Klavyeli EnstrümanlarNefesli Müzik Aletleri

4 Farklı Kolay Melodika Notaları Nelerdir?

Kolay Melodika Notaları ile Parçalar Öğrenin

Kolay melodika notaları ile birbirinden farklı parçalar çalabileceğinizi biliyor musunuz? Melodika piyanoya nazaran üflemeli olarak çalınabilen bir müzik aletidir. Kişiler hem parmak egzersizi yaparak hem de doğru nefes kontrolü ile birlikte çeşitli şarkıları çalabilmektedir. Üstelik basit bir sistemi olduğundan okullarda da öğretilen müzik aletleri başında yer alır. Çocuklarınız da basit parçaları bu şekilde öğrenerek müziğe olan ilgisini arttırabilir.

Melodika Notaları Kolay Şarkılar Nelerdir? Kolay Melodika Notaları Listesi

Kolay Melodika Notaları
Kolay Melodika Notaları

Müzik aleti çalmak ve kendinizi bir şekilde müzik dünyasına atmak istiyorsanız başlangıç aşamasında tercih edebileceğiniz aletlerin başında melodikalar yer alıyor. Melodika çalabilmek için üst düzey bir nota bilgisine ihtiyaç yoktur. Hatta tuş üzerine belirli notaların ismini yapıştırarak işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bundan sonra istediğiniz şarkının melodika notalarına bakarak, çalabilirsiniz.

1- Melodika Notaları Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı geçmişten günümüze birçok kişinin izlediği hala izlemeye devam ettiği başyapıtlar arasında yer alıyor. Kolay melodika notaları arasında da Hababam Sınıfı klasik müziğini bulabilirsiniz. Notaları öğrendikten sonra kısa bir alıştırma sonrasında sizler de çalabilirsiniz. Göreceksiniz ki çok pratik bir nota bilgisine sahip olduğundan işleriniz daha kolaylaşacaktır.

Hababam Sınıfı notaları: mi-si- * do-re-do-si-la * sol-fa-sol-la-si * mi-si * do-re-do-si-la * sol-fa-sol-fa-mii (uzatarak) Sondaki notayı belirtildiği üzere ince mi olarak uzatarak çalmalısınız. Notaları çalmaya başladığınızda müziğin ezgisi kulağınıza geleceğinden işiniz kolaylaşacaktır. Eğer yazı olarak yerine getirmekte zorlanıyorsanız videolardan da bu konuda faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Melodika Nasıl Çalınır? 

2- Melodika Notaları Caddelerde Rüzgar

Caddelerde Rüzgar şarkısı, uzun yıllar önce bestelenmiş bir şarkı olmakla birlikte neredeyse her müzik aletinde öğrenilen bir parça olma özelliğine sahiptir. Şarkının gerek sözleri gerekse anlamı açısından değeri oldukça büyüktür. Sevgililer arasında sıklıkla kullanıldığından kolay melodika notaları olarak sevdiğinize çalabilir, minik jestler yapabilirsiniz. Notaları öğrendikten sonra pratik yaparak ilerlemelisiniz.

Caddelerde Rüzgar notaları: mi-mi-mi-mi-fa-mi* mi-mi-mi-la-mi * re-re-re-re-mi-re * re-re-re-re-mi-re * re-re-re-re-mi-re * do-do-do-do-re-do * do-do-do-do-re-do * si-si-si-si-do-si * si-si-si-si-do-si-la şeklinde nakarat kısmını çalabilirsiniz. Nakarat sonrası şarkının ikinci kısmını ise re-re-re-re-la-mi * re-re-re-re-la-sol-fa * mi-mi-mi-mi-fa-mi * do-do-do-do-re-do * si-si-si-si-mi-mi-re-do-si-do-laa şeklinde son notayı uzatarak çalmalısınız. Böylece parçayı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

3- Daha Dün Annemizin Melodika Notaları

Melodika öğrenecek kişi özellikle ilkokul döneminde bir çocuk ise öğrendiği ilk parçalardan yola çıkarak öğrenme sağlayabilirsiniz. Daha Dün Annemizin şarkısı da kolay melodika notaları arasında yer alır. Çünkü neredeyse her yaştan birey bu şarkıyı kolaylıkla duymuş ve öğrenmiştir. Bu yüzden notaları okurken dahi şarkının ezgisiyle birlike hareket edebilir, ritim duygunuzu geliştirebilirsiniz. Çocuklarınıza öğretirken de bu adımları izlemeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Daha Dün Annemizin ya da Yaşayın Okulumuz notaları: do-do-sol-sol-la-la-sool * fa-fa-mi-mi-re-re-doo * do-do-sol-sol-la-la-sool * fa-fa-mi-mi-re-re-doo * sol-sol-fa-fa-mi-mi-ree * sol-sol-fa-fa-mi-mi-ree * do-do-sol-sol-la-la-sool * fa-fa-mi-mi-re-re-doo şeklinde ilerleyebilirsiniz. Yıldız ile ayrılmış olan yerler her bir cümle için ayırım olarka kullanılmıştır. İlk yıldıza kadar olan kısım mesela ‘Daha dün annemizin’ şeklinde yansıtılır.

İlginizi Çekebilir: Çav Bella Piyano Notaları

4- Kolay Melodika Notaları| Bana Bir Masal Anlat Baba Melodika Notaları

Duygulu şarkılar arasında Bana Bir Masal Anlat Baba bulunmaktadır. İlkokul, ortaokul düzeyinde çocukların öğrenebileceği gibi her yaştan bireyin kolay bir şekilde öğrenmesini sağlayacaktır. Kolay melodika notaları arasında bulunan bu şarkının çalmadan önce bilmiyorsanız önce ritmini, melodisini iyi anlayın. Diğer parçalara göre daha uzun olabileceğinden dolayı bir video eşliğinde öğrebilirsiniz.

Bana Bir Masal Anlat Baba notaları: re-fa-mi-fa-mi * mi-mi-mi-mi-fa-sol-fa * re-re-re-re-mi-fa-mi-re-fa * re-re-re-re-mi-fa-mi-fa * re-fa-mi-fa-mi * mi-mi-mi-mi-fa-sol-fa * re-re-re-re-mi-fa-mi-do-re * fa-fa-fa-fa-mi-re-re-la-sol * mi-mi-mi-fa-sol-fa-mi-fa * re-re-re-mi-fa-mi-de-re-mi-re şeklinde parça oluşturulmaktadır. Oldukça basit bir şekilde oluşturabilirsiniz ancak nota sayısı çok olduğundan çok sık pratik yapmanızı öneriyoruz.

5- Didomido Nimet Melodika Notaları

2020 yılına damga gibi düşen Nimet şarkısı birçok kişinin dilinde, evinde ve arabasında çalmıştı. Çok tatlı ve kulağa hoş gelen bir parça olmasıyla her yaştan bireyin beğenisini kazanan şarkı kısa zamanda milyonlar tarafından izlendi. Kolay melodika notaları arasında yer almasıyla sizler de bu parçayı çalabilirsiniz.

Nimet şarkısı melodika notaları: miiiii * si- doo-re-do-si-do * si-la* si-do-re-do-si-do-si* (iki kere tekrarlanmalı) miii * mi-mi-do-re-mi* re-re-re-re-re-re-re-do-si-la* mi-mi-do-re-mi* re-re-re-re-re-re-re-do-si-do * la-la-la-la-la-la-la-la-mi-re* re-re-re-re-re-mi-do-si* do-si-la-la-mi-re* re-re-re-re-mi-do-si * la* do-si-la-la-mi-re * re-re-re-do-si-si * do-si-la-la-mi* re* re-re-re-do-do-si* şeklinde çalınabilmektedir. Notaları başlangıçta şarkı sözüymüş gibi ritim eşliğinde okursanız, hangi uzunlukta çalmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Böylece herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu