Klavyeli Enstrümanlar

Klavyeli Müzik Aletleri Nelerdir?

Klavyeli Müzik Aletleri Nelerdir?

Klavyeli müzik aletleri tarihine baktığımızda M.Ö 200 yılına götüren 2200 yıllık tarihi bir geçmişi olduğunu görüyoruz. Geçen bunca asırlar içerisinde gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişmeye açık olmuştur. Devamlı kendini yenilemiş olan tuşlu çalgılar geniş ses aralığı ile öne çıkıyor.

Son zamanlarda klavye müzik aleti nedir? Gibi bazı konular araştırılmaya başlanmıştır. Klavyeli çalgı aletleri hem akor hem de salonun aynı anda kullanılmasına imkan sağlayan tekniği sayesinde aranjör ve batılı birçok klasik müzik bestecisi tarafından tercih edilen müzik aletleri içerisinde yer almaktadır.

Klavyeli Müzik Aletleri Nelerdir?

"<yoastmark

Bizler tuşlu diğer bir deyimle klavyeli çalgılar konusunda merak edenler için en önemlileri sizler için hazırlamaya çalıştık. İşte klavyeli müzik aletleri listemiz;

1-Klavyeli Müzik Aletleri |ORG Müzik Aleti

Latincede organum kelimesinin kısaltması olan ORG, tuşlu müzik aletlerinin atası olarak kabul edilir. Tarihine yolculuk yaptığımızda M.Ö 200 yıllarda ilk olarak su gücüyle çalışan ORG, Ktesibios isimli biri tarafından icat edildiği söylenmektedir. Müzik aletleri içerisinde baktığımız zaman en devasa boyutta olan ORG diyebiliriz. Ayrıca batı klasik müziğinde de ORG için yazılmış eserler bulunmaktadır.

2- En İyi Klavyeli Çalgı Klise Orgu

En iyi klavyeli çalgılar arasında yer alan Klise Orgu M.S 3. Yüzyıldan sonra ortaya çıkmıştır.Bu tarihlerde ORG için su basıncından çıkılarak hava basıncı sistemi kullanılmıştır. Bu dönemlerde kullanılmakta olan bu orglar zamanla kiliselerde bulunan orglara dönüştü. Ayrıca kilise orgu Gospel müziğinin ana müzik aleti olarak bilinmektedir.

 

3- Hammond Organ Klavyeli Müzik Aleti

Tuşlu müzik aletleri içerisinde yer alan Hammond Organ 20.yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. İcat eden kişi de Laurens Hammond olarak bilinir. İlk elektrikli org olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca  analog devreleri olan ve lambalı bir müzik aletidir. Bunun yanında teknik bakımdan günümüzdeki elektronik orglar ile ilgisi yoktur. Müzik otoritelerince 80’li yılların rock müzik sound”una yön veren müzik aleti olduğu da söylenir.

4- Workstation| İş İstasyonu Müzik Aleti

Tuşlu müzik aletleri arasında yer alan diğer bir müzik aleti Workstation diyebiliriz. Synthesizer”ların dijital yapıda olanlarına ritm ismi verilmektedir. Bunun yanında sequencer gibi özellikler eklenerek elde edilen klavyelere Workstation denilmektedir. Geçmişten günümüze Aranjörlerin ve orkestra eşliğinde sahneye çıkan keyboard’çuların en çok tercih ettikleri klavye türleri workstationlar”dır.Bilinen ilk workstation 1980’li senesinde üretilmiş olan KORG M1 olup, bu cihaz kimi aranjörler tarafından günümüzde halen kullanılmaktadır.

5- Akordeon Tuşlu Çalgılar

Akordeon: 1822 tarihinde Christian Friedrich Ludwig Buschmann tarafından icat edilmiştir. Günümüzde de birçok besteci tarafından kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu