Yaylı EnstrümanlarPopüler Müzik Aletleri

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Kemençe nedir sorusunun klasik cevabı olarak Karadeniz müziği denildiği zaman ilk akla gelen müzik aleti kemençe olduğu biliniyor. Kemençe horon gibi hareketli eğlenceler eşlik etmesi ile de bilinmektedir. Ancak bu kemençe müzik aleti dilediğiniz her duyguyu da yansıta biliyor. Geçmişten günümüze kadar önemli bir müzik aleti olan kemençe yıllardır Karadeniz müziği olarak çalınmaya devam ediyor.

Müzik; sesleri kulağa hoş gelecek biçimde düzenleme sanatıdır. -J.J.Rausseau

 

 

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?
Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Bunun yanında kemençenin güzellikleri Karadeniz bölgesi ile sınırlı değildir. Dünyanın dört bir yanında farklı kemençe türleri bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de kemençe dendiğinde akla hareketli bir müzik gelirken, İran ve çevresinde kemençe özellikle ağıtlar da kullanılmaktadır.

 Kemençenin Tanımı ve Özellikleri

Üç teli bulunan müzik aleti olan kemençe yay ile çalınmaktadır. Bu yüzden sıklıkla kemana benzetilmektedir. Geçmişte kullanılan ve rebap adı verilen yaylı çalgılar kemençenin atası olarak biliniyor. Rebap çalgısının tarihi dokuzuncu yüzyıla kadar uzanırken bilinen anlamdaki kemençenin geçmişi ise Kıpçak Türkleri ve Gagavuz Türklerine kadar gidebilir. Son olarak kemençe nedir sorusunun cevabını net bir şekilde size vermişi olduk.

Kemençe Çeşitleri Nelerdir?

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?
Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Kemençe Çeşitleri konusuna bakıldığı zaman sekiz çeşit kemençe bulunduğu görülüyor. Rebap bu çeşitlerin en eskilerinden olmakla birlikte Ermenistan Kemençesi, Armudi kemençesi, klasik kemençe, gürcü kemençesi gibi türlerde sıklıkla kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir

 Kemençe Nasıl Çalınır?

Konumuza geçmeden önce bu konuda sizlere yardımcı olacağınız düşündüğüm bir arkadaşımızın videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlgili Makaleler

Yaylı bir Çalık olan kemençe ortalama 50 60 santim uzunluğunda ki bir müzik alettir. üç telli olan kemençenin sol tarafta bulunan teli tiz sesler çıkarmaktadır. Sağ taraftaki tel ise kalın sesler çıkarmak için kullanmaktadır. Kemençe hem ayakta hem de oturarak çalınabilir.  Bu nedenle iki farklı çalış biçiminden bahsedilebilir.Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Kemençe ayakta çalıyorsanız müzik aletinin baş kısmını sol elinizin üzerine koymanız yeterlidir. Bir diğer değişle asmanız gerekir. Avuç içine oturtulan kemençenin iyi kavranması da gerekiyor. Çünkü başka bir el parmak ya da objeyle tutulmaz. Kemençeyi oturarak çalmak için de tıpkı ayakta çalıyor muş gibi tutup dizleriniz de destek vermeniz gerekiyor. Genelleme yapılacak olursa hareketli müziklerde ya da seçtiklerinde hayatta çalınan kemençe daha hafif müziklerde ya da ağıt gibi türlerde oturarak çalınır.

 Kemençenin notaları nasıldır?

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Son zamanda zamanlarda kemençenin notasız bir müzik aleti olduğuna dair yanlış bir bilgi dolaşıyor. Kemençe de diğer pek çok müzik aleti gibi notalara sahip olan bir çalgıdır. Örneğin ince telin boş hali RA notasına denk gelirken kalın telin birinci Parma FA odasına denk gelir. Kalın telin ikinci parmak kısmı sol notasını ayrıca ince tenin dördüncü parmak kısmı LA notasını çıkarmaktadır. Tüm bu notaları bilmek ve aslına uygun bir şekilde çıkarabilmek için uzmandan yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde kendi imkanınız da düzenli alıştırma yaparak kemençe öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 Kemençe seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Kemençe modellerine bakıldığı zaman oldukça zengin bir model çeşidi bulunuyor. Bu nedenle bu müzik aleti arasında seçim yapmak zor olacaktır. Kemençe amatör bir şekilde çalıyorsanız ya da kemençe çalmayı henüz yeni başlayacaksanız başlangıç seviyesindeki kemençe modellerini tercih edebilirsiniz. Genellikle fabrikasyon üretim tipi ile yapılan bu kemençeler müzik alem aleti öğrenmeniz de fayda sağlar. Orta seviyede üst seviye modellerin ise mutlaka el yapımı olması gerekiyor. Özellikle kemençe ustaları tarafından yapılan çalgıların tercih edilmesi önerilmektedir. Her ağaçtan kemençe yapılabilir ancak her ağaç türünün vereceksek zamanla farklılık gösterir. Erik ağacı başta olmak üzere kiraz ya da dut ağzından yapılan kemençeler tavsiye edilen ilk türlerdendir.

Kemençe  satın alırken modellerin tümüne bakabilirsiniz. Dilediğiniz kemençeyi satın alabilirsiniz seçim yaparken yalnızca dış görünüme önem vermeden tüm detayları güzelce inceledikten sonra almalısınız. Çünkü bir müzik aletinin diğer çeşitlerden ayıran en önemli özelliği çıkaracağı sestir. Bu nedenle bütüncül bir değerlendirme yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu