Müzik Aletleri Notaları

Ney Notaları Nelerdir?

Ney Notaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze aktarılmış olan önemli izlerden biriside neyler olmaktadır. Flüte benzeyen şekliyle müziğin atası niteliğinde olan neyler, ney notaları ile bir araya gelerek eşsiz birer sanat eserine dönüşmektedir. Flüt çalmanın oldukça kolay olduğu düşünüldüğünde ney çalmak bir hayli emek ve çaba gerektirmektedir. Günümüzde neylere olan rağbet maalesef yeteri kadar değildir.

Ney Notaları
Ney Notaları

Ney Notaları Yerleri

Neyde notalar diğer çoğu çalgı aletinde olduğu gibi belli yerlerde kullanılmaktadır. Neyde nota yerleri neyde üflemenin şiddetini belirtmekle birlikte, hangi şiddette hangi notaların yer aldığını ifade etmek için de kullanılır.

Ney ile çalınan notalar ile üfleme şiddetine göre pek çok şarkı çalınmaktadır. Notaların müziğin temeli olduğu düşünüldüğünde, neyler için de bu durum geçerlidir. Her müzik eseri önemlidir çünkü hepsi büyük bir çalışmanın eseri olarak ortaya çıkmıştır.

Kolay Ney Parçaları

Ney çalmak isteyenler ve neye yeni başlayan kişiler neyde üfleme şiddetini ikinci ve üçüncü olarak seçmek durumdadırlar. Birinci ve dördüncü üfleme şiddetleri daha ileri seviyedeki ve zor parçaları çalmak için kullanılmaktadır.

Ney parçaları çalmayı öğrenmek için kolay notalardan başlayıp zora doğru giden şarkılar ile çalmaya devam edilmelidir. Herkesin hayran kaldığı ve her dinlediğinde gözlerin dolmasına sebep olan Çanakkale Türküsü ney notaları bir araya gelerek doyumsuz müzik ziyafetine dönüşmektedir.

Yine kulakların pasını silen ve her dinlendiğinde eskilere götüren şarkı Hasretinle Yandı Gönlüm ney nota ile hafızalardan silinmeyecek şarkılardan biri olmaktadır. Neyin en büyük özelliklerinden biri kulaktan başlayıp gönüle hitap eden hoş tınıları olmaktadır.

Günümüzde neyler genellikle ilahilerde ve dini çalgılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında birçok şarkıda renk katmak amacıyla neyler tercih edilmektedir.

Ney Notaları Pdf

Ney çalmak isteyenler gerekli notaları nereden bulacaklarını merak etmektedirler. Ney notalarına ulaşmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte pdf olarak da indirmek mümkündür. Pdf dosyaları ile tek bir dosya içerisinde birden çok şarkının notalarına ulaşmak mümkündür.

İlgili Makaleler
neyde notalar
neyde notalar

Ney notaları içinde yer alan neyde mi notası orta perde denilen kısımda yer almakta ve Mi bemol olarak kullanılmaktadır. Ney notaları do re mi fa sol la si olarak 7 notadan oluşmaktadır. Müziğin temelini oluşturan notalar belli kurallar ve tekniklerle çeşitli seslerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Müziği hobiden çok yaşam tarzı olan gören kişiler bu alanda farklı çalışmalar yürüterek ortaya başarılı eserler çıkarmaktadırlar. Eskilerde sıklıkla çalınan neyler ramazan aylarında dini programlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun dışında kendini farklı alanlarda geliştirmek isteyenlerin tercihlerinden biri de yine neyler olmaktadır.

Ney çalmak ayrı bir yetenek ve merak gerektiren bir iştir. Yetenekler ve ney notaları bir araya gelerek mükemmel eserler oluşturmak mümkündür. Bunun kısa bir zamanda gerçekleşmediği düşünüldüğünde sabrın önemi daha fazla olmaktadır. Ney çalmayı yaşam tarzı olarak ve bu işe gönlünü veren kişiler ortaya oldukça başarılı işler çıkaracaklardır.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu