Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman Telleri Nelerdir?

Müzik aletleri söz konusu olduğunda, hiçbiri keman kadar dinlemek kadar harika değildir. Ancak konu keman akordu nasıl yapılır? Noktasına geldiğinde çoğu kişi hatalarla karşılaşıyor.

Özelikle keman perdesiz bir müzik aleti olması nedeniyle, bir keman akort cihazının yardımı olmadan bir kemanın doğru şekilde akort edilmesi oldukça zordur.

Piyano, akort aleti veya başka herhangi bir yöntemle keman akort etmeye bakmadan önce, “keman akordu nasıl yapılır?” sorusuna bir göz atmalıyız. Akort işleminden önce kemanı ve keman üzerindeki birkaç terimi anlamamız gerekiyor.

Keman Özellikleri Nelerdir?

Bir keman, klavye, akort mandalları ve gövde olmak üzere üç ana bölümden oluşur . Elbette keman telleri de bir bileşendir ve onlara birazdan geleceğiz. Akort söz konusu olduğunda, akort mandalları ana bileşendir. Ancak kemanın gövdesine bağlı bazı ince akortlar da vardır.  Bunlar genellikle kemanı kaliteli müzik için gereken doğruluk düzeyine ayarlarken kullanılır.

[button color=”red” size=”small” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/keman-nasil-calinir/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]İlginizi Çekebilir: Keman Nasıl Çalınır?[/button]

Keman Telleri Nelerdir?

Keman Akordu Nasıl Yapılır?
Keman Akordu

Keman telleri müzik notalarından sonra adlandırılır. Bu notalar sırasıyla G, D, A ve E’dir (her tel bir öncekinden daha yüksek, soldan sağa doğru).

Teller, keman gövdesinin alt yarısındaki ince ayarlayıcılara takılır. Teller daha sonra köprünün üzerinden geçer ve kemanın diğer ucuna, akort mandallarına bağlı oldukları yere kadar gider.

[button color=”red” size=”small” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/en-kolay-keman-notalari/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]En Kolay Keman Notaları[/button]

Keman Nasıl Akort Edilir?

İlgili Makaleler

Telefonunuzda bir piyano, keman akort cihazı veya bir uygulama kullansanız da, bir keman akort ederken birkaç temel ilke vardır. Burada temel bilgiler, daha önce bahsedilen dört keman notasıdır. Bunlara genellikle “keman akort notaları” denir.

Standart Keman Akordu

Kemanın nasıl akort edileceğini öğrenmek istediğinizde yapılacak ilk şey, doğru teli seçmektir.Orkestra kemancıları genellikle “A” teli, “D” teli, “G” teli ve son olarak yüksek “E” teli ile başlar. Bunun nedeninin, “A” ve “D tellerinin klavyenin ortasına kapalı olmasıdır. Ancak kemanın gerçek akorduna baktığımızda en iyi uygulama şu şekildedir.

Kemancı önce notaları piyanoya kopyalayarak ya da bir keman akort cihazı kullanarak her teli gerekli notanın yarı tonu içine alır. Her tel yeterince yakın olduğunda, keman mandallarını kullanarak akorttan klavyenin tabanındaki ince akort aletlerini kullanmaya geçerler. Keman ince akortların işlevi, keman tellerini “neredeyse oradan” mükemmel perdeye getirmek için kullandığınız için adlarının doğasında vardır. Yine de tunerleri kullanarak perdeleri doğru almak, tunerden tunere değişir.

[button color=”pink” size=”medium” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/kemanda-notalarin-yerleri/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]En Hızlı Kemanda Notaların Yerlerini Öğrenme[/button]

Kulaktan Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Bir kemanı kulakla akort etmek, ya bir piyano kullanarak ya da kemanı diğer tellerin perdelerine göre akort etmek olan “göreli keman akordu” yapmak olmak üzere iki yöntemden birini gerektirecektir.

Piyano Kullanarak Keman Akordu

Piyanoyu kullanarak kemanı akort etmek için piyanodaki “A” tuşuyla başlamak ve ardından aynı anda kemanda “A” telini çalmak ve keman notasının sesten daha yüksek veya daha düşük olup olmadığını karşılaştırmak en iyisidir.

Tuner ile Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Bir kemanın akort aletiyle akort edilmesi oldukça basittir.

Burada “A” dizisinden başlamanız tavsiye edilir, bunun dışında süreç şu şekilde ilerler.

  1. Keman telinizi çalmaya başlayın ve keman akort cihazında hangi notanın kayıtlı olduğunu görün.
  2. Tuner istenen notayı, bu durumda “A4”ü gösterene kadar, notanın ne olduğuna bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olarak ayarlayın. Bu adım için ayar mandallarını kullanabilirsiniz.
  3. Ekranda doğru nota gösterildiğinde, notu ekranda artık # veya b (keskin veya düz anlamına gelir) görünmeyene kadar ayarlamak için ince ayarlayıcıları kullanın.
  4. İşlemi diğer üç dizeyle tekrarlayın, her birinin uyumlu olduğundan emin olun.
  5. Hala akortlu olduğundan emin olmak için her dizeyi bir kez daha gözden geçirin.

Standart keman akordu söz konusu olduğunda keman akortçularının tavsiye edilmesinin nedeni budur, çünkü kemanı akort etmek geleneksel yöntemlerle akort etmekten daha az zaman ve çaba gerektirir.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://eniyimuzikaletleri.com/keman-cesitleri-isimleri/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]İlginizi Çekebilir: Keman Çeşitleri Nelerdir?[/button]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu