Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba nasıl çalınır? Sorusuna geçmeden kalimba hakkında detayları paylaşalım. Kalimba, Afrika kökenli harika ve çalması kolay bir enstrümandır.

Genellikle ahşaptan yapılan kalimbaların, koparıldığında yüksek perdeli notalar çalabilen uzun metal çubukları vardır. Kalimba çalmak istiyorsanız, önce enstrümanın akort edildiğinden emin olmanız gerekir. Ardından, tek notalar ve akorlar çalarak kendi melodilerinizi oluşturabilirsiniz. Enstrümanı çalmaya alıştığınızda, tablatürü okuyarak şarkıları nasıl çalacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Kalimba’nızı Ayarlama

Bir tuner indirin veya satın alın. Kalimba çalmadan önce, akortlu olduğundan emin olmalısınız, yoksa doğru ses vermez. Telefonunuza basit bir akort uygulaması indirebilir veya bir dijital gitar akort aleti satın alabilirsiniz. Ayarlayıcıyı aldıktan sonra açın ve kalimba’nızın yanına yerleştirin.  Popüler ayar uygulamaları arasında VITALtuner, Cleartune ve iStrobosoft bulunur. Çevrimiçi olarak veya bir müzik mağazasından bir gitar akort aleti satın alabilirsiniz.

Kalimba nasıl çalınır
Kalimba nasıl çalınır

Kalimba nasıl çalınır noktasında notaları belirlemek oldukça önemlidir.

Uygun notları belirlemek için bir kalimba anahtar tablosuna bakın. Dişler, kalimba’nın yukarıdan aşağıya doğru uzanan uzun metal parçalardır. Kalimbaların çoğu, hangi notaların hangi dişe karşılık geldiğini ve hatta bazı kalimbaların çatalların üzerine kazınmış notalara sahip olduğunu gösteren bir anahtar çizelgeyle birlikte gelir. Anahtar çizelgeniz yoksa, kalimba’nızla eşleşen bir tane bulmak için çevrimiçi olarak bakın.

Örneğin, kalimba’nız 8 dişe sahipse, 8 çatallı kalimbalar için ayarlara bakın.

Başlangıç ​​kalimbaları genellikle 8 nota veya 8 çatal ile gelir.

Daha gelişmiş kalimbalar 12 nota veya 12 çatal ile gelir.

Kalimba Ayarları

Kalimba nasıl çalınır aşamasında kalimba ayarlarınızın en iyi şekilde yapılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Merkez dişe vurun ve ayarlayıcıdaki nota bakın. Merkez dişini bulun ve tunere bakarken tırnağınızla koparın. Zıvananın titremesi ve bir notanın çalması gerekir.

Dişler bir piyanodaki tuşlar gibidir.

Çoğu 8 dişli kalimbasta, orta dişli bir C notası olacaktır.

Orta nota genellikle 12 notalı bir kalimba üzerindeki G veya C’dir.

Nota düzse, dişe bir ayar çekici ile yukarı doğru vurun. Kalimba ayar çekici, çevrimiçi olarak satın alınabilen küçük bir metal çekiçtir. Notayı yükseltmek için dişin alt ucuna hafifçe vurun. Tekrar koparın ve hangi nota olduğunu görün. Doğru not olana kadar dokunmaya ve yeniden ayarlamaya devam edin.

Örneğin, 8 uçlu bir kalimba kullanıyorsanız ve tuner C veya B okursa, bu notun düz olduğu ve dişin yeniden konumlandırılması gerektiği anlamına gelir.

kalimba öğrenme
kalimba öğrenme

Dişe dokunurken çok fazla güç kullanmanıza gerek yoktur. Küçük ayarlamalar yapmak için çok hafif yapın.

Nota keskinse, bir ince ayar çekici ile dişe aşağı doğru vurun. Ayarlayıcı ♯ okursa, bu, dişin keskin olduğu ve indirilmesi gerektiği anlamına gelir. Aşağı doğru hareket ettirmek için dişin üstüne hafifçe vurun. Akort olup olmadığını görmek için tini tekrar kopararak çalın.

Örneğin, 8 uçlu bir kalimba kullanıyorsanız ve orta diş C♯ veya D okuyorsa, bu, notanın keskin olduğu ve çatalın indirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Kalimba’nın geri kalanını ayarlayın. Her bir dişin uyumlu olduğundan emin olmak için anahtar çizelgeyi takip ederek işlemi kalimba’nın geri kalanında tekrarlayın. Tüm dişleri doğru pozisyona yerleştirdikten sonra, kalimba ayarlı ve çalmaya hazır olmalıdır.

Kalimba Nasıl Çalınır?Kalimba Notaları

nasıl çalınır
nasıl çalınır

Kalimba nasıl çalınır? Sorusunun cevabına şimdi başlıyoruz.

Kalimba’yı iki elinizle tutun. Kalimbayı, dişleri size bakacak şekilde ellerinizin avuçlarına yerleştirin. Başparmaklarınızı kalimba’nın üstüne yerleştirin ve kalan parmaklarınızı kalimba’nın arkasına sarın. Kalimba’yı tutmak yerine düz bir yüzeye de yerleştirebilirsiniz.

Kalimba’yı tutarken arkasındaki 2 deliği kapatmayın, aksi takdirde doğru ses verilmez.

Bir notayı çalmak için küçük resminizle bir ayağa basın. İyi bir ses elde etmek için, küçük resminizle dişe hafifçe vurun. Zıplayıp hafifçe vurduktan sonra çatal titremelidir. Nota yankılanana kadar tırnağınızla dişe vurma alıştırması yapın.

İlk başladığınızda, uzun süre kalimba çalarsanız bu acı verici olabilir, ancak pratik yaparsanız sonunda tırnaklarımız kalimba çalmaya alışacaktır. Tırnaklarınızı kullanmak yerine bir parmak ucu satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

Kalimba nasıl çalınır
Kalimba nasıl çalınır

Bir ilerleme için dişleri vurmak için iki baş parmağınızı değiştirin. Bir piyanonun aksine, kalimba enstrümanın ortasından dışarı doğru yayılır. Karşılık gelen tini kalimba’nın diğer ucunda çalmak, bir tam adımı veya yukarı veya aşağı doğru bir tam notayı çalacaktır. Bir dizi notayı çalmak için enstrümanın solunda ve sağında farklı dişlere vurmayı deneyin.

Örneğin, standart ayarda 8-notalı bir kalimba’da, merkezin solundaki diş bir D ve orta dişin sağındaki diş bir E’dir.

Kalimba Akoru Yapmak

Kalimba nasıl çalınır aşamasında önemli konuların başında akort gelir.

Bir akor çalmak için 2 bitişik dişe vurun. Yan yana duran 2 çatala vurmak bir akor çalar. Akoru çalmak için baş parmağınızı her iki teli aynı anda çalmak için kullanın. Akor ilerlemesi olarak bilinen bir dizi akor oluşturmak için kalimba üzerinde farklı dişlerle denemeler yapın.

Kendi şarkınızı oluşturmak için tek notaları ve akorları birleştirin. Kendi benzersiz şarkınız için diğer ilerlemeler ve akorlarla denemeler yapın.

Özel kalimba’nız için tablatürü bulun. Kalimba’nızdaki diş sayısı ile eşleşen kalimba sekmelerini arayın. Çalmayı öğrenmek istediğiniz bir şarkıyı arayın ve çalışmaya başlayın.

Her notanın ne kadar süreyle çalınacağını belirlemek için şarkıyı dinleyin. Videolar size hangi çatalları oynamanız gerektiğini söyleyecek, ancak ne kadar süreyle oynayacağınızı söylemeyecektir. Bu nedenle, şarkıyı çalmaya başlamadan önce dinlemek çok önemlidir.

Tablatürü yukarıdan aşağıya doğru okuyun. Sekmelerden geçen merkez çizgisi, kalimba’nızın merkez çizgisini temsil eder. Merkez çizginin sağındaki ve solundaki her dikey çizgi, enstrümanınızdaki her bir dişi temsil eder. Oynamaya başlamadan önce nasıl yapılandırıldığını görmek için sekmeye bakın.

Enstrümanınızdaki ilgili dişleri koparın. Sekmelerdeki her nokta, kalimba üzerinde çalmanız gereken notayı veya tini temsil eder. Sekmeleri soldan sağa, yukarıdan aşağıya okuyun ve dişleri sırayla oynatın. Sekmeleri okumaya devam edin ve şarkıyı çalın. Şarkının her bir bölümünü aşağı indirene kadar pratik yapın.

İlk başladığınızda şarkının bir bölümünde ustalaşmak ve ardından şarkının başka bir bölümüne geçmek faydalı olabilir.

Kalimba İle Şarkı Çalma

Farklı şarkılar çalma alıştırması yapın. Bir şarkıyı yeterince pratik yaptığınızda, şarkının nasıl çalınacağını ezberleyebilirsiniz. Kalimba çalarak daha iyi olmak için, her şarkıda ustalaşana kadar pratik yapın.

Gülpembe Kalimba Notaları yazımızdaki en kolay kalimba notalarından oluşan bu şarkıyı çalmayı öğrenebilirsiniz.

En İyi Kalimba Markası Hangisidir? yazımızı okuyarak kendinize hangi marka kalimba alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu