Telli EnstrümanlarVideo

Mandolin Nedir Nasıl Çalınır?

Mandolin Nedir Nasıl Çalınır?

Müziğe ilgisi olan kişiler tarafından Mandolin nedir nasıl çalınır konusu araştırılmaktadır. Müzik aletleri arasında sayısız alet bulunur. Her müzik aleti farklı sınıflama içerisine alınır. Telliler, üflemeliler, vurmalılar gibi kategori genişler. Telli müzik aletleri sınıflaması ise bünyesinde birden fazla müzik aletini bulundurur.

Mandolin Nedir Nasıl Çalınır?
Mandolin Nedir Nasıl Çalınır?

Mandolin müzik aleti telli çalgılar arasında yer alır. Görüntüsü itibari ile udla karıştırılabilmektedir. Halbuki ud ile farklılıklara sahiptir. Gitar ile aynı aileden gelen mandolin müzik aletinin sevenleri ise fazladır. Bundan dolayı kişiler tarafından nasıl çalındığına dair detaylı araştırmalar yapılarak öğrenilmeye çalışılır.

Mandolin Hangi Ülkeye Aittir?

Mandolin nedir nasıl çalınır konusuna geçmeden önce hangi ülkeye ait olduğuna yönelik konuya açıklık getirmek gerekir. Bir müzik aletini tanımanın koşullarından ilki hangi topraklardan çıktığını bilmekten geçer. Mandolin müzik aleti ilk görülme yılları 15. Yüzyıllara kadar gerilemektedir. Bunca senedir kullanılmaya ise devam etmiştir.

Çıkış noktası 1400lü yıllarda İtalya’da olmuştur. İtalya’nın Napoli şehrinde bulunduğuna dair bilgiler bulunur. Ortaya koyulması ile birlikte kısa süre içerisinde Avrupa’nın diğer ülkelerine oradan da dünyanın diğer şehirlerine ulaşmıştır. Gitara öncülük etmesinin yanı sıra yapı olarak kemana benzerliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Mandolin Nedir Nasıl Çalınır? Mandolin Öğrenme Metodu

Mandolin telli çalgılar ailesinde yer alan dört telli bir çalgıdır. Tel sayısı ile diğer müzik aletlerine benzerlik gösterir. Normal şartlarda bu müzik aleti ‘mızrap’ adı verilen özel aleti ile çalınmaktadır. Kullanımı neticesinde normale nazaran daha fazla ses gelmektedir. Ancak günümüzde yaygın kullanım alanında pena kullanılır.

Telli çalgıların çıkış noktası, gözde aleti mandolin nedir nasıl çalınır? Her müzik aletini öğrenme sırasında ciddi bir çalışma gerekir. Mandolin de bu konudan nasibini almıştır. Öğrenebilmeniz için emek harcamanız şarttır. Mandolin nota yerleri öğrenilerek ilk işe başlanabilir. Daha temel bilgiler ile başlamak da elbet mümkündür.

1-      Müzik Aletini Tanımak

Çalma işlemince aceleci davranmamak ve müzik aletini tanımak gerekir. Mandolin çalmak diğer telli aletlere göre daha kolaydır. Bundan dolayı yavaş ilerlemeniz konu üzerinde daha çok uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. İlk olarak müzik aletini tanımalısınız. Sizden ne bekliyor? Nasıl bir çalma prensibine sahiptir? Konular bu çerçevede çoğaltılabilir.

2-      Nota Bilgisi Edinmek

Mandolin nedir nasıl çalınır kısaca bahsetmek gerekirse nota bilgisi önem taşır. Notaları çok fazla değildir. Zaten 4 telden oluşur ve perdesizdir. Temel birkaç akor bilmek bile sizlerin birçok parçayı çalmanızda yeterli olacaktır. Bundan dolayı nota bilgisini zamanla iyi kavramanız işinize yaracak bir durum olmaktadır.

3-      Mandolin Nedir Nasıl Çalınır| Pratikler Oluşturmak

Bilgiyi teorik almak kolaydır. Ancak asıl unsur uygulamaya dökebilmektir. Başlangıçta mandolin çalmak için parmaklarınız yeterli uyumu gösteremeyebilir. Hatta geçiş sırasında sorun yaşayacağınız da kesindir. Bu gibi durumları aşmak ise bol pratikten geçer. Günde 10 saat çalışmaktansa her gün 45 dakika yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Mandolin müzik aleti öğrenmek sizi sadece bu alanda geliştirmeyecektir. Aynı zamanda farklı müzik aletlerine geçiş sırasında da kolaylık sağlayacaktır. Özellikle bu alanda uzman kişiler gitar, ud ve keman öğrenimi öncesinde mandolini önermektedir. Çalmasının daha kolay olması ile birlikte el egzersizleri ile alıştırmalar büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Mandolin Fiyatları

Müzik aleti satış noktalarında mandolin fiyatları değişiklik göstermektedir. Mandolin aletinin üretim malzemesi ya da eski bir alet olması fiyatlarını farklılaştırır. Aynı zamanda müzik markaları işin içine girince fiyatlarda artışlarda görülmektedir. Ancak burada önerimiz, başlangıç aşamasında olan bireylerin yüksek fiyatlı müzik aletlerindense daha düşük fiyatlıları tercih etmesidir.

Çünkü her ne kadar mandolin nedir nasıl çalınır merak edilse de kimileri için bu geçici bir heves olabilmektedir. Başlangıç aşamasında düşük maliyetli bir müzik aleti temin ederek bu konuda gelişim sağlanmak hedeflenmelidir. Heves olmadığı düşünüldüğünde ve ilerleme kat edildiğinde yeni bir müzik aletine geçiş yapılabilir.

Mandolin Müzik Aleti Nereden Alınır?

Mandolin müzik aleti alabilmek için iki seçenek bulunur. İlki internet üzerinden güvenilir bulunan siteler üzerinden sipariş etmektir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır çünkü kargo esnasında zarar görmeden gelmesi şarttır. Diğer bir yöntem ise müzik aleti satışı yapan alanlardan temin etmektedir. Müzik aletini görerek satın almak daha garantidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu