Müzik Aletleri Nasıl Çalınır
Trend

Klasik Gitar Nasıl Öğrenilir?

Klasik Gitar Nasıl Akort Edilir?

Klasik gitar nasıl öğrenilir? Sorusunun kısaca anlatımı ile sizlerleyiz. Herhangi bir yeni enstrümanı öğrenmenin anahtarı, öğrenme kaynaklarına yatırım yapmaktır. İdeal olan size birebir ders verebilecek bir öğretmen bulmaktır.

Bu mümkün değilse, internet üzerinden sayısız kaynaktan yararlanabilirsiniz.  YouTube’da bazı mükemmel klasik gitar nasıl öğrenilir video eğitimleri var.

Kendinize kısa vadeli hedefler belirlemeniz de önemlidir. Hiçbir gitarist bir anda profesyonel olmaz.  Müzik aleti öğrenmek uzun bir süreçtir. Bazen sıkıcı olabilir. Ama azimli ve sabırlı olursanız, sonuçları daha hızlı alacaksınız.  Sabır, yeni bir müzisyen için değerli bir özelliktir. Elbette, bu enstrümanı öğrenmenin ilk yöntemi, daha iyi olmanın tek kesin yoludur. Bu nedir? Uygulama! Ne kadar çok çalmaya uğraşırsanız, biraz zaman alsa bile o kadar iyi olursunuz.

Klasik Gitar Nasıl Akort Edilir?

Orta veya ileri düzeyde bir gitaristseniz, muhtemelen kendiniz akort için bir yöntem geliştirmişsinizdir.  Ayrıca kendinizin akort ayarlamanın zamanla olacak bir şey olduğunu unutmayın.

Notaları ayırt edebilecek, nasıl ses çıkardıklarını bilebilecek ve ardından her tel için doğru notayı elde etmek için akort mandallarını çevirebilecek ayırt edici akort  geliştirmek biraz zaman alır. Standart ayar, dizilerimizin EADGB E olması gerektiğini belirtir.

Daha önce herhangi bir enstrüman çaldıysanız, E ve A, A ve D, D ve G arasında dört yarım ton (mükemmel bir dördüncü) ve ayrıca G arasında üç yarım ton olduğunu fark edeceksiniz. ve B ve dördü B ve yüksek E arasında. Yani, eğer düşük E’nizi bir piyano ile mükemmel perdeye sahipseniz, notayı duymak için bas tellerinin her birini elinizle 5. perde konumunda tutabilirsiniz, o zaman aşağıdaki dize açıkken ayarlanmalıdır. G dizenizde, B 4. perdededir, bu farklı olan tek dizedir.

Bu enstrümanda yeniyseniz tuner kullanmanızı öneririz. Teliniz tuner üzerindeki nota ile eşleşene kadar her bir mandalı çevirmeniz yeterlidir. Mandallar döndükçe her bir tel üzerindeki gerilimi kademeli olarak arttırırlar ve daha fazla ip sararlar. İp ne kadar sıkı veya kısaysa, o kadar çok titreşir ve daha yüksek frekans ve perdede olur.

Akort etmede etkili olduğunuzda ve notaları tanıdığınızda, kendiniz akort edebilir ve daha sonra bir akort cihazı ile kontrol edebilirsiniz.

Klasik Gitar Nasıl Tutulur?

Klasik gitarı çalmak için karmaşık parmak hareketlerini yapabilmeniz gerekir. Bu, gitaristin sol bacağını yerden sağ bacağından daha yükseğe kaldırarak oturması gerektiği anlamına gelir. Gitar, boyun oldukça yukarı bakacak şekilde çapraz bir açıda tutulur.  Sandalyenizin önünde biraz daha öne oturarak sırtınızla ve omuzlarınızla iyi bir duruş sergilemeniz de önemlidir . Ayar mandalları omuz hizasında olmalıdır, ancak bu, boyunuza bağlı olacağından bazıları için geçerli olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bu klasik oturuş tarzında vücudunuz tüm gitarı destekler ve elleriniz tamamen serbesttir. Ayrıca, yatay çalmaya göre daha yüksek perdelere erişmeyi kolaylaştırır. Herhangi bir klasik gitarın önemli bir özelliği üst kısımdır. Tellerin daha iyi yansıtılmasına ve yankılanmasına izin vereceğinden, her zaman sağlam olmalıdır. İp gerginliğini bir kafes çubukla ayarlayabilmek faydalıdır, bu nedenle bununla birlikte gelen bir ürünü seçmek isteyebilirsiniz. Aletin boyutu kendi bedeninize uygun olmalıdır. Ve enstrümanın görünüşünü de küçümsememelisiniz. Sahnede harika görünecek bazı muhteşem modeller var.

 

 

3 Yorum

  1. Çok yararlı bir yazı, makale olmuş. Benim gibi gitara yeni başlayacaklara yol gösterici olmuş emeğine sağlık yazanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu