Yaylı EnstrümanlarVideo

Keman Nedir Nasıl Çalınır?

Keman Nedir? Nasıl Çalınır?

keman nedir nasıl çalınır Keman nedir konusunda yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesidir diyebiliriz. Dört adet tel ve burguları bulunmaktadır. Burgular kemanı akort etmeye yarayan sistemin ismidir. Duyguya dayalı olarak ise dört adet fix bulunur. Fix ise ince akort yapmaya yarayan sistemin ismidir diyebiliriz .

Aynı şekilde keman perdesiz bir çalgı olarak da bilinmektedir. Perdesiz çalgılar basacağımız seslerin gözle görülen bir yeri olmadığı yani gitar gibi perdeleri olmayan çalgıdır denilebilir. Üzerinde bulunan dört tel birbirinden kalınlıkları bakımından farklıdır. Akort sistemi ise sol- ra- la- mi şeklinde olduğu bilinmektedir. Yani kısacası en üst tel parmak basmadan sol-ra-la-mi olarak akortlanmıştır.

Enstrüman aletleri isimleri
keman nedir nasıl çalınır

Keman Aparatları Nelerdir?

Keman aparatları ile de önemli bir müzik aletidir. Kemanların çalınmasına kolaylık sağlayan aparatlar bulunmaktadır. Bunlar arasında keman yastığı bulunuyor. Kemanlar özellikle yay dediğimiz bir aparatla beraber çalınmaktadır. Kemanın bir büyüğü Viyoladır. Daha sonra çello ve kontrabas olarak nitelendirebiliriz.

Keman Nasıl Çalınır?

Keman nasıl çalınır sorusu son zamanlarda sıklıkla üzerinde durulan sorular arasında yer alır. Bu konuyu büyük bir heyecanla kaleme alıyor olmamızın nedeni öğrendiklerimizi en iyi şekilde sizlere aktarmak olmaktadır. Öncelikle söylediklerimizin eksik veya fazlası kullanım ve bilgi düzeyine göre değişkenlik gösterebilir. Keman iki ana parçadan oluşan yaylı çalgılar aletle yayı çalgılar olarak değerlendirilen aynı şekilde kendine özgü tını ve sese sahip olan müzik aletidir.

keman nedir nasıl çalınır
keman nedir nasıl çalınır

Keman deyip geçmemeliyiz çünkü oldukça geniş bir alanda değerlendirme hak eden bu müzik aleti günümüzde klasik keman ve elektro keman olarak iki kısma ayrılır. Aynı zamanda bir çok tedarik alanlarında el yapımı kemanlarda aynı şekilde fabrikasyon keman modelleri de bulunmaktadır.  Yaylı müzik aletleri içerisinde yer alan keman doğru pozisyon ile çene boyun ve omuz aracılığıyla konumlandırıldıkdan sonra diğer elimizde bulunan yay ile uygulanan etki ve temaslar ile seslerin çıkması sağlanır.

Keman çalarken dikkat edilmesi gerekenler

Tüm müzik aletleri modellerinde olduğu gibi keman müzik aletinde de en çok merak edilen konuların başında bu enstrümanı kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Bunlar arasında nota bilgilerinin olması halk tabiriyle kulak yani etki edilen ses ve tanının farkına varılması geliyor. Diğer bir konu olarak uygun bir el yapısı ve yani uzun parmak yapısı her zaman için avantajdır. Pratiklerin istikrarlı bir şekilde yapılması, heves ve ilgi olması doğru pozisyonlarda çalınmaya başlanması başta el olmak üzere her gün egzersizlere dikkat edilmesi gereklidir.

Elbette bu söylenen maddelerin seviyesi kullanım düzeyine göre artıp azalmaktadır. Ciddi bir keman çalmak istiyorsanız her şeyden önce kendinizi bu müzik aletinde aramanız gerekmektedir. Bu çalgı aleti ile aranızda özel bir bağınızın olması gerekiyor. Bu müzik müzik aletinin icrâsının yetenek kısmı da tüm alanlarda olduğu gibi bir şans ve benzeri göz ardı edilemeyecek temel taşlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Azim ve istikrarla bu müzik aletinin çalınmasına devam ettiğiniz takdirde bir yıl içerisinde güzel bir şekilde keman çalmayı öğrenebilirsiniz.

Keman Çeşitleri

Kemanlar bakıldığı zaman yapım aşamasında üç farklı çeşitte incelenmektedir. bunlar fabrikasyon, el yapımı ve elektro kemanlar olarak biliniyor. Fabrikasyon ve el yapımı kemanların çalışma sistemleri olarak birbiriyle aynıdır. Ancak elektro kemandan yüksek ses bir anfi aracı ile alınmakta olup kemanın çalışma prensibini elektrik oluşturmaktadır. Şimdi gelelim detaylara.

İlgili Makaleler

Fabrikasyon Keman Modelleri

Hiçbir el işçiliği olmayan makinelerle standart kalıp ve seri üretim şeklinde üretilen bu kemanlar el yapımı kemanlara göre daha düşük fiyatlardadır. Bu model k kemanların yapımında genellikle kontraplak malzeme kullanılıyor. Fiyatların değişmesi ile birlikte fabrikasyon ağaç kemanlarda bulunabiliyor.

El Yapımı Keman Modelleri

El yapımı kemanlar kemanın gövdesinden bulgusuna kadar her detayının usta tarafından yapılması ile oluşan kemanlardır. El yapımı kemanlar keman sınıfının en kaliteli kemanları olarak biliniyor. Ayrıca yapan ustaya bağlı olarak kalitesi değişkenlik gösteriyor. el yapımı kemanların genellikle ladin ağaçlarından yapılmaktadır.

Elektro Keman Modelleri

Ses üzerinde elektrik sayesinde değişiklik yapılabilen kemanlardır. Sesini dışarıya çıkması amfiler yardımcı olur. Bu kemanlar genelde piyasada sahne alan müzisyenler tarafından kullanılır. Bu kemanların görüntüsü S harfini andırmakta olup bazı normal kemanlara göre oldukça ağır bir yapıya sahiptir. Geçmiş yıllardan günümüze gelen bu keman çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Kemanlar boyutlarını yapımına ve yapısına göre pek çok çeşidi ayrılmaktadır.

Kemanın Parçaları Nelerdir?

Keman çalmak isteyen her kişi keman parçaları konusuna hakim olmalıdır. Eğer ki keman parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız herhangi bir sorunda hiçbir yere ödeme yapmadan bu sorundan kendiniz kurtulabilirsiniz. Hem de keman hakkındaki bilgi hazinenizi genişletebilirsiniz.

keman nedir nasıl çalınır
keman nedir nasıl çalınır

Kemanın bölümleri yedi temel parçadan oluşur. Bu parçaların yanında yardımcı aksesuarlar da bulunuyor. işte keman parçaları ve isimleri.. Ön kapak, arka kapak, salyangoz burgu, klavye, perdelik, sap, yanlık arşe, teller, çenelik, keman kuyruğu, eşik can direği olarak parçalara ayrılır.

Keman markaları Nelerdir?

Piyasada bir çok keman çeşidi olduğu gibi bir çok farklı keman markası da bulunuyor. Çalmak istediğiniz keman türünün türüne karar verdiğiniz zaman hangi keman markasını modelini seçeceğinize dikkat etmelisiniz. Bu noktada keman çalma seviyeniz bütün ve keman çalmanı amacınız önemli etkiye sahiptir. Öte yandan en kaliteli keman markalı arasında Yamaha, Stamberg gibi markalar yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu