Nefesli Müzik Aletleri

Ney Sesi Nasıldır? 5 Dakikada Ney Sesi İndir!

Ney Sesi Nasıl İndirilir?

Müzik dünyası içinde gerek dinleyiciler gerekse müzisyenler için ney sesi çok önemli bir yere aittir. Sahip olduğu farklı ve sakinleştirici ses tonuyla farklı alanlarda kullanım yeri bulmaktdır. Arap müziği ile bütünleşen ney müzik aletinin günümüzde kullanım alanları giderek genişlemektedir. Özellikle müzik akımlarının karmanlaştığı, farklı müzik dinletileri elde edilmeye çalıştığında bir elektro gitar ile neyin bir araya geldiği görülebilmektedir.

Ney Sesi Ne Anlatır?

Neyin sesi her yaştan bireyi farklı etkilemekle birlikte birçok düşünürün, tasavvufçunun da ele aldığı konular arasında yer almaktadır. Mevlana, neyin insanı bir od (ateş gibi) pişirdiğini ve Allah’a yakınlaştırdığı üzerinde durmaktadır. Ney sesini diğer müzik aletlerinden farklı kılan durumlar bulunmaktadır. Bir ateş nasıl ki kor olmak adına yavaş yavaş yanıyorsa neyin de istenen düzeyde ses çıkarması adına pişmesi gerekir.

Ney Sesi Ne Anlatır?
Ney Sesi Ne Anlatır?

İlginizi Çekebilir: 8 Farklı Üflemeli Çalgılar İsimler ve Görselleri! 

Ney sesi her ne kadar sakinleitirici bir etkiyi barındırsa da aynı zamanda bir coşkunluğu barındırmaktadır. Bu coşkunluk, insanı dünyevi ortamlardan uzak tutmak ve tamamen Hâk yoluna sokmak adına adeta bir haberci olmaktadır. İlahi bir güç, anlam yüklendiği için de özellikle Arap dünyasında çok değerli bir yere sahip olan ney müzik aletinin birden fazla anlama büründürülebildiği görülür.

Ney Sesi Nasıl Çıkarılır?

Üflemeli, nefesli müzik aletleri kategorisinde bulunan neyin doğru kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Her nefesli enstrümanda olduğu gibi doğru nefes verme, üfleme gerekir. Aynı zamanda parmaklarında nefes deliklerine tam oturması istenen düzeyde tınının oluşması adına anlam kazanacaktır. Dikkat edilecek bir diğer unsurda dudak kısmına neyin oturtulma şeklidir.

Neyin ağız kısmında bulunan ucuna dudak tam olarak oturtulmaz. Ney yatay pozisyonda tutulur alt ve üst dudağın buluştuğu yan kısım neye adeta yaslandırılır. Yarım ay şeklinde duran ( C pozisyonuna benzetebiliriz) alana ney yaslanır ve buradan nefes üflenir. Dudaklar ileri uçta tutularak nefes verilebilir. Ney sesi böylece en doğru şekilde ortaya konacaktır. Ney tutuş pozisyonlarına internet üzerinden videolardan ulaşabilirsiniz.

Ney Sol Sesi Nasıl Çıkar?

Ney Sol Sesi Nasıl Çıkar?

Ney sol sesi belki de ney aracılığı ile çıkarabileceğiniz en kolay çalma stiline sahip sestir. Rast perdesi de adlandırılan bu notayı çıkarmak adına öncelikle neyi doğru tutuş pozisyonuna almalısınız. Daha sonra önde yer alan altı deliği tam olarak kapattığınıza emin olun. Arkada yer alan tek delik de tutulur. Tüm nefes deliklerinin kapalı olduğu bu tutma şekli sayesinde sol sesini elde edebilirsiinz.

Ruhumun Sesi Ney Sesi

Sakinleşmek, dünya koşuşturmasından uzaklaşmak mı istiyorsunuz? O zaman ney sesi kesinlikle sakinleşmenize özünüze yani ‘size’ dönüşün bir kapısı olacaktır. Efkarlanmak değil, huzura ulaşmanın düşünmenin yapıcı oluşunu yaratacaktır. Dinlerken sorgulayacağınız kimi zaman hüzünlenirken çoğu zaman huzur dolacağınız bir ezginin videosunu sizler için paylaşıyoruz. Dinleyerek sizler de huzur bulabilirsiniz.

Ney Sesi Dinle

Huzurlu anlarınızı arttırmak adına ney sesini dinleyebileceğiniz çeşitli platformlar bulunsa da şüphesiz en yaygın ve rahat alan internettir. İnternet üzerinde arama yapmanız ile birlikte birbirinden farklı parçalara saniyeler içerisinde erişebilirsiniz. Dünyaca ünlü ney müzisyenlerini takip edebileceğiniz gibi Youtube üzerinden anonim parçalara da erişim sağlayabilirsiniz.

Ney Sesi Dinle

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Flüt Notaları Nelerdir? 

Ney sesi dinlemekle kalmayıp öğrenmek isteyenlere de internet ciddi kolaylıklar sunmaktadır. Ücretsiz eğitim almak isteyenler adına ney çalabilen kişiler tarafından püf noktalar, notalar, ney tutma yöntemleri ve nefes egzersizleri gibi çok değerli, kritik bilgiler videolar aracılığı ile verilmektedir. Çok kısa süre içerisinde erişebileceğiniz bu videolar arasından kendinize uygun olanı seçip izleyebilirsiniz.

Ney Sesi İndir

Ney Sesi İndir

Ney sesini indirmek isteyebilir, internet bağlantısı olmadığında da sürekli dinlemek isteyebilirsiniz. En yaygın yöntemlerinden ilki, Spotify gibi ücretli müzik uygulamalarında ney ezgisini uygulama üzerinde indirdiğiniz de internet bağlantınız olmadığında da dinleme imkânını bulabilirsiniz. Sadece Spotify değil aynı mantıkla çalışan uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

Ney Zil Sesi İndir

Ney Zil Sesi İndir

Ney sesi telefonunuza ücretsiz indirme yöntemi de mevcuttur. Youtube üzerinden beğendiğiniz bir ney sesine sahip videoyu seçin. Videonun bağlantı çubuğunda yer alan adresi kopyalayın. İnternet tarayıcınızdan ‘Youtube mp3 indirme‘ olarak aratma yapın ve dönüştürücü sitelerinden birisine girin. Buraya kopyaladığınız adresi yapıştırın ve dönüştür diyin. Böylece Youtube üzerinde yer alan istediğiniz bir videoyu kısa sürede mp3 formatına çevirip indirebilirsiniz. Telefonunuzdan da bu işlemi yapabilir sonrasında zil sesi olarak telefonunuzda ayarlayabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu