En İyi Müzik Aletleri
Trend

Klasik Gitar Nedir?

Akustik ve klasik gitar arasındaki fark nedir?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Klasik gitar nedir? Noktasında  diğer bir ismi de  İspanyol gitarıdır. Çünkü modern klasik tasarımın İspanyol luthier Antonio Torres Jurado tarafından geliştirilmiş olmasıdır. Tasarımı Francisco Tarrega tarafından yapılmıştır. Flamenko gitar, modern klasik aileden türemiştir ancak farklı şekilde yapılandırılmıştır.

Klasik gitar nedir? Kısaca ahşap gövdeli akustik, telli bir müzik aletidir.  Aynı zamanda Parmaklarınızla veya tırnaklarınızla çalınır ve öncelikle klasik müzik ve geleneksel Latin müziğinde kullanılır. Genellikle   bu enstrümanın gitarın gövdesine bağı olmayan 12 perdesi vardır.

Klasik gitar nedir?
Klasik gitar nedir?

Klasik gitar nedir? Noktasında  diğer bir ismi de  İspanyol gitarıdır. Çünkü modern klasik tasarımın İspanyol luthier Antonio Torres Jurado tarafından geliştirilmiş olmasıdır. Tasarımı Francisco Tarrega tarafından yapılmıştır. Flamenko gitar, modern klasik aileden türemiştir ancak farklı şekilde yapılandırılmıştır.

Akustik ve Klasik Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Akustik gitar ve klasik gitar arasındaki en büyük fark, klasik gitarların her zaman naylon tellere sahip olması, akustik gitarların ise çelik tellerinin olmasıdır.

Akustik gitarda çelik teller, yeni başlayanlar için naylon tellere kıyasla biraz daha zordur. Parmak uçlarınızın çelik tellere rahatça bastırmayı kolaylaştıran nasırları geliştirmesi biraz zaman alabilir.

Klasik gitar nedir?

Ton açısından, klasik gitarlar akustikten daha yumuşaktır. Diğer bir fark  ise perdelerdir. Klasik gitarda perdeler için herhangi bir simge göremezsiniz. İç yapıları yani destek yapıları da farklıdır. Bu, tellerden dolayı farklı gerilim türlerini ortadan kaldırmak içindir.  Çelik daha güçlüdür, bu nedenle bir akustik daha güçlü bir destek gerektirir.

Ancak klasik gitar ve akustik gitar arasındaki farklar aşağıdaki özelliklerle de ayırt edilebilirler:

  • Boyun Genişliği – Klasik gitarların genellikle daha geniş bir boynu ve İpler de biraz daha uzağa yerleştirilmiştir.
  • Gövde Boyutu – Akustik gitarlar genellikle daha büyüktür.
  • Akort Çivileri – Klasik gitardaki akort aletleri dik olarak yapılmıştır. Akustik gitarda ise klavyeye paralel olarak yapılmıştır.
  • Fiyat – Klasik gitarlar genellikle akustik gitarlardan daha ucuzdur ve iyi başlangıç gitarı olma özelliği taşır.

Klasik Gitar Nasıl Seçilir? Klasik Gitar Nedir?

Klasik gitar seçiminde ilk önemli etmen gitarın boyutudur.  Ayrıca gitarın boyutu sizin bedeninizle orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Standart boyutlu bir gitar, bir çocuk veya genç bir yetişkin için muhtemelen çok büyük olacaktır.  Bu aynı zamanda el boyutunuz için de geçerlidir. Daha küçükseniz 3/4 boyutlu bir enstrümanla daha mantıklıdır. Ancak bu boyut aynı zamanda öğrenmek için daha rahat bir enstrüman isteyen yeni başlayanlar için de çekici olabilir.  Ardından, enstrümanın işçiliğini ve yapıldığı malzemeleri düşünmek önemlidir.

Klasik gitar seçiminde diğer önemli nokta ise; kullanılan ahşabın türünün kalitesidir. Aynı zamanda ses deliği, sırt, yanlar, boyun ve üst kısım malzemesinin kalitesinin kontrol edilmesi gereklidir. Bununla birlikte, bütçeye uygun bir klasik gitar satın alıyorsanız, malzeme açısından çok geniş bir piyasa bulmanız zor ve hepsinin kalitesi oldukça benzer olacaktır. Önemli olan gitar markaları arasında  Yamaha veya Cordoba gibi güvenilir bir markanın ürettiği bir ürünü satın almaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu