Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

En Hızlı Kemanda Notaların Yerlerini Öğrenme

En Hızlı Kemanda Notaları Yerlerini Öğrenme

Müzik aletleri içerisinde yer keman hakkında önemli detaylardan olan kemanda notaların yerleri noktasında bilgiler vereceğiz. Keman perdesiz müzik aletleri içerisinde yer alır. Kısacası perdesiz müzik aleti üzerinde gitarda olduğu gibi basılan yerlerin bölümler şeklinde ayrıldığı aletlerdir.

kemanda notaların yerleri
kemanda notaların yerleri

Bölümlere ayrılmadığı zaman da düz zemin üstünde notaların bulunduğu müzik aletleri arasında yer alır. Böyle olunda perdesiz müzik aletleri içerisinde yer alan kemanda notaların yerleri bölümünün net olmamasından basılacak yerleri en iyi şekilde öğrenmek için detaylar arasında ilk olarak nota yerlerini işaretlemektir. Bu işaretleme sayesinde başlangıç olarak kemanda nota yerleri konusunu öğrenmede bir nebze işinizi kolaylaştırır.

Kemanda Notaların Yerleri İşaretleme Nasıl Yapılır?

İlk olarak bilinmesi gereken kemandaki boş tellerin kalından inceye doğru isimlendirilir. Bu durumda sırası ile Sol-Re-La-Mi olarak isimlendiriliyor. Kısacası kemanda notaları işaretleme yapmak için akort işlemini de en iyi şekilde bilmeniz gerekir. Dikkat edilmesi gerekenler arasında akort işlemi yapmadan nota işaretlemesi yapılmamasıdır.

kemanda notaların yerleri
kemanda notaların yerleri

Hızlı Keman Akort Nasıl Yapılır?

Hızlı bir şekilde kemanınızı akort etmeniz için mobil cihazınıza akort uygulaması indirebilirsiniz. İndirdikten sonra rahat bir şekilde kemanda nota yerleri konusunda işaretlemeyi kolayca yapabileceksiniz. Keman akort için indirebileceğiniz uygulamalar arasında, Tuner lite ve Tuning App alıyor.

Kemanda Notaların Yerleri İşaretleme İşlemi

İşaretleme işlemi için gerekli olan malzemeler arasında bant,makas, 4 adet kağıt ve akort uygulaması yer alıyor.

Akort uygulaması açtıktan sonra parmağınız sayesinde doğru sesi bulduktan sonra 6 cm bantı kağıdı bantın tam ortasına koyup doğru sesin üzerine koyuyoruz ve bantlıyoruz.

İlk olarak bantı yapıştırdığınız yer Sol telinde -la  Re telinde Mi- La telinde – si Mi telinde ise fadiyezdir.

Daha sonrasında ikinci bantı akort cihazında fadiyezi bulduktan sonra ikinci bantı da ilk bant gibi yapıştırıyoruz.

Son olarak da üçüncü bantı hemen 2. bantın dibine yapıştırabilirsiniz. Dördüncü bantı ise dilerseniz başlangıç için yapıştırmayabilirsiniz. Eğer ki yapıştıracaksanız 1.bant ile 2. bant arasındaki boşluk kadar boşluk bırakabilirsiniz. Akort cihazı ile de la sesini bularak buraya yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Keman Teller Üzerinde Notalar ve Parmaklar

Kaman müzik aletinde notaların nasıl basıldığı noktasında gelişme yakalamak için bir telde hangi notanın nerede olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu işlem için keman parmak kılavuzunu kullanabilirsiniz.

Şimdi kemanda nota yerleri konusundan sonra tellerdeki notaların yerlerine bakalım.

Keman  Mi telinde ilk parmak Fa# notasını temsil eder. İkinci parmak sol# notasını ve 3.parmak ise Da-La notasını oluşturur.

Kaman La teli 1.parmak Si notası, 2.parmak Do notasını, 3.parmak ise sol notasını meydana getirir.

Kaman Re telinde 1.parmak kalın olan Mi notasını, 2.parmak kalın olan Si notasını ve 3.parmak ise kalın olan Do notasını oluşturmaktadır.

Keman sol telinde de 1.parmak Kalın olan La notasını, 2.parmak kalın si notasını, 3.parmak ise kalın do notasını oluşturur.

Yazımızın içerisinde kemanda notaların yerleri ve teller üzerinde notalar ve parmakların durumunu sizlere aktarmış olduk…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu