Müzik Aletleri Notaları

Kolay Piyano Notaları Nelerdir? 2 Farklı Parçanın Piyano Notası!

İstiklal Marşı Piyano Notaları Nelerdir?

Piyano notaları, piyano öğrenimi esnasında başvurulan ilk bilgidir. Nota bilgisi tüm müzik aletlerinde aynı şekilde olmakla birlikte sol anahtarına da aynı şekilde yerleştirilmektedir. Müzik aletleri arasında değişen temel nokta ise müzik aletinin çalınma şekline göre notaların değişiklik göstermesidir. Örneğin gitar üzerinde teller ve perdeler aracılığı ile nota çıkarılırken piyanoda belirli tuşlarla notaları ortaya koyabilirsiniz.

Piyano tuş sayısı tercih edilen türe göre değişiklik göstermektedir. 32 ve 64 tuşlu piyanolar ile farklı ezgileri ortaya koyabilirsiniz. Kişiler başlangıç aşamasında eğer bu alanda ciddi bir planı yoksa 64 tuşlu gereksiz gelecektir. 32 tuşlu piyano ile de birçok ezgiyi ortaya koyabilirsiniz. Herhangi bir eksiklik, şarkıyı çalamama gibi durum ortaya çıkmayacaktır. Ancak her iki durumda da piyano notalarının eksiksiz öğrenilmesi gerekiyor.

Yeni Başlayanlar için Piyano Notaları Nasıl Öğrenilir?

Yeni başlayanlar için piyano notaları öğrenmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Kişilerin kendi öğrenme stili, algı durumu ve özellikle yaşı doğrultusunda yöntemini seçmesi gerekiyor. Her bir yöntemin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yüzden seçim esnasında dikkatli davranmalı hemen karar vermemelisiniz. Aynı zamanda hangi yöntemi seçerseniz seçin, sabırlı davranarak hareket etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

1- Görsel Üzerinden Piyano Tuşları Notaları Öğrenebilirsiniz

Piyano Tuşları Notaları

Görsel öğrenme stili günümüz dünyasında en çok başvurulan yöntemlerin başında yer almaktadır. Görselleştirilmeden kasıt burada düz baskıdan ziyade daha renkli dergiler, kitaplar olmaktadır. Hatta büyük bir poster ile nota öğretimi de sağlanabilmektedir. Piyano notaları bulunan büyük bir posteri göz yormadan sizler de oluşturabilir, büyük ve kalın kağıtlara bastırarak odanızda bulundurabilirsiniz. Ancak hali hazırda hazır olarak satışa sunulanlar mevcuttur.

2- Özel Derslerle Piyano Notaları Öğrenimi

Piyano öğrenmek konusunda genelde başvurulan yöntem özel dersler olmaktadır. Genelde müzik aletleri öğretimi esnasında karışık bir durum olmadığı müddetçe videolar kapsamında öğrenim sağlayabilirsiniz. Ancak piyano öğrenimi sanıldığı kadar kolay değildir. Elbette notalarını kısa sürede öğrenebilirsiniz. İlerleyen süreçlerde ise daha karmaşık ve uzun durumlar bulunacağından işi bilen bir eğitmenden ders almak daha doğru bir unsur olacaktır.

Özel Derslerle Piyano Notaları Öğrenme
Piyano Notaları

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Piyano Çalma Rehberi

Özel derslerde avantajlar arasında aklınıza takılan bir konuyu direkt olarak sorabilme imkanı olmaktadır. Diğer yöntemlerde etkileşim neredeyse yoktur. Bu yüzden oluşan kafa karışıklığına çözüm bulmak sanıldığından daha zor olacaktır. Örneğin piyano notaları öğrendiniz ve tuş basma konusunda problem yaşıyorsunuz. Yarım ton ya da tam tonlarda bu durum oluşabilir. Özel derslerde bulunan eğitmenler bu konuda hemen yardımcınız olacaktır. Tam ve eksiksiz öğretim bu sayede oluşacaktır.

İlgili Makaleler

3- Piyano Notaları PDF

Piyano Notaları PDF
Piyano Notaları PDF

Kitaplar, dergiler çok kalın bulan ya da teknoloji insanı olan kişilerin değerlendirebileceği temel yöntemlerden birisi de PDF olmaktadır. PDF, kitaplara görece çok ince olmakla birlikte telefon ya da bilgisayarda bulundurulabilmektedir. Kısa sürede bilgi edinmek isteyebileceğiniz bir yöntemdir. Burada önemli olan doğru hazırlanmış ve ayrıntılı pdf dosyalarının olması gerekiyor. Eğer kendinize uygun görselleri de bulunan dosyaları bulduğunuz takdirde en azından başlangıç aşaması için öğrenim sağlayalabilirsiniz.

4- Youtube Videoları

Kolay Piyano Notaları Nelerdir? 2 Farklı Parçanın Piyano Notası! 1 – keyboard 2699093 640

Görselliğe önem veriyorsunuz ancak özel ders alacak imkânlarınız yoksa Youtube videoları, piyano notaları öğrenirken tercih edebileceğiniz bir alandır. Burada biraz araştırma yaptıktan sonra uzun süreli eğitim veren ve kısa sürelerde adım adım videolaştırılmış kanallar en kolay öğrenmeyi sağlayacaktır. Kısa süreli videolar, öğrenimi destekleyicidir. Ancak 40 dakikayı aşan videolar dikkatiniz de dağılacağı için sıkılmanıza sebep olabilir.

Caddelerde Rüzgar Piyano Notaları

Müzik aleti çalmayı ilk defa öğrenecekseniz bu müzik aleti ne olursa olsun önce bildiğiniz ve basit notaları olan bir parçadan başlamalısınız. Kulağınızın şarkıya aşinalığı olması ritim ve ilerleme konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden ezgisini, sözlerini bildiğiniz herhangi bir şarkıyı araştırarak ilerleyebilirsiniz. Caddelerde Rüzgar şarkısı da gerek piyano gerek flüt, melodika gibi müzik aletlerinin öğretiminde etkili olan, tercih edilen bir şarkı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Piyano Akorları Nelerdir? 4 Başlıkta Piyano Akoru! 

Caddelerde Rüzgar şarkısının piyanoda çalarken  sağ elde basmanız gereken notalar: mi-mi-mi-mi-fa-mi * mi-mi-mi-la-mi * re-re-re-re-mi-re * re-re-re-mi-re * do-do-do-do-re-do * do-do-do-re-do* si-si-si-si-do-si * si-si-do-si-la olmaktadır. Piyano çalarken aynı zamanda temelde çalmak istediğiniz nota üzerinden sol elinizde ezgiyi bütünleştirmelisiniz. Sol elde la minör üzerinden piyano notaları: laaa-laaa-reeee-reee-laaa-soool-faaaa-miii- sol# basmalısınız. Sol elde uzunlukları ve basma aralıklarını videodan öğrenebilirsiniz.

İstiklal Marşı Piyano Notaları

Ülke değerlerimiz için en önemli marşların başında İstiklal Marşı bulunur. İstiklal Marşı çalabilmek için çok dikkatli, özenli hareket etmelisiniz. Nota bilgilerine aşağıdaki videodan erişebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu