En İyi Müzik AletleriMüzik Aletleri Nasıl ÇalınırNefesli Müzik AletleriPopüler Müzik Aletleri

Mızıka Çeşitleri Nelerdir?

Mızıka Çeşitleri Nelerdir?

Mızıka Çinli Cheng xuexue tarafından icat edilmiş bir müzik aletidir. Bir ana gövdeden ve sürgülü ağızdan oluşuyor.  Armonika olarak da bilinen mızıka üflemeli müzik aletleri arasında yer alıyor. Diğer üflemeli müzikal aletlerinin çalınmasına ek olarak nefesin çekilmesi ile de ses ortaya çıkıyor. Mızıka genelde country müziğin bir parçası olarak biliniyor. Ancak mızıka çeşitler bakımından geniş bir alanda icra edilen müzikal aletler arasında yer alıyor. Gelelim şimdi mızıka çeşitleri konumuza.

1- Cheng Gonk Mızıka

İlk başta söylediğimiz Çinli bir müziksever tarafından icat edilen ve iki kısımdan oluşan bir müzik aleti çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2-Tromolo Mızıka

Mızıka çeşitleri arasında en çok tercih edilenler arasında tromolo mızıkalar yer alıyorÇift sazlıkla olarak biliniyor. Kısacası üst üstte sıralı bir şekilde deliklerden oluşan mızıka çeşididir. Yani sıralanmış bu deliklerden düz sesler ortaya çıkıyor. Daha sonrasında seslerin tiz halleri verilmek suretiyle bir titreşimli bir ton ortaya çıkıyor.

Mızıka çeşitleri
Mızıka çeşitleri

Akordeona benzeyen sesin yapısı ile tremolo mızıkalar genelde Doğu Asya müziklerinde tercih ediliyorAkerdoan hakkında yazımıza da yeri gelmişken bakabilirsiniz.

Her nefes üflememizde farklı türde skor sesleri dört notalık bölümler halinde ortaya çıkıyor. Ayrıca deliklerde benzer bir oktav ayarlı notalar için iki tane kamış yer alıyor. Bu kamışlar bazen bir adet olarak da işlem görebiliyor.

Diotonik Mızıka

Bu mızıka türünde on adet delik bulunuyor yalnızca majör tonların bulunduğu bir mızıka çeşididir.  Dio tonik müzik ağlarda temel noktalar bulunduğu gibi yarım yahut ara ton adı verilen sesler ortaya çıkıyor ancak bent adı verilen teknikle de yani ses dökülmesi ile de ortaya notalar çıkabiliyor bend tekniği ise ilk beş delikte Draw bent adı verilen içecek maile ortaya çıkıyor.

Mızıka çeşitleri
Mızıka çeşitleri

Bend tekniğimden kaynaklanan blues ve caz için uygun olan bir mızıka çeşididir. Diotonik mızıka ayrıca rock folk müziklerindede kullanılmaktadır.

 Orkestra  Melodi Mızıka

Mızıka çeşitleri
Mızıka çeşitleri

Sekiz türü olduğu bilinen melodi çeşidi en fazla doğu Asya’da bulunan  horn mızıkalar olarak biliniyor. Bu tür mızıka çeşidi kamışların alt ve üst bölümündeki plakalar ve büyük bir taraktan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu