En İyi Müzik AletleriPopüler Müzik Aletleri

Yeni Başlayanlar İçin Kalimba Öğrenme Rehberi

​​Sende kalimba öğrenmeye yeni başlayanlardan bir müziksever isen mutlaka detayları araştırmalısın.  İlk defa kalimbayı merak edip tüm detayları öğrenmek isteyenler için kalimba öğrenme rehberi hazırladık.

Rehber içerisinde kalimba nedir nasıl çalınır, kalimba özellikleri gibi önemli detayları yazımızda bulacaksınız. Seni de sıkmadan detayları anlatacağız. Yazımızın sonunda kalimba hakkında aklında bilgiler oturacak ve daha rahat kalimba seçimi yapacaksın.

Müzik, seslerle düşünme sanatıdır. -Jules Combarieu

Kalimba yazımızda başlamadan önce Kalimba Nedir? Kalimba Nasıl Çalınır? 4 Farklı Kalimba Modeli! Yazımızı da inceleyebilirsiniz. Okurlarımızdan bu konuda istekler geldiği için kalimba nasıl çalınır sorusunun cevabını bu yazımızda vereceğiz. Son bölümümüzde de kalimba alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıp bitireceğiz.

  Kalimba Nedir ve Nasıl Çalınır?

kalimba nedir nasıl çalınır
kalimba nedir nasıl çalınır

Sade ve şık görünüme sahip olan Kalimba kendine özgü sesi ile son zamanlardan insanlar tarafından oldukça fazla ilgi görüyor. Kalimba nedir ve nasıl çalınır gibi soruların net cevabına bakalım şimdi.

Kalimba diğer ismi ile MBİRA kökeni güney Afrikadır. Aynı zamanda baş parmaklar sayesinde çalınabilen metal çatalları bulunan ahşap tahtadan yapılmış harika bir müzik aletidir.

​Kalimba Öğrenmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Dinlediğiniz zaman içinize huzur veren kalimbayı öğrenmek istiyorum derseniz bazı bilgiler öğrenerek gerekli adımları atmalısınız.

1- Akort Ayarı

Kalimba nasıl çalınır sorusunun cevabına başlıyoruz. Kalimba çalmak istiyorsanız ilk olarak her müzik aletinde olduğu gibi akort ayarı yapmanız gerekiyor. Çünkü Kalimba’nın doğru sesleri çıkaracağından emin olmalısınız. Daha sonra kalimba melodileri oluşturabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olması için Kalimba Akort ayarı videosunu bırakıyorum buraya ;

2- Tutuş Şekli

kalimba tutuş şekli
Kalimba

Yeni başlayanların Kalimba öğrenme rehberi konusunda öğrenmenin ilk adımı, bu müzik aletini nasıl tutmanız gerektiğidir. Tutma şeklini öğrendiğinizde daha rahat çalmaya başlayacaksınız. İlk olarak avucunuzun kenarlarından kalimbayı tutun. Daha sonrasın parmaklarınız çatal metal dişlere yerleştirin. Ayrıca işaret parmağınızı destek olması için yanlara hafif bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler
kalimba öğrenme
kalimba öğrenme

3-Anahtar Tablo

Bir siteden veya müzik aletleri dükkanından kalimba aldığınız zaman notaların hangi metal çatal dişe karşılıklı geldiğini gösteren anahtar tablo ile elinize ulaşır. Diğer bir ismi anahtar grafiği olan bu malzeme yoksa internet üzerinden araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bu konuda mesela aldığınız kalimbanın 8 dişi varsa 8 dişli kalimba anahtar tablosunu araştırmalısınız. Bu konuda Türkçe ve yabancı kaynaklar bulunuyor.

4- Pratik Yapma

Anahtar tablo konusuna da hakim olduktan sonra notanın karşılığını kalimba da çatalın karşılığını öğrenmelisiniz.

​Kalimba Öğrenme Yöntemleri

Kalimba’nın önemli özellikleri arasında notaların soldan sağa doğru yükselebilen bir piyano veya başka bir müzik aleti gibi olmamasıdır.  Bu müzik aletinde aletin merkezinden sahaya doğru alternatif olarak arttığını söyleyebiliriz. Kalimba öğrenmek için müzik aletinin aralığını bilmeniz gerekiyor.

Bu işlemi yaparken dişleri merkezinden dış tarafa doğru değişken parmak hareketiniz ile ayrı bir şekilde çekerek uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir müzik sever basit bir şekilde sağ ve sol başparmağı ile dişlere dokunarak nota çıkarabilir. Her metal çatal dişler notaları gösteren bir numarası bulunuyor. Ahşap kutu sayesinde rezonans sistemi ile ses üretmeye başlar. Her notanın kendine has perde ve benzersiz ses içeriği bulunuyor.

Kalimba’yı hafifçe tutmayı ve rezonans tipi müzik aletiniz varsa ses deliklerini engellemelisiniz. Burada ses deliğini kapattığınız zaman kutunun rezonans özelliklerinde değişiklik yapabilirsiniz. Kalimba çalma yöntemleri arasında doğru metal dişi çekme yöntemine uyduğunuz zaman doğru ve güzel tonlar üretebilir.

Kalimba İle Şarkı Çalmak

Her notanın ne kadar süre çalınacağını öğrenmek için çalmak istediğiniz şarkıyı iyice dinlemelisiniz. Sizlere burada Gümüş akor hocamızın bir şarkısını kalimba ile nasıl çaldığınızı görmeniz için video bırakıyorum.

 

Tüm detayları ile en basit bir şarkı ile videodaki gibi çalmaya başlayabilirsiniz. Videodan sonra tekrar tekrar iyice pratik yaparak kendinizi geliştirmek sizin elinizde. Bir şarkıyı kalimba ile güzelce çalmayı öğrendikten sonra başka şarkıya geçmeniz öğrenmenize daha faydalı olacaktır. Kalimba öğrenme rehberi sayesinde artık temelleri attınız diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu