En İyi Müzik AletleriKlavyeli EnstrümanlarMüzik Aletleri NotalarıPopüler Müzik AletleriÜrün Tanıtımları

İki Elle Piyano Nasıl Çalınır? İzlemeniz Gereken 3 Adım

İki Elle Piyano Nasıl Çalınır? İzlemeniz Gereken 3 Adım

Müzik enstrümanlarının başlangıç noktası, iki elle piyano nasıl çalınır hiç merak ettiniz mi? Piyano meraklısının çok ancak çalmanın zor olduğu aletlerdendir. Doğru yöntemleri izleyerek varsa biraz da hevesle kısa sürede evde piyano öğrenmek mümkündür. Sabır bu noktada etkili olacak unsurların başında yer alır. Piyano nasıl çalınır kısaca merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız!

Yeni Başlayanlar için Piyano: İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?

İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?
İki Elle Piyano Nasıl Çalınır? İzlemeniz Gereken 3 Adım

Evde piyano öğrenmek azimle gerçekleşebilecek durumlar arasında yer alır. Piyano nasıl çalınır konusunda kişileri özellikle zorlayan bazı durumlar bulunur. Çift elle piyano çalmak bunlardan birisidir. Daha önce piyano ve org gibi tuşlu aletler konusunda deneyimi olmayan kişiler bu noktada çözüm yolları araştırmaktadır.

Piyanoda doğru melodiyi yakalamak adına iki elle piyano nasıl çalınır sorusu önem kazanır. İki el kullanımı beynin alışkanlıkları ve yapısı itibari ile başlangıçta oldukça zor gelir. İki el parmaklarının birbirinden bağımsız hareket etmesi kafa karışıklığı yaşanır. Ancak piyano nasil calinir konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız bahsedilecek hususlara dikkat etmelisiniz!

1-      Doğru Duruşun Önemi

Müzik enstrümanı öğrenim sırasında duruşun birçok önemi bulunur. İnsan postürü doğru şekil aldığı müddetçe istenen davranışı sergileyecektir. Yanlış bir duruş neticesi ile hareket kabiliyetinin kısıtlanması beklenir. Nasıl piyano çalınır sorusu bu yüzden ilk olarak doğru duruşun önemi ile başlamaktadır.

Bilinmelidir ki iki elle piyano nasıl çalınır konusunda boyunuzun piyano ile eş değer olması gerekir. Koltuk ya da sandalye boyu piyanoyu çok fazla geçmemeli, altında da kalmamalıdır. Elleriniz ile tuşlara rahatlıkla uzanabileceğiniz basacağınız konumu seçmelisiniz. Bu sayede iki elin hareket alanı da genişleyecektir.

2-      İki Elle Piyano Nasıl Çalınır| Parmakların Uzanışı

İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?
İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?

İki el parmakları tuşlara doğrudan, dümdüz uzanmamalıdır. Parmak uzunlukları eşit değildir bundan dolayı avuç içinde top varmış gibi hayal edip bombeli bir duruş oluşturulmalıdır. Sağlanacak bu hareket sayesinde parmakların her biri tuşlara eşit mesafede ulaşacaktır. Tuşlar arası geçişler ve en önemlisi tam basma işlemi kolaylaşacaktır.

3-      Parmak Kası Güçlendirilmeli: Piyano Başlangıç Egzersizleri

İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?
İki Elle Piyano Nasıl Çalınır?

İki elle piyano nasıl çalınır sorusunda kritik nokta ise parmak kaslarının güçlendirilmesi bulunur. Sol el özellikle genel olarak pasif kullanılan el olduğundan güçlendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra parmaklar arasında serçe ve yüzük parmağının gücü diğerlerine nazaran daha az olmaktadır. Tuşlara basım sırasında zorluk yaratır.

Mevcut parmakların kas yapısının güçlendirilmesi piyano başlangıç egzersizleri PDF bulunarak çözülebilir. Bunun yanı sıra videolar bulunarak günlük olarak tekrar yapmak gerekir. Aceleci olmamak piyano öğrenimi sırasında kritik olarak belirlenmektedir. Bir parçayı tamamen öğrenmek değil parçalara bölerek bol tekrar ile öğrenmek gerekir.

Evde Piyano Öğrenmek: Piyanoda Sol El Nasıl Geliştirilir?

Piyano nasıl çalınır kısaca sizler için değinildi. Kişilerin en zorlandığı kısım ise sol el kullanımından kaynaklanmaktadır. Sol el gelişimi adına sürekli egzersizler uygulanmalıdır. Bilinen bir yöntem bu olur. Peki başka nasıl piyano çalınır? Sol el gelişimi ve genel anlamda piyano çalmayı kolaylaştıracak farklı yöntemler de bulunur.

İlgili Makaleler

Öğreticiler tarafından iki elle piyano nasıl çalınır dersleri kapsamında parmaklara ve tuşlara numaralandırma yapılır. Baş parmak ‘bir’ ve sırasıyla serçe parmak da ‘beş’ olarak adlandırılır. Sağ ve sol elde bu numaralandırma sonrası ters-zıt bir durum gözlenir. Örneğin do notasında baş parmaklar denk gelirken re notasında sağ elde iki numaralı parmak gelirken sol elde dört numaralı parmak denk gelir.

Beyin bu noktada çatışmaya başlar. Kişiler parmaklarının uyumunu ve hareketini kolaylaştırmak adına aynı tarzdaki parmak egzersizlerini iki eli için uygulamalıdır. Hatta gerekirse uygulanması gereken bir diğer yöntem tuş üzerine 1,2,3… gibi yazmak bulunur. Nota bilgisi öğrenmeden önce başlangıç aşamasında pratik yapılması için uygundur olacaktır. Sonrasında piyanoda sol el notaları öğrenebilir.

İnternetten Piyano Dersleri Ücretsiz Alınabilir

Ücretsiz olarak iki elle piyano nasıl çalınır diye araştırma içerisindeyseniz seçenekleriniz fazladır. İnternet siteleri üzerinden videolar bulabilirsiniz. Öğreticiler tarafından piyano üzerinden direkt olarak dersler verilebilir. Youtube gibi platformlar üzerinde ücretsiz videolar bulunmaktadır. Parmak egzersizleri, piyano nota bilgisi, piyanoda çalınabilen Türkçe şarkılar gibi sayısız bilgiye erişmek mümkündür. Evde piyano öğrenmek böylece kolaylaşır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu