Müzik Aletleri Nasıl ÇalınırMüzik Aletleri NotalarıTelli Enstrümanlar

Kalimba Nedir? Kalimba Nasıl Çalınır? 4 Farklı Kalimba Modeli!

Kalimba Nedir? Kalimba Nasıl Çalınır? 4 Farklı Kalimba Modeli!

Son zamanların popüler müzik aleti dolayısıyla kalimba nedir, nasıl çalınır gibi sorular sorulmaya başlandı. Daha önce pek de alışık olunmayan bu müzik aletinin gerek çalınmasının kolaylığı gerekse sesi dolayısıyla meraklıları çoğaldı. Sizlerin de kalimba müzik aleti konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa yazı içeriği rehber niteliğinde olacaktır!

Kalimba Nedir
Kalimba Nedir

Kalimba nasıl çalınır sorusuna geçilmeden önce müzik aleti hakkında genel bir bilgi edinmek iyi olacaktır. Temelde ‘beş parmak piyanosu’ olarak adlandırılmaktadır. Özel ağaç türlerinden elde edildiğinde parmak kullanımı ile dokunuşlar neticesinde uyumlu Kalimba sesleri ortaya çıkar. Kişilerin herhangi bir müzik bilgisi olmadan dahi bu müzik aletini kısa sürede öğrenmesi mümkündür.

Güney Afrika kökenli olan müzik aleti, meraklıları tarafından kalimba nedir soruları ile araştırılmaktadır. Ülke sınırları içerisinde satış yapan firmalar doğrultusunda şekil ve yapılarında değişiklikler mevcuttur. Birden fazla modelinin bulunması ile birlikte Kalimba müzik aleti, çeşitliliği elinde bulundurur. Küçük yaştaki bireylerin kullanımına da ayrıca uygundur.

Kalimba Nedir Nasıl Çalınır?

Kalimba Nasıl Çalınır
Kalimba Nasıl Çalınır

Kalimba hakkında bilgi alındıktan sonra merak edilen ikinci adım nasıl çalındığı olmaktadır. Kalimba nasıl öğrenilir diye soracak olursanız öncelikle bir merakınız olması gerekir. Her bilgi, müzik aleti öğrenimi için Kalimba sesi duymaya sabırlı da olmalısınız. Temel nota bilgisi olmadan aletin vuruş alanlarında renklendirmeler yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

Kalimba nedir kısaca bahsettikten sonra renklendirmenin de mantığını açıklamak gerekir. Renklendirme farkında olmadan hangi rengin hangi ses tonuna denk geleceğini ezberlemenize yol açar. Aynı zamanda Kalimba Türkiye satışı yapan firmalar çoğu zaman kitapçık olarak yanında yolladığı şarkı defterinde sayılar üzerinden öğretim yapmaktadır.

Mevcut Kalimba notaları internet üzerinden videolar izlenerek de öğrenilebilir. Ancak bir müzik aletini öğrenmek o alet ile bütünleşmekten geçer. Bütünleşmekten kasıt nedir? Müzik aletini bir yere bağlı kalmadan bildiğiniz, duyduğunuz herhangi bir ezgi ile yaşatmaya çalışın. Deneme yanılma yöntemi ile öğrenmek daha kalıcı olacaktır.

Kalimba Modelleri Nelerdir?

Kalimba nedir
Kalimba nedir

Kalimba nedir müzik aletidir. Bu müzik aletini ufak bir piyano gibi adlandırmak yanlış olmayacaktır. Genel itibari ile kare şekli ile bilinen müzik aletinin birden fazla modeli bulunmaktadır. Her model sadece şekil açısından değil, kullanan kişilere kolaylık sağlaması açısından da değişir. Müzik tonları açısından çok ufak değişimleri de gözden kaçırmamak gerekir.

1-      Maxi Kalimba Nedir?

Kalimba modelleri arasında Maxi yer almaktadır. Bu model 17 tuştan oluşur. Tuşlarında herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Onu farklı kılan yapımı sırasında kullanılan Kafur ağacıdır. Aynı zamanda fiziksel olarak daha ince yapıda olması ve el yapısına uygun olması ile kullanmayı kolaylaştırır. Ses çıkış için herhangi bir delik yapısı yoktur. Sayısız kişi tarafından özellikle başlangıç aşaması sonrası tercih edilir.

2-      Pro Kalimba Nedir?

Kalimba nedir nasıl yapılır diye sorulacak olursa Pro Kalimba modelinden bahsetmek gerekir. Pro Kalimba modeli ilk olarak bu alanda denemeler yapacak kişilerin tercih ettiği modeldir. Çoğunlukla kişiler ilk olarak müzik aleti ile bu şekilde tanışır. 17 tuşludur ve delikli yapısı bulunur. Ses açısından ufak değişiklikler olsa da çok keskin çizgilerle bir ayrım söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

 

3-      Dark Kalimba Nedir?

Dark modelinde eco kısmı büyük bir delik ile değil daha şık bir görünüş ile elde edilmiştir. Bu modelde 17 farklı tuş bulunur. Tuş üzerine notalar ve sayılar bulunur. İlk defa Kalimba dersleri alacak kişiler için iyi bir tercih olacaktır. Daha iyi bir yankı sesi oluşturmaktadır.

 

4-      Kalimba Nedir: Cat Kalimba Nedir?

 

Kalimba nedir modelleri nedir diye sorulacak bir soruya son cevap görünümü ile kediyi andıran Cat olmaktadır. Özellikle çok küçük bir model olması ve daha az tuş sayısına sahip olması çocuk kullanımı için uygundur. 8 tuşludur. Çocukların eğlenirken öğrenebileceği bir model olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu