Müzik Aletleri Nasıl Çalınır

Melodika Nasıl Çalınır?

Melodika Nasıl Çalınır? 3 Farklı Melodika Çalma Yöntemi

Doğru ve hatasız melodika nasıl çalınır? Melodika, günümüzde okullarda müzik dersi kapsamında da öğretilmekle birlikte kullanılan müzik aletidir. Görünüş itibari ile piyanoyu hatırlatsa da piyanodan temel farkı hem üflemeli hem de tuşlu bir müzik aleti olması bulunuyor. Çalma konusunda iki farklı sistemin bir arada yürütülme zorunluluğu zorluk çıkarabilmektedir. Halbuki temel adımlarla öğrenimi oldukça kolay olmaktadır.

Melodika Nasıl Çalınır?
Melodika Nasıl Çalınır?

İlkokul düzeyi başta olmak üzere ortaokul ve liselerde temel kabiliyet açısından öğretilse de doğru nota sistemi ve çalma öğrenildikten sonra mükemmel ezgiler ortaya koyulabilmektedir. Çok geliştirilebilir bir müzik aleti olması, parçaları hayata geçirme konusunda işlevselliği size sağlayacaktır. Peki nasıl öğrenilir? Nasıl çalınması gerekmektedir? Tüm bu soruların yanıtını kısaca yazı içerisinden bulabileceksiniz.

Melodika Nasıl Çalınır Video

Melodika nasıl çalınır konusunda değerlendirilebilecek temel argümanların arasında videolar gelmektedir. Günümüzde internet kullanımının çok yaygınlaşması müzik aleti ya da herhangi bir hobi öğrenme konusunda aracılık sağlayacaktır. Melodikanın nasıl çalınacağı, nota bilgilerinin ne olduğu ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgiye erişebilmek mümkündür.

 

Video ile öğretim sağlamanın ise iki farklı yöntemi bulunmaktadır. İlki en yaygın olan Youtube üzerinden melodikayı bedava çalmayı öğrenmektir. Özellikle melodika öğretimi konusunda çok çaba harcayarak kendi anlayışınıza da uygun kanallar keşfederek öğrenmeye başlayabilirsiniz. Böylece kısa sürede ilerleme sağlayacağınızı görmeniz mümkün olacaktır.

Melodika Nasıl Çalınır Video
Melodika Nasıl Çalınır Video

İkinci ve az rastlanan yöntemlerden birisi de videolu özel derslerdir. Aslında müzik aleti öğrenme konusunda özel derslerin yaygınlığı oldukça fazladır. Ancak ülkemiz genelinde melodika nasıl çalınır durumunda yardımcı olmak adına özel dersler çok yaygın değildir. Gerek talepler gerekse bu konuda uzman sayısının az olması durumu etkileyen temel sebeplerdir. Elbette daha popüler müzik aletlerinin de olması bu konuda yön verici olacaktır.

13 Tuşlu Melodika Nasıl Çalınır?

Melodikanın farklı versiyonları bulunmaktadır. En büyük farklılık elbette tuşların sayısından kaynaklanmaktadır. Melodikanın en sık rastlanan ve okullarda da öğretilen versiyonu 13 tuşlu olanlar olmaktadır. Tuşlara kabiliyeti, kolay kavrama ve öğrenme sağlayacağından az tuşlu olan melodikalar alınmaktadır. Sizler de bu melodikaları daha kolay öğrenebilirsiniz.

Melodika öğrenmek için yapmanız gereken temel unsur basit nefes egzersizleridir. Nefesinizi doğru kullanmayı öğrendikten sonra yapmanız gereken ikinci aşama notaları melodika üzerine yapıştırarak hareket etmektedir. Notaları böylece direkt karşınızda görerek hareket edebilirsiniz. Sonrasında uygulamalara geçerek parçalara ait notaları bulup çalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

32 Tuşlu Melodika Nasıl Çalınır?

Melodika Nasıl Çalınır

 

13 tuşlu melodika ile 32 tuşlu melodika arasında çok büyük fark olmayacaktır. 32 tuşlu melodika nasıl çalınır merak ediyorsanız, yine nefes egzersizi ve nota yapıştırmayla başlamalısınız. Ancak burada nota bilgisini daha sağlam almalısınız. Daha geniş bir tuş sayısına sahip olunduğundan notaların da aralığını zaman içinde kulağınız alışacağından ilerleyebilirsiniz. Sadece müzik aleti üzerinde değil, notaların yazımı konusunda da bilgileri edinmelisiniz.

2 Yorum

  1. Melodika ile ilgili yazdığınız makale yazdığınız için çok teşekkür ederim beni aydınlattınız, Ayrıca diğer makalelerinize de göz attım, Bu site iş yapar emeğinize sağlık 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu