Müzik Aletleri Notaları

Notalar Nasıl Okunur?

Notalar Nasıl Okunur?

Müziğin tarihine baktığımız zaman çok eski olmasını açıkça görmekle birlikte  “ notalar nasıl okunur ? ” , ” nota nasıl yazılır ? ”   bu gibi önemli konular gelişmese de birçok önemli eserler ortaya çıkarılmıştır.

O zamanları insanlar kendi yaptıkları besteleri başkalarının da çalmasını istiyorlardı. Uzaklara bu eserleri ulaştırmak istemişlerdir. Zamanla eserlerin gelişmesi ile notaların nasıl okunacağı konusunda da çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Notalar Nasıl Okunur
Notalar Nasıl Okunur

Sizler için hazırladığımız içeriğimizde şu konular hakkında bilgiler vereceğiz.

  • Notalar nasıl okunur,
  • Hızlı nota okuma programı
  • Müzik notalarının yerleri
  • Nota yerlerini basit ezberleme yöntemi

Temel olarak müzik bilgilerine ulaşmak ve notaların yerlerini öğrenmek için doğru yerde olduğunu bilmelisin. Yazımızın devamında sizlere sol, fa, do müzik anahtarları hakkında kısa bilgilere yer verilecek. Müzik anahtarlarının fazla olması sizleri korkutmasın. Çünkü bu yazımızda, notalar ve yerlerini kolayda akılca tutmanız için yapmanız gerekenler hakkında da detaylara yer verdik.

Sende birçok müziksever gibi kendini geliştirmeyi düşünüyorsan notalarını öğrenme konusunda hevesli olmalısınız. Ezberden ziyade mantığını çözerek anlamanızdır.

Nota Öğrenmenin Asıl Nedeni

Notalar Nasıl Okunur
Notalar Nasıl Okunur

Müzik ile ilgilenmek isteyenler için nota bilmek özellikle aranan koşullar arasında yer almıyor. Ancak nota bilmek bu alanda sizlere artı bir değer katacaktır.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse sadece bilgilere bakarak ve dinleyerek müzik aleti çalışmalarınızı devam ettiğinizi düşünün. Böyle olunca da ezber yerine notaların yerini bilmeniz sizin yükünüzü de azaltacaktır. Bunun yanında zihninizi gereksiz bilgilerle doldurmamış olursunuz.

 

Yine aynı şekilde çalışmanızı yaptınız ve ezgisi kulağınıza daha güzel geldiğini düşünelim. Bu durumda bu çalışmayı unutmamanın garantisi var mı peki. Ancak bu çalışmayı notalara aktarsanız daha rahat olmaz mı?

İlgili Makaleler

Notalar nasıl okunur aşamasında bir eksiklik hissediyorsan bu yazı sizlere notaları okuma konusunda yardımcı olacaktır.

  • Nota nedir? 

Müziklerin seslerini belli başlı kurallar ile sistem içerisinde gösterilmesini sağlayan yardımcı etmenlerdir.

  • Müzik notaları nelerdir ?

Öncelikle müzik notaları bildiğimiz do, re, mi, fa, sol, la ve si ana seslerin ile birlikte diyez ya da bemol içeren ara seslerinden birlikte olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca müziğin anlaşılması için önemli etkendir.

Notalar Nasıl Okunur : Bilinmesi Gereken Kavramlar

Müzik notaları nasıl okunur konusundan öncen bazı bilinmesi gereken bazı kavramlar hakkında bilgiler verelim. Bu önemli kavramları bilmeniz notaları okumanız bakımından işinize çok fazla yarayacaktır.

Müzikte nota yerleri konusunu aklınızda tutmanız için temelde ki notaları bilmeniz gereklidir.

 

Baktığımız zaman ana seslerimizin Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si olduğu görülüyor. Bu konudan sonra kavramlar konusuna geçebiliriz şimdi.

Porte :   Dört aralıktan gelen beş yatay çizgilerin oluştuğu ve notaların yazıldığı bölümdür. Diğer ismi DİZLEK olan bu kavram parçalar hangi anahtarla çalınıyorsa onun şekli yer almaktadır.

Donanım : Anahtarlardan sonra gelen bölüme verilen isimdir. Bu bölümde özellikle parçaya ait tüm detayları görebiliriz. Yanı açarsak parçanın ölçüsü ve tonu hakkında bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Bu arada müzik ile ilgilenen birçok kişinin merak ettiği “ parçanın karar sesi (tonu) nasıl bulunur ? ” konusunu buradan detaylıca öğrenebilirsiniz ;

Anahtar : Müzik parçasının hangi anahtar üzerinden yazıldığını belirten kavramdır. Örnek sol,do,fa anahtarı,

Enstrüman üzerinde nota yerlerini öğrendiğiniz zaman oktav pozisyonunda çalışmalara başlama imkanı bulursunuz. Yukarıda nota yerlerini kolayca nasıl ezberlenir anlamında mantığını sizlere aktarmış olduk.

Sol anahtarı ne işe yarar ?

Öncelikle şunu belirtelim özellikle sol anahtarı ve diğer tüm anahtarlar notaları okumak için kullanılmaktadır. Parçaların unutulmadan değişime uğramadan çalınmasını sağlarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu