′  2′  1′  3′
6  1′  3′  2′  1′  7
7  1′  2′  1′  7  2′  4′
3′  7  1′  2′  1′  7  6
5′  6′  7′  5′  4′  3′
4′  4′  3′  2′  1′  3′
4′  4′  3′  2′  1′  3′  2′  1′  7  6
7  1′  2′  1′  7  6

 

 

 

·        Hatırla Sevgili Kalimba Harf Notaları

A  C’  E’  D’  C’  E’
A  C’  E’  D’  C’  E’
B  C’  D’  C’  B  D’  F’
E’  B  C’  D’  C’  B  A
G’  A’  B’  G’  F’  E’
F’  F’  E’  D’  C’  E’
F’  F’  E’  D’  C’  E’  D’  C’  B  A
B  C’  D’  C’  B  A

Kalimba notaları hakkında kolayca çalabileceğiniz diğer kalimba notalarına da göz atabilirsiniz.

Fikrimin İnce Gülü Kalimba Notaları,

Hababam Sınıfı Kalimba Notaları

Kalimba Notaları Ezel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu