Nefesli Müzik AletleriPopüler Müzik Aletleri

Klarnet Nedir? Nasıl Çalınır?

​Klarnet Nedir? Nasıl Çalınır?

Klarnet nedir nasıl çalınır konusuna geldiğimiz zaman dayanıklı sert ağaçlardan yapılmakta olan klarnet en çokta yapımında abanoz tercih edilen üflemeli bir çalgı olarak biliniyor. Üfleme kısmı ise kauçuktan yapılmakta olup metal perdeli veya orkestra olarak sıkça kullanan popüler bir müzik aletidir.

Klarnetin Tarihçesi

Klarnet nedir nasıl çalınır
Klarnet nedir nasıl çalınır

Klarnet tarihi konusuna baktığımızda 19. yüzyılda Chalumeau (Şalümo) adıyla ortaya çıkmıştır. Aynı zaman orkestralarda çalınan bu nefesli saz klarnetin atası olarak biliniyordu.

Sonraki dönemlerde Fransızcadan gelen bu isim nefesli sazların genel adı olarak kaldı. Aynı yüzyılda Denner adlı çalgı ustası Şalümo’yu geliştirerek bugünkü sistemdeki klarnet konusunda ilk adımı atmıştır.

Klarnetin Parçaları Nelerdir?

Klarnetin parçaları beş kısma ayrılır. Bu parçalar arasında ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak olara parçaları bulunuyor. Klarnetin parçalarından biri olan kalak klarnet üzerindeki en geniş kısımdır.

​Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnet nedir nasıl çalınır
Klarnet nedir nasıl çalınır

Klarnet çalmaya çalışan kişinin sol eli yukarı kısımda sahilde klarnetin aşağı bölümünde olacak şekilde eğim ile tutulmalıdır. Ağız kısmına yerleştirilmiş olan kamışla klarnet çalan kişinin üflemesi sonucunda hava kamışın titremesini sağlar ve ses çıkar. Diğer üflemeli müzik aletleri konusunda olduğu gibi klarnetin gövde kısmında melodileri elde edebileceğiniz ses delikleri bulunur. 19 metal perdeden oluşan klarnetin perdelerin açılıp kapatılması sonucunda çeşitli notaları yani klarnet notaları ortaya çıkmaktadır.

​Klarnet Çeşitleri Nelerdir?

Son zamanlarda merak edilen konulardan biri de klarnetin kaç çeşit olduğudur. klarnet temel olarak sol klarnet ve sibemol klarnet olarak iki kısma ayrılır. Türk müziği ve batı müziği seçin beğendiğinizi ve onun eğitimini almanız en doğru seçiminiz olacaktır.

​Klarnet kaç ayda öğrenilir?

klarnet üfleme tekniği öğrendikten sonra ilerlemesi zor olan bir müzik aleti değildir. Sibemol klarnet notaları ve sol klarnet notalarını çalıştığınız zaman kısa sürede nota okuyarak parça çalmaya başlayabilirsiniz. Gerekli teknikleri öğrendikten sonra klarnet notaları listesini internetten rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

​Klarnet Fiyatları

​Klarnet fiyatları konusunda marka ve modellere göre fiyatlarda değişkenlik olmaktadır. Alacağınız müzik aletinin kalitesine göre uygun fiyatlı klarnet bulabilirsiniz. Çoğu popüler müzik aleti satışı yapan yerlerden fiyat karşılaştırması yaparak en uygun fiyatlı klarneti alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu